Advertisements

برنامه پيشنهادي براي سفر به گرجستان

گرجستان كشوري است با نقاط ديدني فراوان ولي چون صنعت جهانگردي آن نوپاست هنوز براي بسياري از هموطنان ما شناخته شده نيست. چه مسافران و چه تورگردانان اغلب اطلاعات كمي درمورد اين كشور دارند و از همين رو گاهي برنامه هاي مسافرتي غيرحرفه اي از سوي تورگردانان ارائه مي شود و مورد استقبال مسافران هم قرار مي گيرد.امروزه جهانگرد ايراني ميداند در يك سفر چند روزه نمي تواند تمام كشور تركيه را مورد بازديد قرار دهد اما درمورد گرجستان چون شناخت كافي وجود ندارد گاهي چنين فكرهايي به سر خطور مي كند. من براي يك جهانگرد كه قصد دارد يك سفر معمولي به گرجستان داشته باشد، دوبرنامه پيشنهاد مي كنم:

برنامه سفر به شرق گرجستان: اين سفر مي تواند به مقصد تفليس پايتخت گرجستان باشد. براي بازديد از نقاط ديدني تفليس واقعن چندين روز زمان لازم است. سه شهر بسيار زيبا و ديدني در شرق گرجستان وجود دارند كه عبارتند از تلاوي Telavi ، گورجآني Gurjaani و سيقناقي Sighnaghi. اين شهرها مناطقي باستاني هستند و  محل تاكستان هاي گرجستان. زيبايي اين شهرها و مناطق اطراف آن بويژه در فصل پاييز وصف ناپذير است. انگور و فرآورده هاي مربوط به آن در اين مناطق توليد مي شوند و جشنهاي مختلفي در رابطه با اين محصولات برگزار مي شوند. در برنامه سفر به شرق گرجستان حتمن بايد از اين مناطق بازديد صورت گيرد. نقطه ديدني ديگر شهر متسختا Metskheta است كه در نزديكي تفليس قرار گرفته است. متسختا پايتخت باستاني گرجستان است. اگر كسي به تفليس برود و متسختا را نبيند مانند شخصي است كه به شيراز يرود ولي تخت جمشيد را نبيند. لااقل يكروز براي بازديد از اين شهر بايد درنظر گرفته شود. شهر ديگري كه در نزديكي تفليس قرار گرفته است گري Gori است. گري زادگاه استالين ديكتاتور معروف شوروي است. موزه معروف يه موزه استالين در اين شهر قرار گرفته است. در اين موزه علاوه بر مشاهده اسناد و مدارك دوران استالين با برگي از تاريخ معاصر آشنا مي شويد، در محوطه موزه خانه زادگاه استالين قرار دارد. با همان ظروف و سماور مربوط به آن دوران.واگن اختصاصي استالين در قطار نيز در اين محوطه قرار گرفته است. واقعن جالب و ديدني است. بازديد از شهر گري لااقل يكروز از وقت مسافرت شما را مي گيرد. در برنامه سفر به شرق گرجستان بنابر به مدت سفر و ذائقه مسافران مي توان گشتهاي مختلف ديگري را هم در نظر گرفت.

– برنامه سفر به غرب گرجستان: مقصد و اقامتگاه اصلي در اين برنامه مي تواند شهر باتومي در نظر گرفته شود.شهر باتومي آنقدر زيباست كه ديدن آن حداقل چند روز زمان نياز دارد. بلوار باتومي محدوده بساير وسيعي است هميشه پر از جمعيت و  با تفريحگاههاي مختلف. لااقل يكروز كامل بايد براي بازديد از اين بلوار اختصاص پيدا كند. حداقل يكروز زمان نيز لازم است كه با خيابانها و بناهاي مختلف داخل شهر باتومي آشنا شويم.چند نقطه ديدني هم در اطراف شهر قرار دارند كه حتمن بايد يكروز را به بازديد از آنها اختصاص بدهيم مانند باغ گياهي اطراف باتومي  كه مجموعه اي منحصر به فرد از چند هزار گياه  است، قلعه گنيو Gonio Fortress ، آبشار و پلهاي سنگي كماني. بازديد از شهر تفريحي كبولتي Kobuleti هم  كه در 24 كيلومتري باتومي قرار گرفته است، لااقل يكروز زمان مي خواهد. كبولتي در دوران شوروي تفريحگاه اشراف محسوب مي شده است. اين شهر هيچ صنعتي ندارد و تمام اقتصاد آن از طريق مراكز تفريحي آن مي چرخد. حداقل يكروز بازديد از اوركي  Ureki يا منطقه  سحرآميز گرجستان حتمن بايد در برنامه سفر باشد. دانشمندان متوجه شده اند كه آنچه بوميان اثر جادويي در اين منطقه مي ناميدند پايه علمي دارد. در اين منطقه ميدانهاي مغناطيسي طبيعي وجود دارد كه تاثير مستقم بر روح و جسم انسان مي گذارند، مگر مي شود تا باتومي رفت و يكروز را در اوركي نگذراند؟ شهر ديدني ديگر  بندر پتي Poti دومين بندر مهم گرجستان است. سبك خانه هاي ويلايي داخل اين شهر انسان را بياد خانه هاي ويلايي در اطارف لندن مي اندازد.بازديد از پتي و مناطق اطراف آن حداقل يكروز وقت نياز دارد.

با توضيحاتي كه دادم من هميشه در برنامه هاي سفر پيشنهادي خود برنامه سفر به غرب گرجستان را از برنامه سفر به شرق جدا مي كنم و هر دو برنامه را در يك تور كوتاه مدت توصيه نمي كنم اما در نهايت تابع مسافر هستم.  اگر شما در يكي از برنامه هاي مربوط به تور شرق يا غرب گرجستان شركت كنيد و بخواهيد نيمي از زمان خود را به نقطه مقابل برويد در گرجستان همه امكانات و سرويس هاي لازم در اختيار شما قرار مي گيرد اما اگر با من مشورت مي كنيد بويژه به مسافران تور زميني  توصيه مي كنم كه اينكار را نكنيد. فاصله شهرهاي تفليس و باتومي بيش از چهارصد كيلومتر است. اقامت در هر دوشهر و بازديد  از  مناطق  اطراف هريك باعث مي شود كه كل مدت سفر را در حالت حس جابجايي و عدم استقرار  قرار بگيريد و خداي ناكرده آرامشتان بهم بريزد.

Advertisements

94 Responses to برنامه پيشنهادي براي سفر به گرجستان

 1. بازتاب: تور گرجستان ارديبهشت 89 « گرجستان

 2. سمیرا says:

  پیشنهاد شما بسیار مفید وصادقانه است .می خواستم بدونم شما شرق را پیشنهاد می کنید یا غرب را . متشکرم

  • بستگي دارد به فصل مسافرت و نيز علايق بخصوص مسافر. نمي توان نسخه اي واحد براي همه و در همه زمانها تجويز كرد. در اين وبلاگ سعي كرده ام تصويري واقعي از مناطق مختلف گرجستان در ذهن مخاطب ايجاد نمايم. دوست داشتيد قبل از سفر مي تونيد با ما مشورت كنيد.

  • abtan says:

   اگر مجردی میرین غرب، اگه با خانواده میرین شرق

 3. mehdi says:

  با درود من عازم ارمنستان هستم با خودرو شخصی از منطقه دیلیجان هم حتما بازدید می کنم در ارمنستان شما چه نوصیه ای دارید در ضمن من اول خرداد ماه ارمنستان هستم به مدت 1 هفته ممنون میشم .

  • چه ربطي داره؟ اومدي تو وبلاگ گرجستان، توصيه مي خواي درمورد سفر به ارمنستان؟
   مي توني يه سر به وبلاگ گردشگري بزني ، اونجا درمورد ارمنستان هم مطلب هست.
   سفر خوشي داشته باشي و مواظب خودت باش زماني كه از گردنه گاجران عبور مي كني!

 4. بازتاب: تور زميني تفليس جهت شركت در كنسرت شهرام و سپيده « گرجستان

 5. کاوه نادري says:

  با درود فراوان به شما وتشکر از اطلاع رساني خوبتون.امکان رفتن از تفليس بهايروان چطوره؟ايا فاصله تفليس از ايروان کمتر از فاصله تفليس از باتومي هست؟

 6. رامین says:

  سلام و درود بر شما
  من قصد دارم در تیر ماه با ماشین شخص به گرجستان سفر کنم اگر میشه لطفا در مورد میزان مصرف سوخت از تهران تا گرجستان و حدود هزینه اقامت در هتلهای بین راهی و گرجستان و همچنین امنیت راهها و چکونگی اخذ ویزا راهنکانیی فرمایید ممنون میشم

  • اگه از مسير تركيه سفر كني، راهها امن هستند ولي خودتو اماده كن واسه ايست بازرسي هاي متعدد توسط ژاندارما. ويزا هم كه خداروشكر از مقررات سفر به گرجستان حذف شده. قيمت هتلهاي بين راهي در تركيه معمولن پايينه و با شبي 30 تا 40 دلار ميشه جاي مناسبي پيدا كرد اما يادت باشه كه سر گردنه داري هتل مي گيري. يه جورايي پيادت مي كنند كه خودت هم نفهمي چطور شد.بايد بري تا روشن بشي جريانات چيه. دوست داشتي خاطراتش رو واسه ماهم تعريف كن!

 7. رامین says:

  سلام ممنون از راهنمایی تان می خواستم اگه بشه بفرمایید بهد از تیر ماه هم تور گرجستان دارید یا خیر و همچنین با توجه به حذف ویزا در نرخهای تور شما هم تاثیر دارد یا خیر

 8. بهار says:

  آقای گلچین فر عزیز
  من قصد دارم با تور شمادر تابستان ویا پاییز به گرجستان سفر کنم ،می خواستم بدونم امکان طولانی تر کردن سفر هم وجود داره ؟یعنی به جای 6 روز ، تور 10 روزه ای هم برای علاقه مندان وجود داشته باشه که هم بشه از شرق وهم از غرب به خوبی دیدن کرد؟
  از راهنمایی شما ممنونم

 9. پژمان says:

  می خواستم بدونم ، شما تورهوایی گرجستان هم دارید. و هرینه 6 روز سفر به باتومی ویا تفلیس هوایی چقدره ؟
  متشکرم

 10. مریم says:

  لطفاً در خصوص تور زمینی جهت کنسرت 5 تیر ماه و هزینه بلیط کنسرت و بندر باتومی بیشتر توضیح بدین. مرسی

 11. غزل says:

  ایا بین شهرهای تفلیس و باتومی پرواز داخلی وجود دارد ؟ و کسانی که تور زمینی را انتخاب کرده اند می توانند اراین پرواز استفاده کنند؟
  مرسی

  • بله پرواز وجود داره. اما جاده باتومي تا تفليس اونقدر چشم اندازهاي زيبايي داره كه من شخصن سراغ پرواز تا بحال نرفتم و هميشه ترجيح دادم كه اين مسير رو زميني طي كنم.

 12. وحيد says:

  سلام
  من تيرماه مي خواهم به گرجستان بروم آيا امكان دار بفرماييد كه از مرز بازرگان تا باتومي چند كيلو متر است و اگر بخواهم از ارمنستان بروم از ايروان تا باتومي چند كيلومتر است . در ضمن در تيرماه آب و هوا چطور است آيا مي توان از تفريحات آبي استفاده نمود .

  • از بازرگان تا باتومي اگه از راه ترانزيت و از طريق ترابزون بري بيش از 800 كيلومتر راه داري، اگه از مسير كوهستاني آرتوين بري راهت حدود 200 كيلومتر كوتاهتر ميشه ولي خداكنه كه به مقصد برسي. از ايروان هم بهتره اول بري تفليس و بعد از اونجا بري باتومي.
   تيرماه براي تفريحات آبي زمان خوبيه، فقط دعا كن هوا باروني نشه!

 13. مهدي says:

  با سلام
  باتشكر از راهنمايي هاي خوب شما به نظر شما از مرز تركيه به گرجستان (باتومي ) برويم خوبه ويا از ارمنستان؟
  آيا مسير تركيه تا مرز گرحستان امنيت داره چون مي خواهم با خانواده بروم ؟
  آيا با توجه به اينكه زبان آنها ر ابلد نيستيم در مرزهاي خروجي از تركبه به گرجستان و يا درمرز ارمنستان به گرجستان ( اگبخويم از ارمنستان برويم ) با مشكل مواجه ميشويم ؟
  آيا شما نقشه راه هاي مسير تركيه رامي توانيد در اختيارمن قرار دهيد ؟

  با تشكر از همكاري صميمانه شما

  • نقشه راههاي تركيه را مي توانيد از سفارت تركيه در تهران تهيه كنيد. گذشت آنزماني كه تركيه امنيت نداشت الآن در هر روستاي تركيه كه بري چند جهانگرد خارجي رو پيدا مي كني.
   اگر خواستيد تركيه را براي مسير ترانزيت به گرجستان انتخاب كنيد در انتخاب راه و جاده خيلي دقت داشته باشيد. توصيه مي كنم از جاده ها و مسيرهاي اصلي عبور كنيد چون راههاي كوهستاني تركيه بسيار صعب العبور هستند. در برخي از مسيرها ريزش سنگ از كوه پديده اي دائمي و عادي محسوب مي شود. پهناي جاده در بعضي از گردنه ها بقدري باريك است كه امكان عبور دو ماشين از كنار هم وجود ندارد. اگر هم با مشكلي مواجه شويد يكماهي بايد صبر كنيد تا نيروهاي امدادي به داد شما برسند!

 14. نادر says:

  درود توضیحاتتون خیلی کامله ممنون. من می خوام با ماشین شخصی از ایروان به سمت تفلیس برم. امنیت و وضعیت جاده های اون منطقه چطوره؟ وضعیت خود گرجستان چطور؟ بعد از جنگی که با روسیه داشت الان اوضاع کشور آرومه؟ و اینکه از توضیحاتتون فهمیدم که ویزای گرجستان برای ایرانی ها حذف شده درسته؟ ممنون

 15. مهدي says:

  با سلام
  با تشكر از توضيحات شما
  من تصميم گرفتم كه از جاده تركيه به گرجستان سفر كن لطفا نام شهر هايي كه بايد از آنها عبوركنم تا به باتومي برسم براي من بنويسيد (شهرهايي كه جاده آن بهتر باشد )
  تشكر

 16. امیر says:

  سلام.
  من می خوام با ماشین شخصی به گرجستان برم چند تا سوال دارم ممنون می شم جواب بدین :
  1- از ترکیه بهتره یا ارمنستان و چرا ؟ ( به نظر خودم از ارمنستان خیلی نزدیک تره درسته؟) البته اون جاده ای که بهتر و امن تر هست رو بگین لطفا.
  2- ویزای گرجستان هم مثل ترکیه و ارمنستان دم مرز می دن ؟
  3-اگه می شه مسافت ها رو به km از بازرگان تا تفلیس ( ترکیه و ارمنستان ) بگین

  بینهاین ممنون و موفق باشید

 17. ممد says:

  کی میگه گرجستان ویزا نمیخواد؟
  من 6 روز پیش از ایروان رفتم بابت هر نفر 30 دلار بابت ویزا گرفتن
  از ایروان به تفلیس و بعد به باتومی

  بهیچ وجه اشتباه مارو نکنید و از باتومی مستقیما به ایروان یا مرز شرقی ترکیه نرید راه بسیار خطرناک و سنگلاخه و حدود 100 کیلومتر باید با سرعت 10 کیلومتر بر ساعت حرکت کنید

  • حق با شماست و گرجستان فعلن ويزا مي خواد و بدجوري هم مي خواد.اما توافقنامه هاي دولتي مبني بر حذف ويزا امضا شده است و اميدوار باشيم كه بزودي به مرحله اجرايي برسد.

 18. سامان says:

  سلام … ما دو شنبه 11 مرداد عازم سفر به گرجستان هسیم … اقای جواد گلچین فر خواهشا شماره ای ازخودتون به ما بدید تا ما باهاتون مشورت کنیم …اخه اطلاعاتمون کمه …درضمن ما تورمون 3 روز تفلیس و 4 روز باتومی …. هتل ماری تو باتومی و هتل
  ایرمنی در تفلیس ..قیمت تور 640 …. به نظرتون با تو جه به های سیزن بودن با این هتل ها قیمت خوبی از ما گرفتن ؟؟ درضمن شما گفتید یا شرق برید یا غرب ..یعنی کاره ما اشتباهه و تو راه خسته می شیم ؟؟ یه مقدار نگرانم … اخه ما قرار بود بریم وارنا و در لحظه اخر خبر رسید که ریجکت شدیم …واقعا شوکه شده بودیم … ما تو عمرمون یه سیگار هم نکشیده بودیم چطور میشه اونا بگن شما ادمای بدی هسین و ریجکت شین … ما همه پرس و جوهامون برای وارنا بود به همین دلیل اطلاعات کافی از گرجستان نداریم ..لطفا راهنمایی کنید … به ایمیل من ..مرسی

  • شماره من در گرجستان 0099595939899 . وارنا در برابر گرجستان بايد لنگ بندازه البته اگر همه جاشو بخوبي ببيني. حالا كه كه تور رو گرفتي بيخيال شرق و غرب شو و سعي كن در مدتي كه گرجستان هستي بهت خوش بگذره. هر كمكي هم خواستي من در خدمتم.

 19. جلال says:

  سلام با تشکر از مطالب مفیدتان لطفا بفرمایید وضعیت آب و هوایی تفلیس و باتومی در اواخر تابستان و پاییز چطور است و اصولا توصیه میکنید در این وقت از سال کسی به این دو شهر سفر کند؟ ممنون

  • پاييز زيباترين فصل سال در تفليس است. جشنهاي انگور و فستيوالهاي مربوط به آن در اواسط پاييز برگزار مي شود.آب و هوا نيز در اين فصل معتدل مي باشد.
   اما در پاييز اگر به باتومي و ساير شهرهاي ساحلي سفر كنيد، بايد انتظار بارانهاي مفصل را هم داشته باشيد.

 20. سعيد says:

  اولا اگر حوصله داريد با ماشين شخصي برويد كه خيلي خيلي از تور بهتر است اگر كمي شكيبا باشيد هيچ مشكلي بوجود نمي ايد و همه كارها خودش روبراه مي شود اخر زمستان براي مسافرت ارمنستان و گرجستان مناسب است تا اواخر پائيز هردو كشور امنيت بسيار بالائي دارند حتي از ايران خودمان پس با خيال راحت سفر كنيد از هيچ چيز نترسيد حتي اگر اولين بار سفر مي كنيد بحث رشوه در ان كشورها كاملا بي پايه و اساس است اگر هم هست اشكال از خودمان است كه قوانين را ناديده گرفته فكر ميكنيم انجا هم شهر هرت است!!!

 21. اردلان says:

  با سلام
  من تيرماه 1389 با خودروي شخصي خود به ارمنستان رفتم و سال آينده ميخواه از ارمنستان به گرجستان برم ، لازمه كه اول از دوستاي عزيزم كه قبلا در سايتها و جاهاي مختلف كه نظرات و راهنمائيهاشونو گذاشتن تشكر كنم كه من پس از مطالعه تجربيات اونا در سفر با مشكلات خيلي كمي مواجه شدم و به دوستاني كه جديدا ميخوان برن توصيه ميكنم كه حتما اين نظراتو بخونن كه از يك راهنما هم مفيدتره چون هركسي يك تجربه اي داره و اين خيلي مهمه . لازمه من چند نكته بهتون بگم و توصيه ميكنم جدي بگيرين : تا اونجا كه ميتونين مجهز و با مطالعه برين – زبان روسي بلد باشين خيلي بدرد ميخوره – از نقشه كشور مقصد اطلاع كافي داشته باشين – دو نوع پول با خودتون ببرين مثلا» درام و دلار – همه پولاتونو يكجا نذارين – سعي كنين حداقل دو تا ماشين با هم برين چون من پارسال يك ماشينه با خانواده و دوتا بچه هام رفتم ، بعضي جاها تو جاده واقعا» ميترسيدم هر چند خداروشكر اتفاقي نيفتاد ولي بعضي جاها خلوت بود و ما عوض اينكه لذت ببريم از تنهايي در كشور غريب ميترسيديم – به ايرانيها در خارج زياد اعتماد نكنيد چون بعضيهاشون مورد دارن – از مكانهاي ديدني حتما» قبل از سفر اطلاعات كافي داشته باشين و … ايميل من هست اگر سوالي داشتين بزنين در خدمتم . اردلان

 22. jahangard says:

  گفته هاي اردلان عزيز كاملا درست است قبل از سفر ماشينتان را بازديد كامل فني كنيد تسمه پروانه شمع روغن زاپاس حتما همراه داشته باشيد. در ارمنستان چند تا كلمه ارمني كه منظورتان را به طرف بفهماند كافي است امنيت در ارمنستان بسيار بالا است چون جاده ارمنستان بكر و خلوت مي باشد خوب ترس منطقي است ولي ما ميگوئيم خيالتان راحت باشد حتي نصف شب هم اگر درجاده بمانيد هيچ مشكلي پيش نمي ايد. فقط مراقب ايرانيها باشيد و پول و اشيائ قيمتي خود را از ديد انها مخفي كنيد اكثر زندانيان ارمنستان را ايرانياني تشكيل مي دهند كه به دليل سرقت و كلاهبرداري زنداني هستند. مي توانيد تحقيق كنيد. ضمنا قوانين راهنمائي و رانندگي را حتما رعايت كنيد.چون جريمه ها سنگين است ده هزار تا سي هزار درام.خصوصا در ايروان كه پر پليس است.كلا سفر با ماسين شخصي هم ديدني تر است هم به صرفه به شرط رعايت قوانين.

  • اينجا وبلاگ گرجستان است نه وبلاگ ارمنستان.
   شما كه ادعايي را مطرح مي كنيد، آنهم ادعايي كه به همه مردم ايران مربوط مي شود بايد خودتان دليل و سند كافي ارائه نماييد نه اينكه از مخاطب بخواهيد تحقيق كند.

 23. مهدی صادقی says:

  با درود من مهدی هستم تصمیم سفر به گرجستان رو دارم فقط 1 راهنمایی می خوام ببینم چطوره از ترکیه بیام و از ارمنستان برگردم ؟؟؟ مشکلی پیش نمیاد با توجه به روابط ترکیه و ارمنستان ؟؟

 24. مهدی صادقی says:

  با درود
  من سال گذشته ارمنستان بودم اونجا آپارتمان گرفته بودیم می خوستم ببینم گرجستان هم همچین امکانی هست ؟؟؟ و هزینه ها اگه میشه بیشتر توضیح بدید با سپاس

 25. jahangard says:

  جناب گلچين اولا بايد در نظر داشته باشيد كه اگر ادعاي فوق به همه منتسب مي شد خود من هم شامل انان مي شدم پس اين ادعا درمورد اكثريت ملت صدق مي كند در روزنامه اي دولتي در تاريخ 3/3/ 81 مطلبي چاپ شده بود راجع به اينكه هموطناني كه به كشور تركيه مي روند ترجيحا از ايرانياني كه تحت هرعنوان به انان نزديك مي شوند دوري كنند.كه متن و نام روزنامه موجود است.پس وقتي يك روزنامه عصر دولتي چنين ادعائي دارد پس ما نميتوانيم به دليل تعصبات ملي واقعيات را نديده بگيريم.درمورد تحقيق شما كه به ارمنستان ياگرجستان مي رويد با تحقيق جامع در همان كشور به راحتي مي توانيد به صحت اين موضوع پي ببريد.قصد من فقط هشدار بوده و دليلي براي توهين به اقليت مردمان خوبمان را ندارم. موفق باشيد.

 26. مهدی صادقی says:

  با درود می خواستم بدونم چرا از ارمنستان نمیرید با توجه به نقشه ظاهرا فاصله نزدیکتر هستش ؟؟

  • – ارمنستان نياز به رواديد دارد كه اين باعث بالارفتن هزينه مي شود.
   – جاده اي كه بين مرز ايران و شهر ايروان قرار گرفته است، بهيچ وجه شرايط مناسبي ندارد.
   با اينحال مي توان مسير ارمنستان را نيز بعنوان اولويت بعدي انتخاب كرد.

 27. azarturk says:

  سلام و خسته نباشید به شما . من و دوستم قصد سفر به گرجستان و بندر باتومی رو داریم در 20 ژانویه میخواستم بدونم اونجا دیسکو و بار ها مجاز هستن کلا در مورد این موارد هم نظر بدین ممنون میشم .

 28. ميلاد says:

  سلام
  من ميلاد هستم گرجي ساكن ايران
  واقعا توضيحاتتون جالب و كمك كننده است.با اميد موفقيت شما

 29. سهیل says:

  سلام.من ممنونم.من و دوستانم میخواهیم به ارمنستان و بعد به گرجستان سفر کنیم.من متاسفانه نفهمیدم مطالب رو در مورد راه.و همچنین اقامت در گرجستان.میشه در مورد مسیر و اقامت توضیح بدین.و اینکه به غرب بریم یا شرق.ما تصمیم داریم 27 اسفند راهی بشیم.

 30. كورش says:

  سلام
  من تا بحال چندبار ارمنستان رفتم و چند بار باكو البته همشون رو با ماشين شخصي و يه جي پي اس موبايل. ولي براي نوروز امسال تصميم داريم با دوستان از طريق باكو به تفليس بريم و بعد از ايروان برگرديم. حالا ميشه منو راهنمايي كنين براي باكو به تفليس از كدوم مسير برم بهتره؟ از گنجا يا شمال آذربايجان از زاگاتالا؟ كل اينترنت رو زيرو رو كردم پيدا نشد چيزي! ممنون.

 31. سيرخون says:

  سلام آقاي گلچين فر
  من به اتفاق خانواده قصد برنامه ريزي سفر هوائي به تفليس رابراي بهار 90 داريم در بدو ورود ميخواهيم بسمت باتومي حركت كنيم و در بازگشت از تفليس ديدن كنيم تا با پرواز بتوانيم باز گرديم لطفا راهنمائي كنيد براي رفتن از تفليس به باتومي قطار چند ساعته ميرود ؟سيستم قطارها چگونه است ؟ و يا ساعات حركت آنها ؟و مدت زمان طي مسير آيا تونل و دود زياد دارد؟ يا راحت است و مناظر ديدني . يا اينكه قيد قطار را بزنيم و با اتومبيل طي مسير كنيم لطفا راجع به هزينه هايش هم كمي توضيح دهيد ممنون ميشوم

  • مدت زمان مسافرت با قطار از تفلیس به باتومی بطور متوسط 8 ساعت است. قطارها واگن های درجه یک یا پایین تر دارند که کیفیت آنها متفاوت است. قطارهای درجه یک سیستمهای تهویه مدرن دارند و نگرانی در مورد وضع هوای داخل آنها وجود ندارد. ساعات حرکت قطارها متفاوت ولی بیشتر روزها 9 صبح و حدود 11 شب قطار حرکت میکند. در حال حاضر قیمت بلیط درجه یک برای هر نفر 40 لاری است.

 32. رضا says:

  سلام اقای گلچین فر
  من قصد دارم از طریق ترکیه برم تفلیس کدوم مرز نزدیکتره از ایغدر و کارز برم بهتره یا از ترابوزون
  میگن از طرف کارز رفت و امد مشکله جاده ترانزیتهرفتن مشکله میخواستم بدونم درست یا نه .
  وبه نظر شما کدوم راه بهتر و نزدیکتر به تفلیسه.و قیمت تاکسی ها تو تفلیس چه جری سرویس حمل ونقل عمومی ش گرون یانه.

  با تشکر فراوان

 33. حسيني يزدي says:

  باسلام متشكر از اطلاعت شما
  من ميخواهم باخانواده وماشين شخصي ريو به تركيه وبعد به گرجستان بروم (3نفر هستيم من خانمم ويك بچه 12ساله )چه توصيه مهمي برايم داريد درمورد جاده ها شهرهاي كه ميگذرم و قيمت هتل ها وچه وسائلي حتما بايد همراه داشته باشيم ايا درشب هم ميتوانيم رانندگي كنيم از تهران تا گرجستان چند كيلومتر است وبرگشت از ارمنستان بياييم به نظر شما راحتر است يا از تركيه ايا تلفني در تركيه وگرجستان خود يادوستانتا ن دارند كه اگر راهنمايي خواستيم بگيريم درضمن ايا تور نوروزي 90ازتهران زميني داريد به گرجستان يا ارمنستان ؟
  باتشكر فراوان از همه زحمات وراهنمايي هاي شما

 34. بهناز says:

  با سلام
  می خواستم بدونم که عید آب و هوا در تفلیس و باتومی به چه صورتی هست
  ما 6 نفر هستیم میخواهیم با اتوبوس به باتومی و بعد با قطار به تفلیس برویم و از تفلیس با هواپیما به استامبول
  شما راهنمایی کنیدکه
  اولا : که این مسیر خوبی هست یا نه
  دوما : در تفلیس و باتومی می تونیم هتل خوب با قیمت مناسب پیدا کنیم یا سوییت
  با تشکر

 35. مهدی says:

  سلام من قصد سفر به گرجستان را دارم می خوام غیر مستقیم بدون تور بروم

 36. مهدی says:

  با سلام من برنامه سفر به گرجستان در اواخر اردیبهشت رو دارم لطفا اگر امکان دارد شماره موبایل شما رو میخواستم و اینکه آیا در باتومی هم آپارتمان دارید برای اجاره ؟ یا در آجاریا ؟

 37. روح الله حق شناس says:

  سلام من روح الله هستم میخواهم از راه زمینی با ماشین خودم که پلاک کردم به تفلیس سفر کنم.1 از ارمنستان که قبلا هم زمینی رفتم بهتر است یا از ترکیه 2 اگر از ترکیه وارد گرجستان شویم میتوانیم از ارمنستان خارج شویم یعنی در خروج مرزها به مشکل نمی خوریم 3 شما میتئانید یک خانه در تفلیس برای 3 یا 4روز برایمان ردیف کنید 4 هزینش چقدر است

 38. اردلان says:

  با تشكر از توضيحات همه دوستاني كه وقت گذاشتند و كامنت نوشتند ، واقعا» راهنماي خوبي است و از هر بلدچي بهتره ، كساني خوب درك ميكنند كه حداقل يكبار سفر را تجربه كرده باشند . من خودم به شخصه سفر زميني رو دوست دارم و عاشق ديدن مناظر با ماشين هستم . خواهشمندم با توجه به تجربيات خودتون در مورد سفر زميني به گرجستان از تركيه و برگشت از ارمنستان من رو راهنمايي كنيد … ممنون . اردلان

 39. علی says:

  سلام خدمت آقای گلچین فر ودیگر دوستان
  با توجه به اینکه اینجانب برای اولین بار میخواهم سفری به باتومی داشته باشم لطفا» اینجانب را در موارد زیر راهنمائی فرمائید.
  1-عدم آشنائی به زبان انگلیسی وگرجی آیا مشکلی ایجاد میکند یا نه
  2- غذاهای گرجی ها باب میل ایرانی ها هست یا نه
  3- رزرو هتل رو از ایران انجام بدیم یا از باتومی

  • 1- اگه زبان اشاره بلد باشی، کارات همه جا پیش میره !
   2- منوی گرجی اونقدر گسترده است که خلاصه یک غذای باب میل جناب عالی هم در اون پیدا میشه !
   3- هر کدومش برات راحت تر و ارزونتر در اومد، انجام بده دیگه!

 40. علی says:

  سلام خدمت آقای گلچین فر
  با تشکر به جوابی که در مورد مسافرت به باتومی دادید لطفا» در مورد شهر kobuleti توضیح داده و آیا برای مسافرت گزینه بهتری نسبت به باتومی هست یا نه؟ و بهترین زمان در تابستان برای مسافرت به باتومی کدام ماه هست

  • مرتضی باباطاهری says:

   سلام
   به طور اتفاقی با این صفحه برخورد کردم . تجربه خود را ارائه می کنم .
   در تیرماه سال 89 از رشت به تبریز (یکشب) و از مرز بازرگان به ارزروم (یکشب) رفتم .
   وضعیت جاده تا مرز مناسب ، ارزیابی و عبور از مرزبانی و گمرک ایران و ترکیه هم خوب و بدون دردسر بود . تنها جاده موجود ( منظور این که انتخاب دیگری وجود نداشت ) از بازرگان تا ارزروم جاده E80 است . جاده خوب و تقریبا کفی به جز قسمتی که کوهستانی می شود اما عرض جاده خوب است . هتل های خوبی در ارزروم مشغول فعالیت هستند . بهترین ها در منطقه پالان دکون واقع هستند . با استاندارد های فوق العاده و قیمت مناسب . فصل گردشگری این منطقه زمستان است و در تابستان قیمت ها پائین تر است . هوا فوق العاده ، منظره عالی ، صبحانه لذیذ و ….
   مقصد بعدی هتل ددمان ریزه در کنار دریای سیاه بود با عبور از جاده D925 .
   يكي از زیباترین جاده هایی که در سفرهایم از آن عبور کرده ام . جاده ای کوهستانی ، بکر ، با پوشش گیاهی متنوع .
   متذکر می شوم حدود سی و پنج سال است که رانندگی می کنم و در این سفر از یک خودروی Offroad کاملا آماده استفاده کردم . اگر در رانندگی جوان هستید و کم تجربه ، این جاده را توصیه نمی کنم .
   قبل از ظهر از ارزروم حرکت کرده و حوالی غروب به Rize رسيدم . متاسفانه چون هماهنگ نکرده بودم هتل به من اتاق نداد و به ناچار از جاده ( بزرگراه ) بسیار زیبای کناره دریای سیاه بطرف سارپی ( مرز ترکیه و گرجستان ) حرکت کردم .
   بسیار بسیار عالی از مرز عبور کرده و فقط برای یکماه خودرو را با قیمت حدود بیست دلار آمریکا در ورودی مرز گرجستان بیمه کردم .
   یادآوری می کنم جاده مناسب دیگر ، ارزروم به بایبورت و گوموشخانه و طرابوزان است .
   از ارزروم تا askale يا ashkale جاده E80 , و از آن جا (سه راهی ) جاده E97 – D915 انتخاب مناسبی است . در صورتیکه وسیله نقلیه راحتی در اختیار داشته باشید و ابتدای صبح از ارزروم حرکت کنید به راحتی غروب با گذشتن از طرابوزان ، در باتومی خواهید بود .

 41. اردلان says:

  با سلام
  از آقاي مرتضي بابا طاهري كمال تشكر رو دارم كه تجربيات خودشون رو براي ما كامنت گذاشتند ، ميخواستم اگر امكان داره آقاي گلچين فر شماره گرجستان خودشون رو براي ما بذارن تا تابستون كه ميخواهيم بريم گرجستان مزاحم بشيم تا هتل بگيريم و راهمايي ازشون بخواهيم . ممنون خواهيم بود .
  از راهنماييهاي ايشان نيز در موارد بالا تشكر مي نمايم . اردلان از تهران

 42. فرید says:

  سلام. من 13خرداد با ماشین خودم بهمراه دوستا به طرف ترکیه حرکت میکنیم. اگه از ترابزون خوشمان امد شاید یک یا دو روز اقامت داشته باشیم بعد به باطومی حرکتی میکنیم.با شماره شما در باطومی میشه تماس گرفت و در مورد محل اقامت از شما کمک گرفت . من برای سه چهار روز اقامت باطومی منزل شخصی میخوام نه هتل . همچنین برای تفلیس. اگه اونجائین و شماره تون تغییر نکرده پیام بدین با شما در تماس باشم. ممنون

 43. مسعود says:

  درود به شما جناب گلچین فر عزیز .
  قصد سفر به گرجستان رو از راه زمینی دارم . طبق برنامه قبلی قصدم استفاده از ماشین شخصی بود که جدیدا به فکرم استفاده از موتورسیکلت جاده ای مناسب خطور کرده .
  تنها سوالم در این مورد ، صدور یا عدم صدور اجازه برای مسافرت و عبور از مرز ترکیه ، گرجستان و ارمنستان هستش برای موتورسیکلت . برنامه ای حدود 1 ماهه رو قصد دارم اجرا کنم که در صورت استفاده از ماشین شاید به 12 روز محدود بشه .

  بسیار ممنون .

 44. behzad says:

  سلام من با دوستام قراره 1 مرداد بریم ارمنستان یا گرجستان؟میشه بهمون بگید کدوم کشور بهتره و ارزشو داره.و هزینه ی کدومشون ارزونتره.ممنون

 45. reza says:

  سلام 1 سوال داشتم :قیمت 1نفر برای یک شب اقامت توی هتل معمولی در تفلیس چقدره؟
  ممنون از راهنمای شما

 46. ehsan says:

  سلام وقت بخیر با دوستم میخایم 4روز بریم گرجستان خواستم بدانم چقد هزینه کامل ما مسشه

 47. شادی says:

  سلام
  من و شوهرم قصد گرفتن اقامت گرجستان رو داریم
  یک بارهم مالزی رو امتحان کردیم که هم میهنان مشفق کلاهمان را برداشتند!
  ما همچنان به رفتن امید واریم و می ریم .
  اگر امکان داره به ما کمک کنید تا راه (شخص) مطمین را انتخاب کنیم .

  شادی

 48. behrouz says:

  با سلام بهترین فصل برای سفر به باتومی کی است و آیا اواخر شهریور یا اوایل مهر موقعی خوبی است؟

 49. LEILA says:

  با سلام
  بهترین فصل برای سفر به گرجستان چه فصلی است
  آیا زمستان فصل مناسبی است

 50. فرهاد says:

  با سلام
  بنده میخواهم در رشته حسابداری ویا مدیریت در کشور گرجستان ادامه تحصیل بدم لطفاهزینه چهار سال تحصیل به همراه هزینه اجاره مسکن ویا خرید را برایم توضیح بدید .با تشکر.

 51. علیرضا says:

  با سلام و تشکر از مطالب خوبتون می خواستم سوال کنم آیا سفر در عید با خودروی شخصی به گرجستان زمان خوبی هست ؟ بیشتر از لحاظ آب و هوا و قیمت هتلها

 52. ali says:

  دوست عزیز
  فاصله شهرهای تفلیس و باتومی 670 کیلومتر می باشد …

 53. البا says:

  سلام … ما برای عید گرجستان رو برنامه ریزی کردیم .. چند تا سوال داشتم …
  1- میشه خودمون بلیط بگیرم اونجا هتل بگیریم .. 2- تو عید کدوم شهر هوای بهتری داره.

 54. فرزاد says:

  سلام دوستان ،
  من تجربه سفرم رو میخوام با شما به اشتراک بزارم !
  من و ۲ تا دیگه از دوستام از تهران ۲۹ خرداد به طرف مرز نوردوز راه افتادیم ! ما شب ساعت ۱۱ حرکت کردیم و یه کله تا مرز رفتیم ، حدودا ساعت ۹ صبح مرز بودیم ! بعد مرز به سمت ایروان رفتیم که ۴ روز اونجا بودیم ! بعدش به سمت مرز گرجستان حرکت کردیم و حدودا از ایروان تا مرز ۵ تا ۶ ساعت طول کشید ولی جاده جالبی نداشت ، شاید باید بین ۶ تا ۷ ساعت در نظر بگیرید چون ما برای شام یه جایی توقف کردیم !‌ دم مرز اصلا معطل نشیدم و نهایتا ۱ ساعت طول کشید و برای ایرانی ها ، ویزا نمیخواد . بعد مرز جاده های گرجستان عالی بودند و حدودا ۱ ساعت بیشتر طول نکشید تا به خود تفلیس رسیدیم ، در تفلیس ۳ شب اقامت داشتیم و سپس به سمت باتومی راه افتادیم !‌ مسیر اکثرا خوب بود ولی چون بارانی بود ما ۶ تا ۷ ساعتی طول کشید تا رسیدیم و برای شام نزدیک باتومی یه جایی توقف کردیم !‌ در باتومی هم ۲ شب موندیم و سپس از مرز ترکیه به سمت ایران برگشتیم ! یادتون باشه قبل مرز ترکیه باک بنزین رو پر کنید وگرنه مجبور میشید مثل مل بنزین لیتری ۴ دلار بزنید،چون بنزین ترکیه خیلی گرونه ! اینجا شایان به ذکر است از دو راه میشه برگشت ‌! یکی راه ترابوزان و ارزروم هست که میوفته تو جاده ترانزیتی ترکیه که یه مقداری طولانی تره و یکی راه دوم که کوتاه تره و از طرف کارس و ایگدیر میشه !‌ بهتون راه دوم رو پیشنهاد نمیکنم اگه با خانواده هستید چون هم خلوته و هم اینکه یه قسمت هایی خاکی بود و هنوز اسفالت نکرده بودن و فقط در صورتی که دنبال ماجراجویی هستید از این راه برید !‌
  اگه بازم اطلاعات می خواستید من می تونم کمکتون کنم !

 55. nooshin says:

  با سلام
  ما براي تعطيلات نوروز به ايروان سفر مي كنيم قصد داريم كه در اين سفر گرجستان رو هم ببينيم بدون وسيله نقليه هستيم لطفا نحوه سفر به تفليس رو برامون توضيح بديد

 56. mehdi says:

  سلام آقای گلچین فر
  بابت وبسایتتون خیلی تشکر میکنم
  من و دوستم با 2 دستگاه موتور سیکلت میخواهیم 15 اردیبهشت از طریق ارمنستان به گرجستان سفر کنیم.
  1.شرایط آب و هوایی در این بازه زمانی از 1 اردیبهشت تا 31 اردیبهشت چطوره؟
  2.چقدر پول برای 20 روز کافیه؟
  3.و برای موتورسیکلت اجازه ورود میدن؟
  واقعا به جوابتون نیاز دارم
  منتظر هستم

 57. جمعه says:

  با عرض سلام و درود
  من چندین بار قصد سفر به گرجستان داشته ام ولی به لحاظ مالی شرایط نا مساعدی دارم و شنیده ام شما در کارهای نیک و پسندیده روح بلندی دارید ، لذا از جنابعالی درخواست دارم که این بنده حقیر را رهنمود فرمائید که چگونه از کمکهای سفر شما می توانم استفاده نمایم .
  در پایان از کمکها و زحمات بی شائبه شما کمال تشکر دارم.
  ارادتمند شما جمعه ملا عمر

 58. amir says:

  سلام آقای گلچین فر
  سلام ابا از ارمنستان به گرجستان قطار موجوده یا نه لطفا راهنمایی کنید

 59. ali says:

  سلام اقای گلچین فر
  من تاحالا سفر خارج از کشور نداشتم ومیخوام برم گرجستان.چطوری باید این کار رو بکنم.چقد برام هزینه داره.لطفا منو راهنمایی کنید.

 60. ربکا says:

  سلام
  منم مثل شادی خانم قصد اقامت ‹گرجستان رو دارم…

  میشه راهنماییم کنید؟

 61. وحید says:

  سلام با تشکر
  منو دوستم قراره 27 مرداد از طریق هوایی بریم گرجستان ولی دو روزی رو هم میخوایم بریم ترکیه(عید فطر) میخواستم بدونم از باتومی به ترابوزان ماشین راحت پیدا میشه؟

 62. شهريار says:

  سلام ميخواستم بدونم از آذربايجان به گرجستان برم لطفا» منو راهنمايي كنيد آيا از آذربايجان به گرجستان ويزا لازم داره يا نه؟

 63. نقي says:

  با سلام -من ماشينم پرايده ميخواستم ببينم ميشه ازتركيه به سمت المان رفت.

 64. Dga says:

  البته ژيان داشتم ميخواستم باژيان برم طرفاي المان واون ورا، كاشكي بشه چي ميشه واي اون وقت ميريم خارج.

 65. سلام ما دو سال پیش هم با شما در گرجستان دیداری داشتیم و شما ما را به یکی از دوستان خود معرفی کردید وما را یک شب پیش وانو بردید ان مسافرت به ما خیلی خوش گذشت چند روز دیگر خانواده من به همراه دوستان دیگر به گرجستان می رویم ایا باز ما را راهنمای می کنید

 66. راشد says:

  سلام اگه یک هفته تو گرجستان باشم چقدر پول با خودم ببرم خرج متوسط به پول ایران ممنون

 67. سامان says:

  سلام خسته نباشى. ميخواستم بدونم گرجستان يا تفليس براى کارکردن وکسب درامد گزينه هاى خوبي هستند. براى کارهاى فنى وتخصصي ساختمان مثل برق. اب. وغيره

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: