Advertisements

توصیه های سفر به باتومی

با فرارسیدن فصل گرما، روز بروز بر تعداد گردشگران در باتومی افزوده می شود. ببینیم باتومی اینروزها چه حال و هوایی دارد.
باتومی در راه مدرن شدن
در این وبلاگ جای یک پست مفصل در مورد شهر باتومی خالی است. دلیل انهم اینست که شهر بسرعت در حال بازسازی و تغییر است و آنچه امروز مینویسی ممکن است تا چند روز دیگر معتبر نباشد. اگر باتومی امروز را با باتومی چند سال پیش مقایسه کنید، تغییرات بخوبی مشخص هستند اما این به هیچ وجه معنا نمیدهد که باتومی شهری مدرن است.
اگر در خیابان تسرتلی tsereteli این شهر قدمی بزنید، فقر و عقب ماندگی را بخوبی احساس میکنید. بخصوص که اگر یک روز بارانی باشد، چون گل ولای در خیابان و پیاده رو بعضی قسمتها را به یک باتلاق واقعی تبدیل میکند. پیاده روی بخشهایی از خیابان بطور کامل توسط دست فروشان سد معبر شده است. حدود دوسال پیش شهرداری باتومی تصمیم بی خردانه ای می گیرد که این دستفروش ها را جمع آوری کند. مقاومت دستفروشان که همراه با خانواده های خود جمعیتی قابل توجه هستند ونیز دخالت نهادهای مدنی و از جمله دفتر نظارت بر حقوق بشر در گرجستان باعث شد که دولت عقب نشینی کند و این برنامه متوقف شد. از مردمی که سالیان درازی است از راه خرده فروشی در کنار خیابان امرار معاش میکنند، بخواهیم بساط خود را جمع کنند و به امان خدا بروند، بنظرم خیلی احمقانه بود.
ترمینال اتوبوس رانی و می نی بوس رانی باتومی هم وضعیت اسفناکی دارد. بغیر از ساختمان کهنه و بدقواره این ترمینال که توی ذوق جهانگرد میزند، مشکلات دیگری هم وجود دارد. دفتر یا باجه اطلاعات وجود ندارد و شما ناچاری سئوالات خود را از این و آن بپرسی، آنهم در شهری که کمتر کسی انگلیسی میداند. مینی بوسهایی که به شهرستانهای مختلف می روند در محیط ترمینال پراکنده هستند و تابلویی که مقصد هر مینی بوس را مشخص میکند، با خط گرجی نوشته شده است یعنی خطی که در خود گرجستان هم بعضی از اقلیتها قادر به خواندن آن نیستند، چه رسد به یک جهانگرد.
ایروزها گمرک سارپی هم در حال بازسازی است، اگر از این مرز وارد گرجستان شوید، صدای لودر و کلنگ الکتریکی، یک لحظه آرامتان نخواهد گذاشت و باید بنابر وضعیت هوا خاک یا گل راه هم تحمل بفرمایید. این توضیحات را دادم تا خدای نکرده با این توهم که دارید به یک شهر مدرن سفرمیکنید، وارد باتومی نشوید.
آب و هوای باتومی
آب و هوای باتومی نیمه استوایی است. این یعنی باتومی شهری است گرم و پرباران اما نه به گرمی و پربارانی مناطق استوایی. از اواسط بهار تا اواسط پاییز ممکن است بتوان در ساحل دریا شنا کرد، این بستگی دارد به اینکه هوا چه میزان آفتابی یا بقول هواشناسها پایدار باشد. بیشتر گردشگران اواسط تابستان را برای سفر به باتومی ترجیح میدهند اما این زمان بیشتر برای کسانی مناسب است که از ماهها قبل برنامه سفر را تنظیم و محل اقامت را رزرو کرده باشند. در این موقع سال قیمتها سر به فلک میکشند و به سادگی نمی توانید یک محل اقامت مناسب پیدا کنید. اگر از آن دسته آدمهایی هستید که امشب برای مسافرت فردا صبح برنامه ریزی میکنید و قصد شنا کردن هم دارید، از پیش نگاهی به پیش بینی هواشناسی داشته باشید.
چگونه به باتومی برویم؟
سفر هوایی: در فصل تابستان بطور معمول پرواز مستقیم بین تهران و باتومی برقرار میشود. اما پرواز بین تهران و تفلیس هفته ای چند نوبت و در تمام فصول سال برقرار است. از تفلیس به باتومی هر وسیله ای که بخواهید وجود دارد: هواپیما، قطار، اتوبوس،مینی بوس، سواری، دوچرخه و….
سفر با اتوبوس: در ترمینال غرب تهران هم میتوانید بلیط اتوبوس مستقیم تهران به باتومی را تهیه کنید.
سفر با خودروی شخصی: علاقه مندان به سفر با خودروی شخصی نیز میتواند با عبور از خاک ترکیه، خود را به باتومی برسانند.اگر برای بار اول به این سفر میروید به مسیر مناسب برای مسافرت توجه کنید و بهیچ وجه تلاش نکنید تنها با دیدن نقشه خودتان مسیری را تجربه کنید. جاده های فرعی ترکیه خطرناکتر از آنی هستند که ممکن است فکرش را هم بکنید.
سفر از ایروان: در فصل تابستان، از شهر ایروان در ارمنستان به مقصد باتومی هم قطار وجود دارد و هم مینی بوس

محل اقامت
بقول دوستی که می گفت این شمال ایران، گردشگرهای ایرانی رو بد عادت کرده و فکر میکنند همه جا مثل شماله که شب برسیم، همان موقع یک ویلای شیک اجاره کنیم تا خستگی راه ازتنمان بیرون بیاد. نخیر،
– اول اینکه در جایی مانند باتومی که گردشگر ایرانی مشکل زبان هم دارد برای برقراری ارتباط بندرت ممکن است یک ایرانی پیدا شود که هم اطلاعات مفیدی داشته باشد و هم قابل اعتماد باشد.
– شهر باتومی هنوز مشکل تامین آب شهری دارد. اگر به فکر این هستید که برای صرفه جویی بجای هتل، منزل یا آپارتمان اجاره کنید باید تحمل قطعی آب را هم داشته باشید.اگر هنگام بازدید اولیه صاحب خانه بشما گفت که امروز بخاطر تعمیرات چند ساعتی آب قطع است و بزودی همه چیز عادی خواهد شد، به هیچ وجه اعتماد نکنید. در ضمن در ابتدای ورود به محل سکونت فکر نکنید که راهروها و راه پله های تاریک و کثیف یگانه مشکل این آپارتمانها هستند، حتمن از وجود وسیله خنک کننده مناسب در همه جای منزل و بویژه در اتاق خواب مطمئن شوید وگرنه در فصل گرما تا صبح پشه و انواع حشرات دیگر از شما پذیرایی خواهند کرد. در ضمن خیلی هم به قفسه های دکوری زیبا با انواع و اقسام ظروف چینی خوش آ ب و رنگ، دلخوش نباشید چون بعد از پرداخت پول آپارتمان ممکن است به شما گفته شود که درب این کمدها قفل خواهند بود و شما اجازه دست زدن به انها را ندارید که هیچ بلکه باید مواظب هم باشید که خشی به آنها وارد نشود.
– اگر به فکر این هستید که بعد از رسیدن به باتومی، هتلی پیدا کنید و در آن اقامت داشته باشید هم توجه کنید که هتلهایی که در خیابان اصلی و در معرض دید هستند، قیمت بالاتری دارند. ممکن است یک هتل تنها صد متر با خیابان اصلی فاصله داشته باشد، امان چون تابلوی آن به چشم نمیآید، تا 30 درصد نسبت به هتل مشابه قیمتی ارزانتر داشته باشد. در ضمن به هیچ عنوان فکر نکنید که اگر کسی هتلی را برای شما رزرو کند، قیمتی گرانتر را پرداخت میکنید. افرادی که در کار رزرو هتل هستند، از هتلها تخفیف میگیرند و ممکن است آن تخفیف را با شما هم قسمت کنند و بنابراین شما هزینه کمتری را هم پرداخت کنید.
جا های دیدنی
ساحل دریا و بلوار اصلی شهر از پرطرفدارترین جاهای دیدنی هستند. قلعه باستانی گونیو آپاپساروس، آبشار ماخونتستی Makhuntseti ، باغ گیاه شناسی، آبگاه دلفینها، آکواریوم باتومی، مسجد قدیمی، کلیساهای ارتودکس و ارمنی و کاتولیک، پارک آبی، پارک 6 می و دریاچه نوریگلی Nurigeli و خیلی جاهای دیدنی دیگر هم منتظر بازدید مسافران باتومی هستند.
مراکز خرید
سوپر مارکت گودویل جای مناسبی برای خرید خواربار و مایحتاج روانه است اما بطور کلی در باتومی دنبال مراکز خرید مدرن و مجلل نباشید. در بازارچه های سنتی شهر هر کالای را ممکن است پیدا کنید. بازار اصلی و سنتی شهر هم خوپا بازار نام دارد.
رستوران و کافه
در محدوده بلوار و اطراف آن کافه ها و رستورانهای مختلفی را پیدا میکنید.البته که قیمتها در اینجا از قسمتهای دیگر شهر گرانتر است. رستوران سانرمو San Remo در کنار آب خیلی معروف است و گاهی هم بسیار شلوغ میشود. وقتی به کافه های بزرگ یا شلوغ میروید، چند نکته را در نظر داشته باشید:
– از همان اول سعی کنید سفارش خود را مشخص کنید، درست است که گارسون ابتدا میاید بالای سر شما و با اشتیاقی که برای گرفتن سریع سفارش نشان میدهد، مزاحم شما میشود برای اینکه منو را بخوبی بررسی کنید، اما بعد از گرفتن سفارش ممکن است برود و دیگر به آسانی نتوان او را پیدا کرد. در ضمن چهره او را هم بخوبی شناسایی کنید چون در بیشتر رستورانها هر میز گارسون مخصوص خود را دارد و گارسون دیگر حاضر نمیشود سفارش شما را قبول کند.
– بهتر است برای غذای اصلی، جز آنچه به گارسون سفارش میدهید، یک غذای جایگزین هم در ذهن داشته باشید. اصلن تعجب نکنید اگر نیمساعت بعد از سفارش گارسون آمد و بشما گفت که غذای سفارش داده شده وجود ندارد. شاید بهتر باشد بجای ورق زدن منو، همان ابتدا از گارسون سئوال کنید که چه غذاهایی دارید!!!
– بهتر است به گارسون تذکر بدهید که ابتدا نوشیدنی و سالاد یا پیش غذا را برای شما بیاورد چون در حال عادی ممکن است ترتیب رعایت نشود یا اینکه کل سفارش شما یکباره سر میز بیاید.
– موقع بیرون رفتن اگر عجله دارید، مستقیم بروید صندوق و هزینه را حساب کنید. آوردن صورتحساب به سر میز ممکن است طول بکشد و از آن بدتر زمانی است که باید برای دریافت بقیه پولتان صرف کنید.
نکته آخر
باتومی روزبروز مدرن تر و پیشرفته تر میشود، ممکن است تا زمان مسافرت شما خیلی از نکات فوق بکارتان نیاید.

Advertisements

35 Responses to توصیه های سفر به باتومی

 1. آرش says:

  آقای گلچین فر ممنون از اطلاعات شما
  میدونم برای ورود به خاک گرجستان نیازی به ویزا نداریم ولی جدیدا چند نفر از دوستان که به باتومی سفر کرده بودند میگفنتد در مرز این کشور مبالغی توسط مامورین گمرک جهت اخذ ویزا از آنها گرفته شده!؟

  • کدام دوستان؟ چه مبالغی؟ چه زمانی؟

   • آرش says:

    چند نفر از دوستان بنده که در تعطیلات نوروز به گرجستان سفر کرده بودند این مطلب رو عنوان کردند
    و گفتند که به آنها گفته شده که این پول برای اخذ ویزا از آنها گرفته شده و همچنان ایرانیها برای رفتن به گرجستان احتیاج به ویزا دارند؟!

  • هادي محمد نژاد says:

   نه هيچ پولي نمي گيرن من5مرداد91رفته بودم.

  • Rigi says:

   ایرانیان عزیز! وقتی به اینجا سفر می کنید مواظب اسناد و مدارک و … خودتان باشید. اگر پاسپورت خویش را گم کردید بدانید که فقط از راه هوایی باید به میهن برگردید.

   • بله، متاسفانه برخلاف گذشته که برگه عبور زمینی صادر میشد اکنون فقط برگه عبور هوایی با پرواز مستقیم به ایران صادر می شود. با تشکر از شما که این تذکر را دادید، خواهشمندم اگر با بچه های کنسول گری ایران ارتباط دارید از آنها هم بخواهید که این رویه را تغییر بدهند و برگه عبور برای مسافران زمینی هم صادر کنند.

  • farshad says:

   سلام من دوهفته پیش باتومی وتفلیس بودم
   بهیچ وجه به ایرانیهای اونجا اعتمادنکنید اصلا ودرهیچ شرایط
   دیسکو رفتم ایرانیهاش همش گوش ببری هست یکباره جیب خالی میشه وحشتناک دروغگو هستن
   بخصوص دیسکو پاریس درباتومی وحشتناکه

 2. mahmood says:

  با سلام
  از باتومی چطور می توان به بندر سوچی در روسیه سفر کرد آیا قطار یا کشتی دارد و اینکه سر مرز می شود ویزا گرفت و هزینه ویزا چقدر است.
  ممنون

 3. مهران says:

  آقای گلچین فر ما برای آخر تیرماه قصد سفر به باتومیداریم می توانید در مورد رزرو جا به ما کمک کنید؟

 4. طاها says:

  سلام .ايا مسافرت با خانواده و كودك 1ساله با توجه به اب و هواي گرجستان را صلاح و پيشنهاد مينماييد

 5. مهران says:

  آقای گلچین فر شما میگوئید از طریق ما جا رزرو کنید ولی مقتی هم که ما از شما کمک می خواهیم جواب نمبدید. ما آخر تیر 30 تا 6 مرداد می خواهیم به باتومی برویم طی گروه 15 نفره میتونید در مورد رزرو جا به ما کمک کنید.

 6. علیرضا says:

  ما اواسط مرداد قصد سفر به باتومی با اتومبیل شخصی را داریم … آیا در باتومی و یا تفرجگاههای اطراف باتومی ویلاهای کنار دریا با امکانات کامل از جمله کولر گازی و … برای رزرو وجود دارد؟

  • بازم که رفتی رو سیستم شمال ایران، تا این لحظه که این مطلب رو میذارم، باتومی یک شهر عقب مانده است که امکانات کافی برای اسکان گردشگرها رو ندااااااارررررره.

 7. علیرضا says:

  ما حدود 10 نفرخانواده هستیم آقای گلچین فر … من امروز هر چه قدر با شماره تلفنی که گذاشتید تو گرجستان تماس گرفتم اشغال میزد براتون ایمیل هم زدم …. لطفا ما رو راهنمایی کنید که چطور از ایران میتونیم جا رزرو کنیم؟ واصولا اونجا چطور جایی هست و باید انتظار چی رو از باتومی داشته باشیم … ما بیشتربه هتل های شهرهای جنوب ترکیه سفر کردیم(انتالیا-کمر-کوش آداسی-بودروم ) و …. به نظر شما اگه بیایم اونجا پشیمون نشیم؟

 8. morteza says:

  آقاي گلچين فر من از باكو هر چي خواستم با شما تماس بگيرم نتونستم . البته در عيد .

 9. aytak says:

  حداقل قیمتهای هتلهای خوب برای رزرو در باتومی چه مبلغیه؟

 10. hamid says:

  آقاي گلچين فر سلام

  من قصد سفر از باتومي به بندر سوچي روسيه رادارم وسايل نقليه خاصي وجود دارد يانه
  در صورت امكان مر را راهنمائي كنيد
  بسيار متشكر

 11. farzadyazdani says:

  سلام
  حداقل قیمتهای هتلهای خوب برای رزرو در باتومی چه مبلغیه؟
  و چطور می تونیم با شما هماهنگ کنیم؟

 12. فواد says:

  سلام من و دوستم می خواهیم برای 1 مهر تا 7 مهر به باتومی بریم
  هتل می خواستیم

 13. amir says:

  سلام خسته نباشید حداقل قیمت یک شب اتاق هتل 3ستاره در باتومی چنده مرسی

 14. NVB says:

  سلام

  برای تیر ماه امسال 1391 به احتمال خیلی زیاد به گرجستان میام

  نمی دونم خودم مستقیم بیام یا از طریق تورهای جهانگردی که در ایران هستند ، اقدام کنم
  زمینی بیام و یا هوایی
  به هر حال میخوام در مدت یه هفته ای که در گرجستان خواهم بود ، حداکثر استفاده رو از دیدنیهای گرجستان ببرم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

 15. بهار says:

  سلام
  امسال تابستون به همراه همسرم برنامه سفر به روسیه، گرجستان و ارمنستان رو داریم. می خواستم بپرسم آیا مرز زمینی روسیه- گرجستان باز شده یا نه؟ در کل این مسیر زمینی و جاده ها خطرناک نیستند؟ می خواستیم از امنیت جاده هم مطمئن بشیو و در نهایت برنامه سفر رو ببندیم… حقیقتش اگه سفر زمینی شدنی و امن باشه به هوایی ترجیح می دیم
  ممنون می شیم از راهنماییتون
  موفق باشید

 16. AMIN says:

  سلام خسته نباشيد . ممنون از راهنماييهاتون. ميخواستم بدونم چند روز براي خوشگذراني در باتومي بسه .. و باكلاسترين ديسكوها كودومن. ما 1 هفته ديگه ميريم باتومي برا اولين بار

 17. بازتاب: اقامت در خودروی شخصی | گرجستان

 18. شقایق حسین زاده says:

  باسلام
  من و دوشتم قصد سفر به باتومی راداریم برای 4مهربه مدت سه تا چهارروز لطفا درتهیه بلیط ترجیحا پرواز مستقیم وهتل و بقیه موارد راهنمائی کنید که دچارمشکل نشویم و خاطر خوشی از این سفرم داشته باشیم
  پیشاپیش از کلیه اطلاعاتی که دراختیار میگذارید سپاسگزارم

 19. بازتاب: ترمینال جدید اتوبوس رانی در باتومی | گرجستان

 20. مهرناز says:

  سلام من و همسرم تا پا یان مهر قصد سفر به با تومی را داریم می خواستم بدونم قیمت هتل ها حدودا چقدر است وچگونه می تونم هتل رزو کنم.

 21. farzane m says:

  سلام من و همسرم مرداد ماه با تور میریم گرجستان باتومی بریم یا تفلیس میخوام واقعا خوش بگذره اگه میشه یه تور معتبر ویه هتل خوب بهم معرفی کنید ممنون.

  • در این وبلاگ هم درباره باتومی و هم درباره تلفیس توضیحات مفصلی آمده است، اینکه کدام شهر برای مسافرت بهتر است، به انتخاب شما بستگی دارد.
   درباره انتخاب تور هم بهتر است با نزدیکترین دفتر توریستی در محل اقامت خودتان تماس بگیرید.

 22. mohsen says:

  salam man fekr mikonam shoma be jaeh apartmman der Batumi w c grftah body

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: