Advertisements

قتل پیرزن هشتاد و چهار ساله بخاطر یک مشت لاری

یک پیرزن هشتاد و چهار ساله در در شهر کوچک بلنیسی Bolnisi واقع در منطقه آذری نشین کومو کارتلی Kvemo Kartli به قتل میرسد.بر اساس گزارش پلیس، قاتلان با شیئی سنگین ضربه ای محکم بر سر این خانم میزنند و او را میکشند. او در لباس های خود مبلغ 12 هزار لاری مخفی کرده بود که توسط آدمکشها به سرقت میرود.
در این وبلاگ بطور معمول اخبار حوادث روزانه را منتشر نمیکنم. امروز با درج این خبر شبکه روستاوی2 درباره ماجرای قتل این پیرزن که البته مشابه آن در رسانه های گرجستان زیاد است، میخواهم نکاتی را مطرح کنم:

– هنوز در گرجستان و بویژه در میان افراد میانسال علاقه زیادی به نگهداری پول نقد وجود دارد. مردم در معاملات روزمره بیشتر از پول نقد استفاده میکنند تا کارتهای پلاستیکی و همانطور که می بینید بعضی ها هم مانند این خانم روانشاد حتا پس انداز خود را نیز بطور نقدی و در منزل نگهداری میکنند.
– جنایت قتل در گرجستان نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد. گرچه آماری در این مورد سراغ ندارم ولی مرور روزانه رسانه های کشور در من این تصور را ایجاد کرده است که این آمار به احتمال زیاد نسبت به سایر کشورها در حد پایینی نیست. با این همه در گرجستان حکم اعدام صادر نمی شود. در گفتگو با مردم کوچه و بازار گرجستان هم ندیدم کسی از حکم اعدام حمایت کند. بیشتر افراد میگویند بهتر است جنایتکاران در زندان بسر ببرند تا جامعه از شرشان در آسایش باشد اما وقتی با مردم ایران در مورد چنین جنایتهایی حرف میزنم، بعضی ها میگویند آدمی که واسه پول دست به جنایت میزند اعدام معمولی هم براش کم است، باید تکه تکه شود یا سر و ته دار زده شود.
– قتل و جنایت در گرجستان محدود به شهرهای بزرگ تفلیس و کوتائیسی نیست. بارها در خبرها وقوع جنایت در شهرهای کوچک یا روستاها را نیز دیده ام.با اینکه دولت ایلات متحده امریکا روابط نزدیک و دوستانه ای با دولت کنونی گرجستان دارد اما هنوز در وبسایت دولتی تراول این کشور، هشدارهای مربوط به جنایت در گرجستان برای مسافران امریکایی حذف نشده است. نکته مهم اینجاست که بسیاری از جنایتها با انگیزه سرقت صورت میگیرد. سرقت باید از کسی صورت بگیرد که پول دارد و جهانگرد خارجی اگر ثروتمند نباشد لااقل پول دارد!
– بنظرم یادآوری نکات احتیاطی برای شهروندان ایرانی چندان هم ضروری نیست. ایرانی ها طبق مشاهدات شخصی من بسیار محتاط هستند و حتا بیش از حد لزوم احتیاط می کنند با این همه بنظرم یک اقلیت کوچک بین ایرانی ها وجود دارد که بسیار زود قضاوت میکند و بقولی سریع جذب زرق و برق میشود و فکر میکند که گرجستان را با یک ویزیت کوتاه شناسایی کرده است.فقط به این گروه اقلیت میگویم که گرجستان جامعه پیچیده ای است و گرجیها ملت آبدیده ای هستند که بیشتر از بسیاری از اقوام شوروی سابق ممکن است روسها را بستوه آورده باشند، چنین ملتی را نمیتوان بسرعت شناخت و زود درباره شان قضاوت کرد.نتیجه اینکه در سفر به نقاط دورافتاده گرجستان احتیاط کنید ، سعی کنید محل اقامتی را انتخاب کنید که ثبت شده باشد و در ضمن بدانید که اگر بین افراد محلی فردی ثروتمند وانمود شوید، خطرهای فراوانی بدنبال شما خواهد بود. همیشه اینطور نیست که تنها دخترهای محل متوجه پولدار بودن شما بشوند و شاید هم برخلاف تصور، آنها آخرین گروهی باشند که درباره دلارهای جیب شما صحبت کنند و امیدوارم که آنزمان شما در قید حیات باشید!

Advertisements

18 Responses to قتل پیرزن هشتاد و چهار ساله بخاطر یک مشت لاری

 1. نينو says:

  جانا سخن از زبان ما ميگويي
  واقعا درسته اينقدر تو ايران راحت در مورد اعدام و امثال اين صحبت ميشه كه ارنگار دارن در مورد نقل و نبات حرف ميزنن. واقعا از اين لحاظ آفرين به مردم گرجستان.

 2. مجتبی says:

  در مورد بند اخر بد جور موافقم یک عده از ایرانیان (مخصوصا همان طور که اشاره کردی پسر های جوان و اکثرا هم از خانواده های نو کیسه و بی فرهنگ) گمان میکنند کشور های بلوک شرق فاحشه خانه هستند و در مورد خودشان هم گمان میکنند خیلی زرنگ و جذاب هستن . فرهنگ پول پرستی این قشر از جامعه هم باعث شده فکر کنند مردم دنیا هم مثل خودشان برای قضاوت در باره افراد فقط به جیب شما نگاه میکنند . چندیدن بار در پرواز یا فرودگاه با چنین افرادی مواجه شدم یک بار رفتاری که کردند انقدر زشت بود که باعث مشاجره من با انها شد . پلیس که برای برسی موضوع امد . حرفی که زده بودند و سوالی که از من کرده بودند را به پلیس گفتم . راستش توی زندگیم تنها باری بود که از دیپورت شدن کسی خوشحال شدم . یک بار هم در فرودگاه امام یک نفر را دیدم که یک دسته نو و تا نخورده هزار تومنی همراهش بود . گفتم اینها را برای چی با خودت می اوری گفت شنیدم دختر های انجا عاشق هزار تومنی هستند و خیلی پول است انجا . در این مورد البته فقط به قهقهه اکتفا کردم .

 3. مجتبی says:

  چندین بار هم در اینترنت و جامعه این جماعت عجیب و غریب که می خواهند از انجا زن بگیرند به تورم خورده اند . موجودات ترحم بر انگیزی هستند . غرق در اوهام خویش . همه هم جالب است که دختر زیبای جوان میخواهند .

 4. rasul says:

  با سلام
  با توجه به توضیحات خوب شما در مورد پول در گرجستان خواهشمندم مرا که می خواهم در signagi شهر کاخته در جنوب شرق گرجستان زمین بخرم د کار کشاورزی انجام دهم چیست؟

  با تشکر

 5. کیا says:

  در مورد مجازات اعدام باید بگویم بله بسیاری در ایران موافق آن هستند اما خانم نینو طوری صحبت می کنند که گویی فراموش کرده اند که در کشور تازه استقلال یافته و کوچکشان آمار قتل کم نیست درگیری های خیابانی کم نیست و البته نسبت به سایر کشورهای تازه استقلال یافته آمار آزار جنسی در گرجستان بر علیه خانم ها بسیار بالاست. البته آدم های
  متعصب همیشه منکر واقعیت می شوند!!! از این لحاظ باید به گرجستانی ها آفرین گفت؟!!!

 6. مجتبی says:

  جناب اقای کیا هم مثل این که یادشان رفته از کشوری هستند بالاترین سرانه اعدام جهان را دارد . از کشوری که 15000 نفر از مردمش 5 صبح جمع میشوند تا اعدام یک بچه را تماشا کنند و تخمه و بستنی هم با خوشان میاورند . از کشوری که در فقط در پایتختش هر روز 4 قتل رخ میدهد . از کشوری که اگر بروی بیرون و کتک کاری نبینی باید تعجب کنی . از کشوری که طرف را وسط میدان کاج سلاخی میکنند و ملت هم مثل هویج می استند تماشا با موبایلشان فیلم هم میگیرند . در مورد ازار جنسی خانم ها اون که به ما ن..ده بود کلاغ …. بود . شما لطفا وضع خیابان های کشور خودت را جمع کن که یک دختر محال است رد شود و متلک نشنود و یا دست مالی نشود . کجای گرجستان دیده اید کسی مزاحم یک زن بشود ؟ من متعصب نیستم . کشورم هم مشکل زیاد دارد ولی شما دیگر ….. لطفا .

 7. نينو says:

  (در جواب آقاي كيا) من نميدونم چرا عادت داريم فقط سريع جواب همديگرو بديم بدون اينكه فكر كنيم ؟! مگه من در مورد قتل و تجاوز حرف زدم ؟! من در مورد اعدام حرف زدم و اينكه براي ايرانيا شنيدن خبر اعدام شده مثل شنيدن خبرهاي ترافيكي از راديو پيام. در مورد اعدام در ملا عام كه ديگخ هيچي نميگم و به اين نكته بسنده ميكنم كه حتما گرجيها بودن كه ساعت 4-5 صبح تو كرج نزديك به 25000 نفر جمع شده بودن تا اعدام يه بچه 17 ساله رو ببينن و وقتي ميره رو سكو اعدام سوت و كف ميزنن ؟! (آدم ياد مراسم اعدام تو فيلمهايي ميوفته كه داره زمان روم باستان رو نشون ميده)

 8. کیا says:

  در جواب جناب مجتبی باید بگویم که کشور خودم ؟؟؟ ببخشید شما اهل کدام کشور هستید؟؟؟
  بله البته اگر درست مطلب را مطالعه کردید اعدام در ایران را رد نکردم در ضمن فراموش نکنید که شما هم آقای مجتبی عضوی از این ملت هستید ملتی که حتی منتقدین آمریکایی هم به شجاع بودنشان اعتراف کردند! و البته اکثریت ایرانیان با مجازات اعدام مخالف هستند حالا شما لطف بفرمایید ملت ایران را هویج خطاب نفرمایید که تف سربالا می باشد البته جسارت است ؟!!! اگر از کشورتون یا ایرانی بودنتون ناراضی هستید می تونید آن را تغییر بدید؟
  در مورد آزار جنسی علیه خانم ها در گرجستان هم کمی در اینترنت مطالعه فرمایید!!!

  در پاسخ به خانم نینو باید بگویم که لطفا مقلطه نفرمایید… موضوع قتل پیرزن گرجی
  بهتره که کمی دقت کنید چون مجازات اعدام در بسیاری کشورها از جمله چین ایران امریکا و… اجرا میشه اگه دقت کنید کسی منکر این واقعیت نیست البته اگه دقت کنید!!!! ولی این موضوعات چیزی از واقعیت ها در مورد گرجستان کم نمی کنه !
  گرجی ها نیاز به مجازات اعدام ندارند چون وضع اسفبار زندان های گرجستان از هزار بار اعدام بدتر است زندانیان در اثر بیماری های واگیر دار و کشنده در آنجا زجر کش می شوند این طوری بهتره چون گرجی ها ادعا دارند که مجازات اعدام ندارند…
  در مورد مجازات اعدام گرجی ها بسیار با تجربه هستند اگر اکنون مجازات اعدام در گرجستان اجرا نمی شود به این علت است که گرجستان سالهاست که ملتمسانه خواهان اروپایی شدن است! نباید فراموش کنیم که بزرگترین جانی و آدم کش جهان (استالین ) رو گرجی ها به دنیا عرضه نمودند که البته فاجعه کاتین از کوچکترین نمونه های آن بود! و البته مردم گرجستان به استالین با احترام خاصی می نگرند!
  ما ایرانی ها نخستین منشور حقوق بشر را به جهان عرضه کردیم و به آن افتخار می کنیم خانم شیرین عبادی برنده ی جایزه صلح نوبل سمبل مردم ایران است ولی گرجی ها به استالین ( سمبل آدم کشی ) افتخار می کنند که مجسمه اش را دولت شبانه و مخفیانه از شهر خارج می کند مبادا با مردم درگیر شود و این برای کل فرهنگ آبروریزی است!
  ما هرچقدر اعدام در ایران داشته باشیم ممکن نیست که بتونیم به پای استالین برسیم!
  انتقاد در صورتی سازنده خواهد بود که منطقی و به دور از دوگانگی و تعصب باشد. البته نباید در این مورد زیاد از چنین افرادی انتظار داشته باشیم به هر حال کشور کشوری تازه استقلال یافته است که از رئیس جمهورش گرفته بدون فکر حرف می زنند واز ترس ناچار به جویدن کراوات می شوند وای به حال ملت!

  • 13 says:

   بدون فکر حرف زدن!؟رفتار و گفتار متفکرانه ی سیاستمداران ایران که زبانزد همه است از اظهارات آقای احمدی نژاد در رشت گرفته تا اظهارات آقای رحیم مشائی و دیگران در تبریز و…/در باب آدم کشی که شاهان ایران روی همه را سفید کردن/یه مطالعه در باب تاریخ بفرمائید ببینید چه خبره/ گرجی ها به غیر از عده ی خیلی کمی که از کمونیست ها و اینگونه گروه ها هستند به استالین هیچ افتخاری نمی کنن/زندان ها را هم که دوستان جوابتونادادن البته اوین فراموش نشه/جوری می گید ملتمس اروپائی شدن که انگار قبل از انقلاب را فراموش کردید که چه خبر بود(منظورم روابط ایران با آمریکا،اسرائیل و اروپاست)که سر تا پا در حال غربی شدن بودید و با آمریکا که دیگه اصلا نیازی به گفتن نیس چون همه می دونن /من نمی خواستم جوابتونا بدم ولی سکوت در برابر امثال شما درست نیس/در باب فرهنگ هم اونقدر کتاب درباره ی فرهنگ ایرانیان به قلم نویسندگان داخلی نوشته شده که بیانگر همه چیز در مورد ایرانی هاست/ برای نمونه برید کتاب فرهنگ سیاسی دکتر سریع القلم را که ارتباط زیادی هم با این موضوع داره بخونید تا بفهمید چه خبره/درباره ی حقوق بشر هم حرف نمی زنم چون درباره ی اونهم هر کسی تاریخ را با دقت خونده باشه و بدون تعصب قضاوت کرده باشه می دونه که چه خبره/البته اگه بدون تعصب نگاه کرده باشه!

 9. مجتبی says:

  با عرض پوزش از جناب گلچین فر عزیز که وبلاگش را محل دعوا کرده ایم .
  خیر جناب اقای کیا . هر کس اسم کوچکش (ان هم به زور ثبت احوال ) عربی بود . فارس نیست . من گرجی هستم . هفتاد پشتم هم گرجی بوده . برای همین میگویم کشورم چون گرجستان کشور من است . توهین به کشورم و ریس جمهورم را هم تحمل نمیکنم . جواب های هوی است . در اینترنت چی را مطالعه کنم دروغ هایی که ترجمه اراجیف سایت ها و روزنامه های روسیه است ؟ وضع اصف بار زندان ها را ببخشید شما از کجا خبر دارید که عفو بین الملل خبر ندارد .یعنی از کهریزک هم بدتر است زندانهای گرجستان . فرمودید شیرین عبادی و کورش کبیر . به هر دوی این بزرگواران من احترام میگذارم ولی خیلی ببخشید ها هیچ شباهتی بین ارا و عقاید این بزرگان با مردم کوچه و بازار ایران من ندیدم . فرمودید که ریس جمهور کشورم بی فکر است ریس جمهور خوش فکرتان را دیدم که سه روز پیش داشت در سازمان ملل سخنرانی میکرد . عکی جعلی ساکاشویلی در حال جویدن کراوات هم که اصلا ارزش بحث ندارد . شما پان فارس ها از عالم و ادم طلب کارید . به ما میگوید کشور تازه استقلال یافته و تازه به دوران رسیده . به هم وطنان ترکتان میگوید ترک خر و تجزیه طلب و… به همسایگان عربتان و 3 میلیون نفر هم وطن عربتان میگوید سوسمار خور وحشی . به هم زبان های افغانتان حتی کوچکترین احترامی نمی گذارید . چسپیده اید به 2500 سال پیش . ببخشید از بعد از کورش چه بوده اید . فکر میکنید همه دنیا باید بیایند به پای شما بیفتند . در فرودگاه فرنکفورت شخصا شاهد بودم هم زبانانتان در فشانی میفرمودند که بله این اروپایی ها هر چه دارند از ما دارند و این المانی ها مشتی وحشی نژاد پرستند . بعدش هم اضافه غذایی را که خورده بودند کف فرودگاه ریختند و رفتند . وقتی قضاوت شما پان فارس ها در باره یکی از متمدن ترین و پر افتخار ترن ملل دنیا این است دیگر قضاوتتان در باره ما گرجی ها نباید زیاد با همین هایی که فرمودید فرقی داشته باشد .

 10. mehdi says:

  با سلام خدمت دوستان،
  مجتبی جان اگر گرجی هستین پس چرا اسم عربی دارین؟
  کیا جان، گذشته هارو فراموش کن ببین الان ایران چی داره و نگاهت به روز باشه..

 11. مجتبی says:

  چون ایران به دنیا امدم اقا مهدی و اجبارا باید نامی از فهرست نام های ثبت احوال ایران داشتم . اتفاقا مشکل هم زیاد برایم ایجاد کرده این نام . چون نام گرجی من اندرو است و این دو گانگی نام مشکل ساز است .

 12. mehdi says:

  با سلام
  اندرو جان شما رو درک میکنم.اما بهتره که حداقل از پروفایل اندرو استفاده کنی نه مجتبی.

  با تشکر

 13. فرید says:

  نوشته آقای مجتبی یا اندرو بسیار ادیبانه بود و البته نشان از اصالت خانوادگی ایشان داشت!

  به نظرم بهتره که هر کس در مورد مشکلات کشور خودش صحبت کنه و به مردم دیگه توهین نکنه! در ضمن ما ایرانی ها به غیر از کورش کبیر و شیرین عبادی … انوشه انصاری (نخستین زن توریست فضانورد) دکتر رامین جهانبگلو (فیلسوف) نخبه زیاد داریم کافی است بدونید در المپیاد های علمی کدوم کشور اغلب بالاترین امتیاز را با کمترین امکانات میاره…
  خوب مسلما تاریخ کشور ما افتخار ماست .همانطور که ملکه تامارا افتخار گرجی هاست. ایرانی ها یکی از تحصیل کرده ترین مهاجرین در دنیا می باشند حتی وزارت امور خارجه امریکا نیز این رو رسما در سایتش اعلام کرده…
  در مورد آذری های هموطنمان اگر کسی به ایشان توهین کند درست مثل اینه که به ایرانی ها توهین کرده آنها هموطنان ما هستند از این حرف واقعا متاسفم در ضمن گرجی ها هم در مورد مردم
  اوستیا اصطلاحات چندان مناسبی به کار نمی برند.
  خانم نینو
  «من نميدونم چرا عادت داريم فقط سريع جواب همديگرو بديم بدون اينكه فكر کنیم»
  نفهمیدم عادت داریم… شما گرجی ها ما ایرانی ها ….
  خوب اگه منظور شما ایرانی هاست ما فکر نمی کنیم چون می خواهیم اجازه بدیم که شما به جای ما فکر کنید و متفکرین خوبی باشید چون ما به غیر از کورش کبیر کس دیگر را نداریم ببخشید به بزرگی خودتون و کشورتون دیگه

  به اندیشیدن خطر مکن روزگار غریبی است

 14. مجتبی says:

  من ترجیح میدهم این بحث را ادامه ندهم . وبلاگ متعلق به کس دیگریست و بحث هم دارد به جا های باریک کشیده میشود .

 15. مجتبی says:

  راستش مهدی جان یک مدت این کار را میکردم مشکل ایجاد شد . فعلا در محافل فارسی زبان از مجتبی و در محافل گرجی زبان از نام اندرو استفاده میکنم .

 16. ارمان says:

  با سلام
  از هر دو اقای کیا و مجتبی خواهش دارم به جای این بحث بیهوده از خودمان رفتاری نشان دهیم که موجب ازار دیگران نشود ، بله واقعیت های تلخی درباره هر دو ملت و هر دو دولت وجود دارد ، قابل انکار نیست ، استالین یک واقعیت تاریخی است خیلی از گرجی ها او را همچون بت می دانند ولی اکثریت گرجی ها او را انکار می کنند ، بسیاری از پادشاهان ایرانی هم به همین گونه بوده اند ، اقا محمد خان قاجار هم در کرمان 30 هزار نفر را کشت و با چشم هایشان کوه درست کرد و هزار جنایت دیگر انجام داد ،اما بسیاری از تبلیغات منفی علیه گرجی ها از سمت روسیه و بسیاری از تبلیغات منفی علیه ایران از شبکه های غربی شکل می گیرد ، ایرانی در گذشته ملت بسیار متمدنی بوده اند که متاسفانه امروز کمتر هستند ، گرجی ها هم در گذشته ملت بزرگ و قدرتمندی بوده و ریشه های فرهنگی عمیقی داشتند ، ارتباط بین ایران و گرجستان همیشه وجود داشته و نابخردی برخی پادشاهان نتوانسته ریشه های فرهنگی را از بین ببرد ، باید قبول کنیم که تا رسیدن به جامعه ایده ال فاصله زیادی هم برای گرجستان و هم برای ایران وجود دارد ، به عنوان یک ایرانی معتقدم گرجستان این مسیر را سریعتر می پیماید و دولت گرجستان هم قدم های بهتری در این عرصه برداشته ، این را از امارهای جهانی می شود فهمید
  در هر حال امیدوارم ملت ایران و ملت گرجستان هر چه بیشتر در راه رسیدن به اعتدال و اخلاق انسانی گام بردارند ، ما هم بهتر است کمی صبورتر بوده و استانه تحمل خود را بالا ببریم
  با تشکر

 17. اسداله says:

  مسخره ترین بحث همین بحث های به ظاهرناسیونالیستیه. ما قبل تر ها همگی در قالب یک ملت بودیم بعدا جدا شدیم. زمینه های فرهنگی مشترک زیادی با هم داریم.اگه نام پرشیا رو برای سرزمین های این منطقه حتی شامل ترکیه امروزی در نظر بگیریم یا همون ایرن یا ایران که همگی ریشه باستانی دارن یا اگه اصلا اینکار رو هم نکنیم ما یک ملت واحد با قومیت های مختلف هستیم اصلا میگیم نه قومیت چیه؟ ما ملت های مختلف با سرزمین های مشاع و مشترک و با مالکیت همگانی و دارای زمینه های مشترک فراوان بودیم و باید باشیم. حالا که بناچار از هم جدا شدیم واقعا بی منطقه که یکی عرب رو یکی ترک رو یکی کرد رو یکی گرجی رو یکی ارامنه رو یکی افغان رو مسخره کنه و خودشو برتر بدونه. کسی که خودشو برتر می خواد بدونه در واقع سرپوشی بر حقارتش می خواد بگذاره. و الا پارسی ها ایرانیها ترکها عربهای ایرانی و … بقیه انسانها باید آزاده باشند و انسانها و بقیه ملت ها رو به دیده انسانی مانند خودشون نگاه کنند. من شخصا ایران رو وطن اول و دوم هر گرجی یا روس یا عرب یا … می دونم.همین انتظار رو هم دارم که وقتی وارد یک کشور دیگه میشم بتونم اونجا هم حس کنم میتونه خونه و سرزمین خودم باشه. اندکی صبر… به این روزگار هم خواهیم رسید. شاید نه به این زودی ولی خواهیم رسید. مسخره ترین کار در فردای بشریت مرزبندی های کشورها خواهد بود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: