Advertisements

تاکسی در گرجستان

یکی از خدماتی که اغلب مسافران و بویژه گردشگران به آن نیاز دارند تاکسی است. در این پست میخواهم اطلاعاتی در مورد تاکسی و تاکسی سوار شدن در گرجستان را در اختیار شما قرار بدهم.
رانندگان تاکسی در گرجستان
نخست باید توجه داشته باشید که رانندگی تاکسی در گرجستان یکی از کم درآمدترین مشاغل در این کشور به حساب میاید و بنابراین بیشتر افرادی به این شغل وارد میشوند که چاره دیگری برایشان باقی نمانده است. بسیاری از رانندگان تاکسی کارمندان اخراجی دولت سابق هستند که به خاطر فساد مالی یا رشوه خواری شغل و موقعیت سابق خود را از دست داده اند. در میان رانندگان تاکسی از خلبان سابق تا سرهنگ پیشین یا حتا معلم اخراجی میتوانید پیدا کنید. اینها از اصلاحات کنونی ناراضی هستند و هنوز نتوانسته اند شرایط جدید کشور را درک کنند.
در گرجستان راننده تاکسی شدن آسان است. چندبار در وبسایتهای خبری خواندم که صاحبان برخی از شرکتهای تاکسی رانی به این وضعیت اعتراض داشته اند که چرا دولت به هر کسی اجازه می دهد به آسانی خودروی شخصی خود را به تاکسی تبدیل کند و راننده تاکسی بشود. ظاهرن دولت این روزنه را باز گذاشته است تا افراد طرد شده هم بتوانند راهی برای کسب روزی حلال داشته باشند هر چند آنها مالیات درست و حسابی پرداخت نمی کنند و گاه با رفتارهای ناشایست خود گردشگران را نسبت به وضعیت کل کشور بدبین میکنند، اما چاره ای نیست این قشر از جامعه هم باید نانی داشته باشند.
تاکسی گرفتن
کنار خیابان می ایستید و برای یک تاکسی دست تکان میدهید، بخاطر نمیاورم که در یک خیابان اصلی تفلیس بیش از 30 ثانیه معطل رسیدن تاکسی شده باشم. چیزی که در شهر فراوان است تاکسی .مقصد را میگویید و سوار تاکسی میشوید، ولی صبر کنید! توصیه میکنم از ابتدا قیمت را با راننده توافق کنید وگرنه به احتمال زیاد پس از رسیدن به مقصد با درخواست رقم کرایه ای بیش از معمول مواجه میشوید و اگر حاضر به پرداخت نباشید باید وارد جر و بحث طولانی یا حتا درگیری های دیگر بشوید.
خاطرتان باشد که در گرجستان راننده های شرکتهای تاکسی سرویس یا آژانس اتوموبیل کرایه کمتری از تاکسی های خیابانی دریافت میکنند. اگر فرصت کافی و موقعیت مناسبی دارید بهتر است که با تاکسی سرویس تماس بگیرید. برای سوار شدن به این تاکسیها لازم نیست که از ابتدا درباره رقم صحبت کنید چون بطور کلی منصف هستند. البته اگر مقصد شما خارج از شهر است بهتر است از ابتدا از هزینه کرایه آگاهی پیدا کنید. در گرجستان تاکسی ها اجازه خروج از شهر یا حتا کشور را هم دارند و بنابراین افراد ممکن است برای سفر به کشورهای همسایه نیز از تاکسی استفاده کنند.
اگر از فرودگاه تفلیس وارد گرجستان میشوید، سمندهای ایرانی را با آرم تاکسی میبینید. گول ایرانی بودن این ماشینها را نخورید. اینها گرچه با یک شرکت آژانس اتوموبیل کار میکنند اما به نظر من بدترین تاکسیهای گرجستان هستند. سالها پیش از این یک جهانگرد بریتانیایی نام گرگهای گرسنه را بر روی رانندگان تاکسی فرودگاه گذاشته بود. آنها بطور آشکار تعرفه های شرکت را نادیده میگیرند، باقیمانده پول را به بهانه نداشتن پول خرد پس نمیدهند، اگر خودشان نتوانند ادرس هتل یا محل اقامت را پیدا کنند رقم کرایه توافق شده را افزایش میدهند و بسیار بد و پرخطر رانندگی میکنند در ضمن اگر ببینند که خیلی ناوارد هستید ممکن است بجای مقصد از شما بخواهند که در محل دیگری از ماشینشان پیاده شوید. وقتی از سالن فرودگاه خارج میشوید در اولین باند خیابان صف این تاکسیهای سمند را میبینید اما در باند بعدی تاکسیهای عبوری گذر میکنند که بطور حتم رقم پایین تری میگیرند و اخلاق بهتری دارند، مشکل اینست که سمندی ها به انها اجازه توقف نمیدهند. توصیه میکنم برای گرفتن تاکسی به همان باند بروید ولی کمی از درب خروجی و محل ایستادن سمندها دور شوید، حتمن با رانندگان بهتری مواجه خواهید شد.
توصیه های کلی
– قیمت را از ابتدا توافق کنید.
– پول خرد کافی به همراه داشته باشید.
– با اسکناسهای درشت جلوی راننده مانور ندهید.
– خیلی حرفهای راننده را در مورد اوضاع کشور جدی نگیرید، او به احتمال زیاد نماینده قشر طرد شده جامعه است.
– از راننده تاکسی انتظار نداشته باشید که سرویسی بیش از رساندن شما به مقصدی معین ارائه دهد. درخواست خانه کرایه ای یا حتا رساندن شما به یک مرکز خرید با ادرس نامعین بیشتر به ضرر شما خواهد بود.
و توصیه اخر اینکه ضمن مراقبت از جیب خود سعی کنید به این قشر از جامعه هم احترام بگذارید و مانند آن جهانگرد بریتانیایی از الفاظ نا پسند استفاده نکنید!

Advertisements

25 Responses to تاکسی در گرجستان

 1. اميرحسين says:

  ممنونم از اطلاع رساني دقيقتان …

 2. Soleymani says:

  باسلام
  اين تجربه همانند تجربه من از ارمنستان بود !!!
  با تشکر

 3. andrew says:

  من هم چند تجربه مفید اضافه کنم .
  1کرایه تاکسی از ساعت 12 شب به بعد به شکل عرفی اضافه میشود .
  2در گرجستان شما بین تاکسی های مختلف با مدل های مختلف از لادای غراضه (خیلی کم پیدا میشود) تا مرسدس بنز اس کلاس و ودر مواردی حتی جگوار حق انتخاب دارید پس اگر خیلی عجله ندارید یکی دو دقیقه بایستید تا تاکسی تمیز و مورد پسندتان را بیابید . البته برای ادم های ماشین بازی مثل من سوار شدن به ماشین های مختلف به عنوان تاکسی جالب است من شخصا جیپ چروکی تاکسی هم سوار شده ام .
  بر عکس ایران جوان ها در گرجستان قابل اعتماد ترند تاکسی که راننده اش جوان باشد را شخصا ترجیح میدهم مخصوصا چون اکثرشان هم دانشجو و باسوادند .

 4. آرش says:

  لطفا در مورد قیمت های تاکسی هم اطلاعات بدهید و اینکه آیا تاکسی ها حالت دربست دارند یا اینکه مثل ایران ممکن است مسافر دیگری را هم سوار کنند؟

  • کرایه تاکسی برای مسافتهای داخل مرکز شهر بین 3 تا 5 لاری است و برای رفتن از مرکز شهر به محلات کناری حدود 10 لاری است. از فرودگاه تا مرکز شهر را تاکسیهای سمند بین 30 تا 35 لاری کرایه میگیرند وتکسیهای دیگر حداکثر 25 لاری.
   اون نوع ماشینی که شما توصیفش کردی و در ایران بهش میگویند تاکسی فکر نمیکنم در جای دیگری از جهان وجود داشته باشد.

   • andrew says:

    اون مدل را من البته به شکل مسخره تر در بعضی شهر های چین دیدم یعنی تاکسی دربست میگیرید و مقصد را میگویید کرایه دربست هم میگیرد ولی بین را مسافر هم میزند . این دیگر تهش بود حتی در ایران هم کسی اینقدر پر رو نیست .

 5. دوست شما says:

  فكر نمي كنم تاكسي گرفتن آن هم در گرجستان اين قدر دردسر داشته باشد كه نياز به توضيحات خاصي داشته باشد
  راننده هاي خوش برخورد كه تا شمارا به مقصد نرسانند با شما خداحافظي نمي كنند حتي موبايل خودرا به شما مي دهند تا از مسير مطمئن باشند
  اكثرا با انصاف هستند
  سمنديها هم اين طور كه شما گفتيد نيستند.
  مطمئنا قصد شما هم تشويش اذهان عمومي نيست
  كلا در هر كشور قانون مدار و امن شما نگرانيهاي اينچنيني نخواهيد داشت و اين نگرانيها عمدتا مربوط به ايران است .

  • دوست عزیز. ممنون از اظهار نظرتون! از روستای بین نجف آباد و فریدونشهر که شما در آنجا سکونت دارید، چه خبر؟

  • علی says:

   آقای «دوست شما» باشه شما خوبی به هم ولایتی ها سلام برسون

  • andrew says:

   البته یک بار گوش بنده را یکی از هم وطنان (همان سمندی ها) برید و برای مسیری که 25 لاری میشد 50 لاری گرفت ولی خب همان یک بار بود . گرجستان با تمام عشقی که به ان دارم مدینه فاضله نیست و مسلما اشکالاتی دارد . البته خدایش در کل ادم های بدی نیستند .

 6. دوست شما says:

  دوست من من اگر در آن روستا يا در آن منطقه ساكن باشم افتخار ميكنم ( نمي دانم اين محلي كه مرقوم فرموديد كجاست ؟)
  من هم مانند خيلي از دوستان حداقل به تعداد انگشتان دستم كشورهاي مختلف را ديده ام و بيشتر از تعداد انگشتان دستم به گرجستان سفر كرده ام و …
  سعي كنيد از پيله اين جهان كوچكي كه با عقايد بسته خود ساخته ايد آزاد شويد.

  • بازهم که رفتی به کلی گویی و دشنام دادن به گوینده بجای نقد و بیان دیدگاه، اونوقت میگی چرا دیدگاهات بطور کامل منتشر نمیشه! اگر دوست داری ناسزاگویی کنی لااقل خودت را بطور کامل معرفی کن و مسئولیت حرفهایت را بر عهده بگیر، کسی دور خودش پیله درست کرده که بدون معرفی خودش با عبارات کلی، این و آن را متهم میکنه.
   هرچند شما هنگام اظهار نظر، حتا ایمیل خودتان را هم بطور نادرست وارد میکنید اما آی پی ادرس شما ثبت میشود و تا حدودی هویتتان مشخص میباشد.

 7. geo says:

  با سلام
  آقای «دوست شما» لطفا در این فضای دوستانه کمی به اطلاع رسانی دوستان احترام بگذارید، گویا شما همیشه مخالفید
  و آقای گلچین فر آیا بهتر نبود بجای تحقیرهای نابجا و حقیر شمردن روستاییان عزیز، به روش دیگری جواب این دوست را میدادید؟
  به یاد دارم روزی یکی از راننده تاکسی های تفلیس پنج اسکناس صد تومانی نشانم داد و گفت مسافری ایرانی بجای کرایه اینها را بمن داده! هنگامی که ارزش معادل لاری را به او گفتم بدون هیچ عصبانیتی پولها را در داشبورد قرار داد و فقط حسابی از ته دل خندید!!!

  • این دوست شما مثل اینکه جدی متخصص انحراف بحث از موضوع به اشخاص است.
   قصد تحقیر در کار نبوده است، من از از طریق وبسایتی آی پی ایشان را رهگیری کردم و نتیجه این بود که در زمانی سرور فرستنده در استان اصفهان بود و بنابراین احتمال دادم که از گرجیان ایران باشد. بسیاری از فراهم کننده های اینترنت در ایران از سرورهای اصفهان استفاده میکنند. حال که بحث به اینجا کشید با رهگیری های دقیقتر متوجه شدم که ایشان ساکن غرب تهران هستند.

 8. ahmad rezaei says:

  با تشکر از زحمات اقای گلچین فر و اطلاعات همه دوستان بخاطر اینکه یقین دارم تمام این اطلاعات از روی خلوص نیت وآگاه شدن ما ازتجربیات دوستان است وغیر از لطف هیچ غرضی در میان نیست.
  پاینده باشید
  احمد رضایی.

 9. ادوارد says:

  آقاي گلچين فر كه با گرجيان ايران مشكلي ندارند كه بخواهند آنها را تحقير كنند. خودشان هم ميدانند كه محترم بودن انسانها به شهر و روستا نيست تازه بخش زيادي از گرجيان ايران در شهر زندگي ميكنند(فريدونشهر-اصفهان و تهران)

 10. حسین says:

  اون آقایی که میگه ارمنستان اینطوری بوده باید بگم ارمنستان همه ی تاکسی ها تاکسی متر دارند و فقط همون مبلغ رو می گیرند ، اینجوری مثل اینجاها بی صاحاب نیست !

 11. محسن says:

  سلام من تازه ازتورتفلیس میمام خیلی بهم خوش گذشت مشگلی باتاکسی هانداشتم
  البته همون اول بایدقیمت روطی کردبین 3تا5لاری داخل شهر
  زودتاکسی گیرم میومد
  ودقیقاراننده هاازقشرهای طردشده هستن

 12. خیلی خوبس says:

  یصثصثصثصصقفسیشبینیمبمبلبیلبا سلام این اطلاعات خیلی خوبس. با تشکر

 13. مریم رضایی says:

  به امید لحظه های خوش در گرجستان برای تک تک شما

 14. مریم رضایی says:

  به امید لحظه های خوش در گرجستان برای تک تک شما و با تشکر از جناب گلچین فر به خاطر لطفشان.

 15. امیر says:

  سلام خسته نباشید دوستان یک سوال کرایه ماشین در گرجستان به چه صورت است ممنون میشم راهنمایی بکنید

 16. مهرداد says:

  ممنون اطلاعات مهمی در اختیارمون گذاشتی خوب و کا امد بود اطلاعاتتونم معلومه خوبه ولی مهمترین رو نگوفتی خیلی گشتم یه قیمت تقریبی پیدا کنم پس چرا فراموش کرده بودی میشد بگی فلان مسیر متوسط مثلا اینقدر چه اشکلالی داشت.

 17. مهرداد says:

  افسوس ارزوی من هموطنیه که فقط نظر خودش رو بیان میکنه کار بکار نظر دیگران نداره حسرت روزی رو میخورم که مردم وقتی شخصی به شهرشون میامد همه در یک خط با نظم و ترتیب میاستادن که من وقتی اون صحنه رو دیدم نمیدونستم که این تو ایران خودمونه انگار تصویر از اروپاس.

 18. حی says:

  تجربه سفر من به تفلیس نه مشکل با راننده تاکسی بوده که مثلاً اگر کرایه ۵لاری را ۱۰لاری هم بگیرد خیلی مبلغی نمیشود بلکه لا خود تور گذارهای هم وطن بوده که در مقابل پولی دریافت می‌کنند هتل‌های در پیتی و تورهای در پیتی می‌گذارند

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: