Advertisements

ایرانیان نه تنها دشمن گرجیان بلکه دشمن مسیحیان بوده اند

شوشانیک مقدس Saint Shushanik بانویی بود که تا پای جان مقاومت کرد و حاضر نشد از مسیحیت خارج شود. او توسط وارسکن Varsken همسر ایرانی خود به قتل برسید چون حاضر نشد به آیین زرتشتی بگراید. وارکن ایرانی از مخالفان شاه واختانگ گرگاسالی پادشاه کارتلی بود. واختانگ گرگاسالی پادشاهی بود که مایه افتخار مردم گرجستان است .
همانطور که می بیینید ابعاد تبلیغات ضد ایرانی از جنبه ملی فراتر رفته و به مذهب هم کشیده شده است. ظلمهایی که ایرانیان علیه گرجیان روا داشتند محدود به دوران صفوی یا حمله مغول نیست بلکه به دوران باستان نیز بر می گردد. شوشانیک شخصیتی است که نه تنها مسیحیان ارتودکس بلکه ارامنه نیز او را مقدس میدانند؛ اخر او فرزند وارتان مامیکونیان ارمنی بوده است.
امروز 10 سپتامبر 2012 بسیاری از مسیحیان باورمند در گرجستان به کلیساها میروند تا یاد این شهید مقدس را گرامی بدارند و این قصه را برای یکدیگر یادآوری کنند که او را همسر ایرانی اش به قتل رسانده است.
من نمیدانم داستان شوشانیک تا چه حد واقعی یا ساختگی است اما اتفاقی که امروز دارد در گرجستان رخ میدهد کاملن واقعی است، باورمندان از شهیدی تجلیل می کنند که می پندارند قاتل او ایرانی است. اگر شما خواننده محترم این مطلب ایرانی هستید، لطفن کلاهتان را کمی بالاتر بگذارید !

Advertisements

54 Responses to ایرانیان نه تنها دشمن گرجیان بلکه دشمن مسیحیان بوده اند

 1. رامبد says:

  چه عجب ديديم يه ملتي از ايرانيان ضربه خوردند تا امروز هر چه بوده تاخت و تاز به اين خاك و تمدن مذهب باستاني ايران بوده است.

 2. ناشناس says:

  به طور حتم شما هم ایرانی هستین آقای محترم پس خوش بحال کلاهتون که بالاتر میره !
  امید وارم که نرجیده باشین .
  این موضوع بر میگرده به چند صد سال پیش و خوشبختنانه الان تمام ملت ها اونقدر سطح فکر بالایی دارن که من و شمای ایرانی رو مقصر نمیدونن
  اگر غیر از این باشه هیچکدام از ما ایرانی ها نباید بگذاریم حتی یک عرب در دنیا نفس بکشه !
  چون چندین سال پیش به مملکتمون حمله کردن
  نه تنها جان و مال ملت رو گرفتن بلکه به دانش و کتابخانه های آن زمان هم رحم نکردن و همه رو به آتش کشیدن

  • من هم میدونم که این موضوع به چند صد سال پیش برمی گرده ولی نمیدونم که چرا خبرش امروز بما رسیده!
   شما مطمئن هستید که من ایرانی هستم ولی مطمئن نباشید که من عرب نیستم، ایران سرزمین یک قوم نیست. ملت ایران از اقوام مختلفی تشکیل شده اند.
   عربهایی که بقول شما به ایران حمله کردند تمام افتخارشان به نوشتاری بود که با ستایش قلم آغاز شده است، من که بعید میدانم انها کتابسوزی کرده باشند. شاید ما کتابی در کتابخانه هایمان نداشتیم و خواستیم گناه را به گردن آنها بیندازیم. کمااینکه در عصر حاضر هم با سه درصد جمعیت کتابخوان، صنعت نشر ایران ورشکسته است چه رسد به قرنها پیش.

  • ناشناس says:

   سلام آقای گلچین فر
   شما ا زهر قوم و ملتی که هستین برای من محترم هستین
   اگر به تاریخ مراجعه کنید و کمی در مورد حمله اعراب به ایران در زمان یزد گرد سوم مطالعه کنید متوجه خواهید شد که کتابخانه های ایران چطور بدست اعراب آنزمان سوخته
   این اعرابی که شما ازشون یاد میکنین که ستایش قلم افتخارشون بوده چند تا ابوریحان – بو علی سینا – خیام و یا ذکریا ی رازی داشتن ؟که در سطح دنیا مطرح باشن ؟

   و اما در حال حاضر هم شاید به قول شما درصد خیلی کمی از جامعه کتابخوان باشن / به نظر من باید دید چه کتابهایی در ایران اجازه نشر میگیرن ؟
   من بهتون میگم : زندگی نامه ائمه اطهار – جنگهای صدر اسلام – نبرد صفین چگونه بود – از کربلا تا مشهد – ظهور آقا امام زمان – …..
   که هر کدام باز هم به فرهنگ و زندگی اعراب برمیگده که فکر نمیکنم این کتابها بیشتر از 3% هم طرفدار داشته باشن !
   و نتیجش به قول شما ورشکستگی صنعت نشر میشه –
   به نظر من بد نسیت کمی در مورد نخبه های ایرانی که در جاهایی مثل ناسا مشغول هستند تحقیق کنین و ببینین درصدشون نسبت به اعرابی که چند صد سال پیش ستایش قلم افتخارشون بوده چقدر هست ؟ اونوقت متوجه جمعیت کتابخوان امروز ایران خواهید شد
   از زحماتتون بابت این سایت خیلی تشکر میکنم و امید وارم همواره خوب و خوش و موفق باشید

   • کتابسوزی از همان داستانهای بنظر من مشکوک تاریخی است و البته تاکنون از سوی برخی از پژوشگران تاریخ زیر سئوال رفته است.
    امثال رازی، بوعلی و ابوریحان در دوران و سرزمینی بروز کرده اند که تمدن آن آمیخته ای از فرهنگهای گونماگون بود. آنها خود را مسلمان میدانستند و برخی از کتابهای خود را بزبان عربی نوشتند.
    بنظر من اینکه در ایران انتشار کتاب منوط به تایید سلیقه ای گروهی در سازمانی دولتی شده است هم بر می گردد به شکاف روشنفکران ایران با عموم مردم جامعه شان وگرنه اگر اگر انها پشتوانه مردمی داشتند به آسانی اختیار خودشان به دست دولت نمی دادند.
    وجود نخبگان ایرانی در کشورهای دیگر هم به نظر من افتخاری برای ما نیست بلکه بیشتر باید ما را متوجه این نکته کند که چه ضعفها یا ناهمگونی هایی در جامعه ما باعث شده است که برخی از هموطنان در خدمت بیگانگان قرار گیرند.
    خلاصه کلام اینکه رابطه ایران با اقوام مختلف از عرب تا گرجی جنبه های مثبت فراوانی نیز داشته است، همه حرف اینست که بیاییم بر مواردی تاکید کنیم و جنبه هایی را برجسته نماییم که باعث گسترش و عمیق تر شدن روابط دوستاه بشود.

 3. عباس says:

  با سلام به جناب گلچین فر عزیز : نه به عنوان دفاع که شغل من میباشد بلکه بخاطر جهت دار بودن حرکت هایی که قصد تشدید دشمنی گرجیها را دارند عرض میکنم اگر مستنداتی دارند اعلام کنند تا همگان ریشه این عداوت قدیمی را بیابند و الا بدون معرفی مدارکی که این قصه ها از آن نقل میشود مسلما هیچ ارزشی ندارد. فراموش نکنیم که اجداد ما به ادیان دیگر احترام میگذاشتند و مورخین بزرگ و معتبری نظیز هرودوت وگزنفون در کتب خود به همین جهت کوروش کبیر را مورد ستایش قرار داده اند.اگر در مقطعی از تاریخ جنگاوران ایرانی فتوحاتی بدست اورده اند بر جای ماندن کینه امری عادی وحتی غیرت ملی انان خواهد بود اما طرح مطالب بی اساس مانند شنا با دستان بسته در رود کرا هیچ اثری در اذهان ندارد. در خاتمه از اقای گلچین فر سپاسگزاری میکنم

  • حتا اگر مستنداتی هم در این مورد وجود داشته باشد، چرا باید چنین وقایعی اینطور مهم و برجسته بشوند؟ آیا براستی هیچ نقطه روشنی در روابط امپراطوری های ایرانی و حاکمان کارتلی وجود نداشته است؟

 4. ميترا says:

  اقاي گلچين فر در مورد اين مطلب استثنا قائل مي شم و حق را به شما نمي دم ،‌داستان شوشانيك يه داستان واقعي هست ،‌من از اون اطلاع دارم و البته داستان هاي ديگه اي مثل كشتن بانو كتوان به دست شاه عباس كه حاضر نشد دينش را به زور عوض كنه وهمسر شاه عباس بشه و انداختن كشيش ها در رودخانه توسط اغا محمد خان و … ،‌اطلاعات شما در همه زمينه ها كامله ولي در زمينه هاي تاريخي ديدم كه كمي اطلاعاتتون ناقص هست ، البته نبايد از حق گذشت كه تمام تلاشتون را مي كنيد كه جانبدارانه برخورد نكنيد و الكي از ايراني ها تعريف نكنيد و واقعيت ها را ( خوب يا بد ) بگيد ولي در چند مورد ديدم كه اطلاعاتتون را به اين موضوع ربط مي ديد كه مثلا عده اي مي خوان روابط را خدشه دار كنند .
  من بارها گفتم بايد تلاش كرد تا رابطه ها را بهتر و بهتر كرد ولي اين دليل نمي شه واقعيت هاي تاريخي را زير سوال برد مثل حمله اغا محمد خان كه در همه كتاب هاي تاريخي ( چه ايراني ،‌چه گرجي و چه غير اينها ) كاملا ذكر شده كه سربازان چه جنايت هايي كردن و البته كشيش ها را با دست بسته به رودخانه انداختند .
  باز هم تاكيد مي كنم واقعيت هاي تاريخي جاي خودش ،هميشه پادشاهان ظالمي مثل اغا محمد خان را لعنت مي كنم ، ‌ولي امروز من عاشق ايران و عاشق گرجستانم . هر دو را وطن خودم مي دونم و دوست دارم هر دو پيشرفت كنن و رابطه شون بهتر بشه .
  با تشكر

  • اطلاعات من نه تنها در زمینه تاریخ بلکه در تمام زمینه ها ناقص است اما از شما میپذیرم که این روایت بر پایه مستندات تاریخی نقل شده است.
   پرسش اصلی این است که برگزاری مراسمی از این قبیل از سوی طراحان ان آیا تنها با انگیزه های مذهبی انجام میشود؟ من باز هم تکرار میکنم:
   آیا جریانی سازمان یافته در این کشور نیست که بخواهد عامدانه احساسات ضد ایرانی را ترویج بدهد؟
   از شما هم که تاریخ میدانید خواهش میکنم لااقل به یک روایت تاریخی مثبت در روابط دو ملت اشاره کنید تا لااقل بدبینی ها امثال بنده کمی کاهش پیدا کنه.

   • andrew says:

    یکی از جملاتی که بخش بزرگی از جامعه گرجستان به ان به شدت حساسند و متاسفانه ایرانی ها و ترکیه ای ها هیچ وقت فرصت گفتنش را از دست نمیدهند (اینجا مال ما بوده ) یا ( گرجستان مال ایران / عثمانی بوده ) و…است این موضوع خون بسیاری را به جوش می اورد احتملا 10 درصد حرف هایی که توی مهمانی ها یا مجالس در باره ایران وایرانی ها گفته میشود هم به گوش شما نمیرسد چون بنا به عادتی که خودتان خوب میدانید گرجی ها این حرف ها را جلوی شمای ایرانی نخواهند زد ولی حساسیت روی این نگرش (که گرجستان را جزو اموال سابق خود حساب میکنند ) در گرجستان بسیار بالاست همین باعث شده که عده ای به این نتیجه برسند که اصولا هر نوع ارتباط غیر خصمانه رو با ایران و عثمانی منکر شوند و سعی بر فاصله انداختن بین جامعه گرجستان با جامعه ایران نمایند . البته پیشینه تاریخی و رخداد های تلخ صده های پیش هم بی تاثیر نیست .

  • عباس says:

   ممنون خواهم شد اگر سرکار خانم میترا کتاب هایی را که فرمودهاند وجود دارد را معرفی کنند. چون در مقابل مورخین بی غرض مثل هرودوت وجود دارند.

 5. sakartvelo says:

  جناب آقاي گلچين
  لطفا بزور رفتار يك فرد را به يك جامعه و فرهنگ تعميم ندهيد
  بيش از ذه بار به گرجستان سفر كرده ام و به خيلي از كشور هاي ديگر
  رفتار گرجيها با ايرانيها بسيار خوب توام با مهماندوستي و مهرباني و احترام متقابل است

 6. عباس says:

  مطمئن باشید افزایش دشمنی به نفع اشخاصی می باشد که نمی توانند شاهد موفقیت ایرانیان در گرجستان باشند و الا مگر روسها در زمان اشغال ایران جنایت وحشیانه نداشتند یا انگلیسیها در جنوب

  • andrew says:

   فکر نکنم حجم تجارت و کسب و کار ایرانیان در گرجستان در حدی باشد که کسی رویش حساس شود .

   • عباس says:

    من ساکن ایران هسثم و ثفلیس را یکبار دیدم اما از مطالب اقای گلچین فر و دوستانی که در سفر گرجستان ملاقات کردم هستنباط میشد که هموطنان زیادی در حال فعالیتهای اقتصادی هستند که مسلما نان بسیاری اجر خواهد شد

   • andrew says:

    عباس اقا چرا باید کارو کسب یک ایرانی یا هر خارجی دیگری ضرری به فعالیت اقتصادی یک گرجی بزند . فعالیت اقتصادی اکثر ایرانی های مقیم گرجستان هیچ ربطی به بازار داخلی گرجستان ندارد و بیشتر درگیر خود ایرانی ها هستند تا گرجی ها ضمنا حجم بیزینس ایرانی ها در گرجستان بعید میدانم یک درصد کل حجم اقتصادی گرجستان هم باشد اگر علتش فعالیت اقتصادی بود که مردم باید به شرکت ها و بانک های امریکایی و المانی که هزاران برابر ایرانی ها سرمایه دارند حساس میشدند نه ایرانی ها .

 7. ميترا says:

  اقاي گلچين فر عزيز يكي از نمونه هاي خوب تاريخي در روابط دو كشور، در دوران هخامنشيان گرجستان بدون هيچ گونه جنگي وارد قلمرو هخامنشيان شد و دليلش رفتار بسيار خوب و عادلانه حاكمان اوليه هخامنشي نه تنها گرجي ها ،‌بلكه خيلي ديگر را نيز مجذوب كرده بود اما گرجي هال تنها ملتي بودند كه خودشان وارد قلمرو هخامنشيان شدند ،‌با اينكه چند صد سال زودتراز ايران حكومت هايي مثل كلخا ( كلچيس ) را راه اندازي كرده بودند .و يا همكاري گرجي ها با ايراني ها در هنگام جنگ براي مشروطيت و …
  نمونه هاي ديگري هم وجود دارد ،‌روابط خوب شعراي ايراني و گرجي ،‌مثل رابطه شوتا روستاولي و نظامي ( البته اين نمونه را بررسي نكرده و مطمئن نيستم ،‌فقط شنيده ام ) .
  در كنار اين اتفاقات خوب ،‌اتفاقات ناگواري مثل حمله وحشيانه اغا محمد خان نيز وجود دارد و در اخر بايد عنوان كنم كه نابخردي برخي پادشاهان هيچ وقت رابطه خوب ملت هاي ايراني و گرجي را نتوانسته سياه كند (فقط در برخي موارد كمي تيره شده ) و هر دو ملت به هم عشق مي ورزند ،‌گرجي ها جشن هاي زيادي براي شاعران ايراني مي گيرند و انها را به نيكي ياد مي كنند .
  به هر حال همانطور كه گفتم عاشق هر دو كشور با فرهنگ و متمدن ايران و گرجستان هستم و مطمئن هستم كه دغدغه هاي مشتركي نيز وجود دارد . اميدوارم همه چيز ختم به خير و خوبي بشود .

  • andrew says:

   میترا خانم تا انجا که من میدانم امپراتوری هخامنشی تنها بخش کوچکی از ایبریا را در تصرف داشت و پایشان هم هرگز به کولخیس نرسیده . اگر توجه کنید . کولخیس و ایبریا جزو فتحوات اسکندر مقدونی هم نیستند بنابر این منطقا جزو ایران هخامنشی هم نبودند . (ایران هخامنشی احتمالا حتی شامل مناطق گیلان و مازندران فعلی هم نبوده و در این منطقه کشوری مستق به نام امارد به مرکزیت امل فعلی بوده ).

   • عباس says:

    مطالبی که بحث شد مربوط به اغا محمد خان بود که به سلسله صفویه ربط نداشت.همچنین هرودوث بعنوان مورخ معتبر ذکر شد وبیان گردید که مطالب با ذکر رفرنس ونام مورخ بیان شود ضمنا نفی اشخاص کار اسانی است که بگوییم فلانی غرض و مرض دارد در حالی که کتاب این مورخین مرجع دانشگاهی وتحقیقاتی است

   • عباس says:

    اصلا این موضوع مربوط به گرویدن به ایین زرتشت بوده ودر زمان صفویه اسلام در ایران رواج داشته وبه چه جهت ان را به صفویه ربط داده اید

   • از تفلیس says:

    آقا یا خانم اندرو
    کینه ای که شما نسبت به ایرانیها ( که خوشبختانه شما فرمودید جزو ما نیستید) را من در گرجیهای با اصل و نصب ندیدم همانطور که اقتصاد عظیم گرجستان (به بیان شما) نیز هنوز به چشمم نخورده !!! ولی برای شخص نابغه ای چون شما در یادگیری و کاربرد ادبیات دشمنی چون ایران ، حتی بهتر از برخی ایرانیان !؟
    تنها برجسته نمودن موهومات خرافی را به عنوان تاریخ چندان درخور نمی دانم .
    از بابت اینکه نظر نهانی برخی محافل گرجی راهم درمورد ما ایرانیها علنی فرمودید ، متشکرم .

  • نکته اساسی در این است که این موارد را شما که اطلاعات تاریخی کامل دارید، میدانید. من و اغلب مردم دیگر از این موارد مثبت مطلع نیستیم. مردم گرجستان برای شوشانیک مراسم عزاداری عمومی برگزار میکنند و در دل خود بما ایرانیان لعن و نفرین می فرستند اما چند نفر گرجی هستند که نظامی را بشناسند و تازه آنهایی هم که او را می شناسند به احتمال زیاد او را اهل جمهوری آذربایجان میدانند.
   مسئله اینست : رویدادهایی از تاریخ که نفرت و دشمنی را در دل مردم پرورش میدهند، برجسته و ورد زبانها شده اند اما مردم عادی خبری از آنچه میتواند فصل مشترک فرهنگی دو ملت باشند ندارند و جشنها یا مناسبتهای عمومی در این موارد وجود ندارد.

 8. عباس says:

  اگر رفرنس مطالب خودتان را بیان فرمایید این یک مباحثه مستدل ومستند خواهد بود.ذکر کتاب مرجع این شبهه که جملات بصورت هیجانی وعاطفی گفته میشود را بر طزف میکند

 9. احسان says:

  بله ميترا خانم ايران هيچ وقت نتوانست قسمت هاي شمالي گرجستان را از آن خودش بكنه و هميشه بخش هاي كوچكي از جنوب ان را تونسته اشغال كنه .
  البته روابط خوبي كه فرموديد در بسياري مواقع وجود داشته ،‌اما حرفي كه يكي از دوستان عزيز فرمودند بسيار جالب و جاي تامل داره ،‌خيلي از ايراني ها هنوز گرجستان را جزو ايران مي دانند ،‌در حالي كه نه تنها نزاد گرجي متفاوت ،‌خط گرجي متفاوت ،‌زبان گرجي متفاوت بلكه تمام مواردي كه گفتم در دنيا براي گرجي ها منحصر به فرد شناخته شده (البته در مورد نزاد هيچ كشوري امروز نمي توان با اطمينان صحبت كرد ) ،‌و ديگر اينكه گرجستان خيلي زودتر از ايران حكومت مركزي داشته و طبق تحقيقاتي كه شده كمتر از ديگر كشورها از همسايه هاي خودش تاثير گرفته ،فر هنگ گرجي بسيار متفاوت از فرهنگ ايراني است و صرف اينكه در دو دوره به اشغال ايران درامد نمي شود ان را جزو ايران دانست ،‌خب ايران هم زماني جزو مقدونيه ،‌زماني جزو مغولستان و در زمان تيمور لنگ هم به نوعي جزو هندوستان بوده و البته حدود 900 سال ترك ها بر ايران حكومت كرده اند اما نمي توان گفت ايران جزو آنها بوده ،‌در تمام زماني كه ايران گرجستان را اشغال كرده ، توسط حاكمان و پادشاهان گرجي اداره مي شده است .پس ديگران بايد بدانند گرجستان يك كشور مستقل بوده و هست و با حرف هاي سطحي به اختلافات دامن نزنند .
  كسي را مي شناسم كه مي گويد در يك كنفرانس يك نفر اهل مقدونيه در يك سخنراني گفته بود كه حيف شد ايران را از مكا گرفتند و گر نه كشور بزرگي داشتيم !!!!!! ،‌ببينيد همه جا اين نوع تفكر وجود دارد ، نبايد به آن دامن زد و باعث تحريك ديگران شد .

 10. roozbeh says:

  سلام فکر می کنم یعنی اعتقاد دارم روزی باید ما ایرانیها به طور رسمی از گرجستان هندوستان ارمنستان و احیانا جاهای دیگه ای که در طول تاریخ با قتل وحشت و کشتار و تجاوز تحت سیطره دراوردیم عذر خواهی کنیم منظور من سرزمینهایی هستند که مردمش هیچ وقت بدیی در حق ما نکرند وهیچ زمان دیده نشده که به ما تهاجمی کرده باشند همین طور که تورکها باید روزی از ارامنه یونانیها کردها بلغارها عذر خواهی بکنند و همونطور عربستان صعودی و مغولستان در مورد حملات تاریخی و وحشیانه به ایران مصر و…….می دونم ممکنه از نظر بعضیا احمقانه به نظر برسه ولی همین اقدامات علاوه بر تسکین زخمهای عمیق تاریخی ملل کلید راه ساختن اینده ای متفاوت و درخشان رو رقم می زنه راه دیگه ای هم وجود نداره به هر جهت توحش شاه قاجار چه در گرجستان چه در مورد کور کردن اهالی کرمان نه جای دفاع داره و نه افتخارامیزه

  • رویدادها را باید باتوجه به دوران خودشون مورد بررسی قرار داد. دورانی بود که ملتها فکر می کردند کشورگشایی و لشکرکشی نظامی تنها روش ممکن برای فتح سرزمینهای دیگر است، اگر یک سازمان ملتهای معذرت خواه در آینده ایجاد شود ایران هم میتواند یکی از دویست عضو آن سازمان باشد.

  • عباس says:

   واقعیت که قابلیت انکار ندارد:چنگیز-نرون-آتیلا- هیتلر مگر امکان تکذیب دارند؟ کسی از خواجه تاجدار دفاع نکرد بحث اصلی اقای گلچین فر که در بالا درج شده و محل مباحثه فعلی میباسد بیان این مطلب است که این اثفاقات اگر صحت دارد توسط چه کسی نقل شده و در چه کتاب هایی موجود است. در غیر این صورت جعلی و عوام فریبانه اسث و بصورت هدفمند اظهار میگردد و باید علتش با مطالعه و بررسی یافت شود .

 11. علیرضا says:

  در پاسخ به اقای andrew
  اگرایرانیان نقش مهمی در تجارت و درامد گرجستان ندارند گرجستان هم کشور مطرح و مهمی برای ایرانیان نیست که براشون مهم باشد و وابستگی خاصی داشته باشند.انچه مسلم است رفتار یک شاه و یا یک حزب و گروهی بی کفایت نمیتواند مبنای خوبی بریک قضاوت کلی در مورد یک جامعه و کشورباشد.اگر ما امروزه به اعراب خورده و ایراد میگیریم منظورمان اصالت و فرهنگی است که انها از سالهای پیش دربرابر اقوام دیگر داشته اند و تجاوز و وحشیگری انها صرفا خاص کشور ما نیست.انها فرهنگ و تمدن خیلی از کشورها را مثل مصر عراق و اکثر کشورهائی که درحال حاضر به نام مسلمان هستند مورد تهاجم و وحشیگری قراردادند.اما بازهم این دلیل نمیشود که ما در عصر حاضر بخواهیم به اعراب توهین کنیم بدلیل اینکه پیشینیان انها به ما ظلم و تجاوز کردند.نهایتا اینکه تاریخ مملواز انسانهای خوب و بد بوده در هر ائین و ملیتی انچه مهم است انسانهای بزرگ و قابل احترام که پایه گذار روابط و حقوق انسانی خوب بودنه اندو در فرهنگ ایرانیان شمار انسانهای خوب بیشتر از انسهای بی کفایت بوده

  • andrew says:

   به خدا ما قضاوتی نمیکنیم . ادعای بزرگ بودن ومهم بودن را هم نداریم . بسیاری از عزیزترین دوستان من هم ایرانی هستند . اقا بی خیال این جمله گرجستان مال ایران بوده بشوید . خیلی سخت است ؟ اگر مهم نیستیم چه کار ما دارید ؟ چه اصراری دارید که کشورم را جزو اموال کورش و داریوش حساب کنید . در مورد اعراب هم من نمیتوانم بپذیرم قومی وحشی بتواند سه امپراتوری قدرتمند (ایران . مصر و روم ) را شکست بدهد و بلافاصله یکی از درخشانترین ادوار تاریخ بشر را اغاز کند . اگر وحشی و بیابانگرد و بی تمدن بودند مثل مغول ها هیچ اثری از انها نمی ماند .

   • عباس says:

    آقایandrew من هم دوستان خوب گرجی دارم که از متبحرترین وکلای شهر محل سکونت خود هستند هیچ کسی با کشور کوجک وزیبای شما کاری ندارد اگر متن اقای گلجین فر را بخوانید مقصد کلام ان است که چرا قصه پردازی میشود و این دشمنی به نفع کیست ؟هدف از این مباحثه کنکاش پیرامون جریانات هدفمند بودواصراری بر این که گرجستان را به امپراطوری عظیم و پر افتخار ایران بیافزاییم نداریم.اگر میبینید جدیدا توجه ایرانیان به سرزمین های شوروی سابق جلب شده بیشتر بخاطر استفاده ازاموری است که در ایران وجود ندارد مانند معاشرت با دختران تن فروش و….به حدی که در سفر سال گذشته که به اتفاق دوست گرجی خود بودم از این شرایط متاسف شدیم والا مطمئن باشید هیچ زمانی حجم سفر به گرجستان ودیگر سرزمین های شوروی سابق به این حد نبود.فکرمیکنید چرا مقررات روادید ازازسوی گرجستان لغو شد ؟ دقیقا بخاطر تجربه موفق ترکیه که با پول ایرانی ها آباد شد. قصدم از این مطالب تحقیر یا توهین نیست فقط بیان این مهم بود که اطمینان حاصل کنید با گرجستان کاری نداریم فقط از بد روزگار دوستانمان برای تفریح انجا را انتخاب میکنند.

  • 13 says:

   در پاسخ به شما باید بگم که هر کشوری برای خودش ارزشمنده چه گرجستان و چه هر کشور دیگه ای و این کاملا مشخصه.اما در خصوص فرهنگ می شه بگید شما که دم از فرهنگ و تمدن های بزرگ می زنید و قطعا فرهنگ ایرانی را هم بسیار بزرگ می دونید چرا اون تمدن های بزرگ و شما این گونه بخش بزرگی از فرهنگ همون به قول خودتون اعراب وحشی را پذیرفتید؟

   • عباس says:

    مقوله فرهنگ وایدئولوژی کاملا با هم تفاوت دارند .ایرانی ها فرهنگ غنی دارند و حتی پس ار تهاجم افوام مختلف ان را حفظ کرده اند .به تفاوت فرهنگ و مذهب دقت نکردید.ضمنا در مطلب من عرب وحشی بکار نرفته است

 12. احسان says:

  سلام
  دوستان ، من هم معتقدم گذشته ها را فراموش كنيم و به امروز فكر كنيم ،‌امروز كدوممون براي كشور خودمون و كشور هاي ديگه مفيد بوديم ،‌اگه اغا محمد خان گرجستان را غارت كرد ،‌قبلش براي مردم خودش هم اين كار را كرد و در كرمان بيست هزار جفت چشم از مردم دراورد ،‌اصلا شايد در گرجستان كمتر ادم كشته باشه ،‌اصلا اون موقع اغا محمد خان به اين فكر نمي كرد كه اينجا گرجستان هست و به خاطر ايران نابودش مي كنم ، فقط دنبال اين بود كه ادم بكشه ،‌چه در ايران و چه در گرجستان ،‌پس بيخيال يه ادم ديكتاتور بشيم .
  سعي كنيم به بشريت خدمت كنيم تا به مليت خودمون ،‌ ديگه مليت ثابتي مثل گذشته وجود نداره و توي تمام كشورها از مليت هاي ديگه ساكن هستند و واقعا امروز كل جهان يه دهكده شده ، من شخصا آرزوي موفقيت و زندگي امن و راحت براي تمام گرجي ها ،‌تمام ايراني ها و تمام انسان هاي ديگه توي تمام كشورها دارم .

  • parvane says:

   اقا احسان با شما موافق هستم هر چند همیشه چوب گذشتگان نا اگاه و بی سواد را خوردهایم ما خیلی مرد هستیم جلوی این غارتگرهای کنونی را بگیریم !!!!!با ارزوی موفقیت برای همه دوستان

 13. سعيد says:

  سلام به همگي.
  نظر اقاي گلچين فر در اين مورد كه همه اين تحركات سازمان يافته است كاملا درسته.چون من در گرجستان شاغام.ميبينم و مشنومولمس ميكنم و احساس نزديك به اين تحركات دارم
  خودمون و فريب نديم.
  ايران متاسفانه ديپلماتسي خارجيش ضعيف شده وهمه اين مشكلات از نوع صحبت هاي غير ضروري تو مجامع بين المللي سر چشمه ميگيره متاسفانه

 14. با عرض سلام به آقای جواد عزیز و بازدیدکنندگان محترم و همچنین عرض تشکر خدمت آقای گلچین فر بابت زحمات بی وقفه و ارزشمندشون در خصوص این وب.

  خواستم تا خواهش کنم این بحث ها رو ادامه ندید که خدای ناکرده کدورتی پیش نیاد.

  با تمام احترامی که به نظرات محترم آقا جواد و بقیه عزیزان قائلم، خدمت همه عرض کنم که ما گرجی ها با هیچ بنی بشری خصومتی نداریم. حتی به وضوح می توان روابط صلح آمیز گرجی ها با روسی ها را (که دولتشان به گرجستان صدمات زیادی وارد کرده و حتی با آن وارد جنگ هم شده) را مشاهده کرد.

  درسته که ایرانی ها بیشتر از روس ها به گرجی ها ظلم و جنایت روا داشتند، اما خب دیگه چه میشه کرد.
  گرجی ها ایرانی ها را هم دوست دارند، و ما گرجی های از 400 سال پیش مقیم ایران بیشتر…

 15. 13 says:

  اگر میبینید جدیدا توجه ایرانیان به سرزمین های شوروی سابق جلب شده بیشتر بخاطر استفاده ازاموری است که در ایران وجود ندارد مانند معاشرت با دختران تن فروش و…!!!!!!در ایران وجود ندارد!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟دقیقا بخاطر تجربه موفق ترکیه که با پول ایرانی ها آباد شد!!!!!!!!!!چرا ایرانی ها با اون پول ها وطن خودشونا آباد نمی کنن و اونها را خرج آبادی کشورهای بیگانه می کنند؟

  • عباس says:

   متاسفانه همیشه عده ای خواستار ازادی بدون محدودیت جنسی هستندواین فرصت در بسیاری از کشور ها از جمله سرزمین های شوروی سابق فراهم است/اگر مظالب افای گلچین فر را مطالعه کرده باشید به دیسکو های شبانه و دلالانی که در سطح شهر وجود دارند اشاره شده و به عینه در تفلیس و باتومی مشاهده میشمد و مهمترین عامل جذب توریست ایرانی میباشد.ناراحت نشوید !این محدودیت موجود در ایران باعث آبادی خیلی از شهر ها شده !!!

 16. 13 says:

  جناب عباس اون مورد که درش بحث عرب وحشی و فرهنگ و تمدن اومده در پاسخ به اون شخصیه که با اسم علیرضا نظرشا نوشته و اشتباها در پاسخ به شما ثبت شد.در ضمن منظور من از فرهنگ تنها مذهب نیست(گرچه اون هم جزئی از فرهنگه) بلکه منظورم اینه که این فرهنگ عربی در تمامی عناصر فرهنگ ایرانی و مصری و …رسوخ کرده و غیر قابل انکاره و در پاسخ به ایشون گفتم که چرا شما که دم از فرهنگ و تمدن غنی می زنید اینقدر از تمدن ملت عرب را پذیرفتید و بخش عظیمی از فرهنگ خودتونا به فراموشی سپردید و در مورد دیسکوها و … باید بگم که این دیگه مشکل توریست ایرانیه که هرجایی میره فکر و ذکرش دیسکو رفتنه و در چنین مسائلی اونقدر غرقه و اونقدر هزینه می کنه و در ضمن باز هم می گم اون ها اگه آبادگر بودن ایرانا آباد می کردن نه جاهای دیگه رو به هر طریقی!!!!!!و شما انگار چشماتونا بستید و نمی بینید که در ایران چه خبره.

  • علیرضا says:

   در پاسخ به شما شماره 13
   اگرشما غنای فرهنگی اعراب را برای تسخیرکشورها و امپراتوریهای دیگر ملاک میدونید پس تا دنیا دنیاست بشریت باید به ادولف هیتلر افتخار کند ویا رهبران سابق والدین شما مثل لنین و حزب کمونیست افتخار کنه که در مورد اولی کل جهان روتصرف کرده بود ودر مورد دومی کل اروپای شرقی را.درمورد اینکه چرا ایرانیان از فرهنگ اعراب تاثیر پذیری داشته اند خوب است بدانید ایران تنها کشوری بود که بدلیل غنای فرهنگی _ اعراب نتوانستند زبان فارسی را عوض کنند درصورتیکه تمام کشورهای تصرف شده توسط اعراب همگی امروزه عربی صحبت میکنند.قبول دارم که اعراب فقط توانستند دینشان را با زور شمشیربه ما قالب کنند انهم به این جهت که 600 سال به کشور ما حکومت کردن و همه اثار زرتشت و دین رسمی مارا ازبین بردند لذا پس از اینکه ایرانیان توانستند اعراب را بیرون کنند برای دهن کجی به انها در دین اسلام ابداعات و دستکاریهائی کردند که تنفر خود و دهن کجی به اعراب باشد و خود را شیعه نامیدند

   • 13 says:

    من کاری با غنای فرهنگی اعراب ندارم و چنین حرفی نزدم که غنای فرهنگی اعراب باعث تسخیر کشورهای دیگه شده. قرار هم نیس که ما به این مسائل ی که شما گفتیدافتخار کنیم.اما بهتره برید و بیشتر در مورد زبان های رایج در سرتاسر ایران تحقیق کنید و ببینید زبان هایی که اون زمان در ایران بودند چطور نابود شدند و این زبانی هم که امروز مونده چه قدر با عربی رابطه داره.اما در مورد رهبران والدین ما!: دلیل نمیشه هر کی در قلمرو دولت کمونیستی زندگی می کنه کمونیست باشه و حتی رهبری اون حزب و رهبراشا قبول داشته باشه و اگه نمی دونستید بدونید که در تاریخ ایران هیچ حزبی به گستردگی حزب کمونیست نبوده و هیچ حزبی اینقدر پیرو و نفوذ نداشته پس نگید رهبران والدین شما!!!! و این را هم می تونید با مراجعه به تاریخ تون ببینید.

 17. 13 says:

  البته منظورم از به هر طریقی در مورد خود ایران بود نه جاهای دیگه و این حرفتون که درباره ی آبادگری بود واقعا از نظر منطقی پذیرفته نیس اون هم آبادگری کشورهای دیگه چون همونطور که گفتم اگه آبادگر بودن…

  • andrew says:

   موافقم . متاسفانه این هم از ان حرف هایی است که دوستان ایرانی بدون تفکر به حقیقت داشتنش و تاثیرش روی مخاطب در کشور میزبان به کار میبرند . عباس اقا یک نگاه به تعداد توریست های ایرانی و اروپایی و امار کل توریسم گرجستان و همچنین ترکیه بیاندازید . توریست های ایرانی در هیچ کدام از این دو کشور 5 درصد حجم درامد توریستی را هم تشکیل نمیدهند . روی چه حسابی توریست های ایرانی ابادش کردند . یعنی ما و ترک ها چلاقیم ؟ و باید ایرانی ها کشورمان را اباد کنند . در مورد دلال ها و… که هم اکثرا هم وطنان خودتان هستند . دوستان ایرانی به عنوان میهمان قدمشان روی چشم ولی لطفا در گفتار و رفتارشان دقت کنند . که چه میگویند و چه میکنند .

   • از نظر تعداد، گردشگرهای ایرانی درصد قابل ملاحظه ای از توریستهای گرجستان را تشکیل میدهند اما اینکه براستی ایرانیها چه میزان از درامد توریسم گرجستان را ایجاد می کنند، موضوعی است که برای من هم سئوال شده است.
    اگر شما به آماری در این مورد دسترسی دارید، خواهشمند است اعلام کنید.

   • عباس says:

    افای andrew وقتی وارد گرجستان شدم پلیس ذر فرودگاه به من گفت ایا در ایران اتفاقی افتاده که تا این حد به تفلیس سفر میکنند و من باور نکردم وقتی دیدم که هتل ها در تسخیر ایرانیان است ودر هر خیابان یا رستورانی ایرانیان بسیاری وجود داشت متوجه شدم پلیس فرودگاه حق داشته است.ضمنان 5درصد که ذکر کردید حتما بر اساس یک پژوهش میدانی وبر اساس آمار میباشد پس لطفا محل بررسی و انتشارش رو ذکر کنید.ضمنا افرادی که به جهت آزادی جنسی به تفلیس سفر میکنند افراد هوسرانی هستند که هیچ عقل سلیمی کارشان را تایید نمیکند اما منکر هستیذد که لغو روادید وفراهم نمودن امکانات ملاقات با روسپی ها برای جلب توریست خصوصا ایرانی ها بوده؟ پس بخاطر تماشای کلیسای سامبا میلیون ها تومان هزینه میکننذ؟ در خصوص دلال ها اطلاعات من محدود به گزارش هشدار دهنده اقای گلچین فر است.

   • عباس says:

    چطورمتوجه شدید که این دلال ها ایرانی هستند؟ لابد چون فارسی صحبت میکردند/ اما کسانی هستند مثل شما آقایandrewکه فارسی مینویسند و صحبت میکتتد اما هم وطن وایرانی نیستند پس دلیل دیگری برای ایرانی بودن دلال های موجود در کشورتان بیابید/وحالا که وارذ بحث ملیت شدید چون ظاهرا در انجا زندگی میکنید ملیت زنان ودخترانی که این دلالان برای انان بازار یابی میکنند را خم مشخص کنید

  • عباس says:

   خانم یا اقای 13در ایران هم مثل تمام دنیا فساد وجود دارد اما اماکن فساد با گسترش و تنوعی که در تفلیس و باتومی مشاهده میشود برای توریست ها مهیا نشده و تشویق به این امر نمیشوند . اگر بار هم منکر هستید در تفلیس تاکسی سوار شوید تا ببینید اولین پیشنهادش چیست؟آیا شما را به اپرای تفلیس میبرد!! یا ماساژ و دیسکو؟ ضمنا بقرماییذد که فرهنگ عربی ذر چه رفتاری از ایرانیان متبلور شده؟

   • 13 says:

    اولا که هیچ دولتی روادید را با این هدف بر نمی داره که گردشگرا بیان به اون کشور و از طریق ارتباط با روسپی ها برای اون کشور درآمدزایی کنند گرچه ممکنه که درآمدی برای یک کشور از اون طریق(بحث گردشگری جنسی) به دست بیاد اما هدف هیچ دولتی ترویج گردشگری جنسی نیست/بعد هم جوری حرف می زنید که انگار ندیدیم گرجستان چه خبره و در بحث فرهنگ عربی هم که اگه بی تعصب برخورد کنید خواهید دید که چه نفوذی در فرهنگ شما داشته و اگه اینجا بحثش را مطرح کنم باعث اختلاف می شه پس صرف نظر می کنم

   • 13 says:

    در مورد ملیت هم که اگه دقت کنید خودتون جواب خودتونا دادید

 18. سعید صفایی says:

  سلام
  گمان میکنم ابهام در این یادداشت آقای گلچین فر (که البته در توضیحات بعدی در کامنتها تا حدودی رفع شد) و برخی سوء برداشتها بحث را از به حوزه های پراکنده و البته مفیدی کشانده است.
  تا آنجا که من متوجه شدم حرف اصلی آقای گلچین فر گله از کم کاری فرهنگی ایرانیان است که در تاریخ طولانی بین دو ملت اجازه داده اند تنها نکات تاریک برجسته شود و امروز به گونه ای هدفمند مورد استفاده یا سوء استفاده سیاسی قرار گیرد. فکر هم نمیکنم کسی با این نظر ایشان مخالفتی داشته باشد.
  باقی میماند برخی حرفها و ادعا های تکراری از بعضی دوستان که گویا اگر هر روز یادی از عظمت هخامنشیان و یا برعکس از ظلم آغامحمدخان نکنند چیز دیگری برای گفتن ندارند.
  گرچه قدری طولانی شد اما اجازه دهید اینرا هم عرض کنم که یکی از بدبیاری های ایران معاصر این است که صرف نظر از لیاقت یا بی لیاقتی خود ؛ وارث امپراتوری از هم متلاشی شده ای است. بمانند فرزند ارشد خانواده ای ورشکست شده که امروز باید به همه حتی به شرکاء سابق و رفیقان گرمابه و گلستان پدر خود نیز پاسخگو باشد. وگرنه چه دلیلی دارد در حالی که امروز ایرانیان به افتخار سردار دلاور گرجی امام قلی خان تندیس میسازند و از او به نیکی یاد میکنند و در حای که سالها پس از جنایت آغامحمدخان و در عصر مشروطبت تفلیس از مهمترین مراکز روشنفکری ایرانیان محسوب میشده امروز جمعی با فراموشی جنایاتی که آغامحمدخان نسبت به سایر اقوام و از جمله اهالی کرمان وساکنان فلات مرکزی ایران روا داشته او را مظهر تام و تمام تاریخ روابط دو کشور بدانند.
  آری حال و روز ما امروز این است اما چنان نماند و چنین نیز هم نخواهد ماند.

 19. احسان says:

  سلام
  دوستان عزيز ايراني و گرجي ، من يك گرجي متولد ايران هستم و خود را از خاندان اله وردي خان و امامقلي خان اونديلادزه مي دونم كه براي ايران بسيار زحمت كشيدند و اگر چنين نبود امروز دليلي نداشت به گرجي بودن و حتي ايراني بودن افتخار كنم ،‌فقط وقتي مي توانيم افتخاري داشته باشيم كه كار مثبتي كرده باشيم وگرنه بدتر از اغا محمد خان هم بوده ،‌هم در ايران و هم در گرجستان ،‌ فكر ميكنم بهتره انتقاد از يكديگر را تمام كنيم ،‌هم در ايراني ها و هم در گرجي ها بد و خوب هست ( صرف نظر از درصدش ) هم در گرجستان فساد هست هم در ايران ، البته به نظر گرجستان در رفع اين فساد ها موفق تر از ايران بوده ،اتنشااله ايران هم موفقيت هاي بيشتري در اين زمينه كسب كنه ، ‌‌من شخصا از ته قلبم ارزو دارم ايران و گرجستان ابادترين كشورهاي دنيا باشند و واقعا به هر دو عشق مي ورزم و هر وقت كسي از من سوال مي كنه مليتت چيه ؟ با افتخار مي گم «‌صد درصد گرجي و ‌صد درصد ايراني» ‌به تمام بخش هاي روشن اين دو فرهنگ عظيم و كهن مي بالم و با غرور سرم را بلند مي كنم كه مليتي دارم كه هيچ گاه بنده هيچ كس نبوده و نخواهد شد ( ايراني و گرجي ) و هميشه آزاد بودم و خواهم بود .
  اكثر حرف ها را كه مي شنوم تا حدودي درسته ولي با كمي اغراق زده مي شه كه باعث ايجاد بحث جديدي مي شه ، مثلا ايراني ها حتما در اقتصاد گرجستان تاثير دارند ولي نه انقدر كه بعضي دوستان گفتند يا اينكه ايراني ها براي لذت جنسي به گرجستان مي روند ولي نه همشون ،‌يا اينكه ايراني ها در اباداني جاهاي ديگه تاثير داشتند ولي نه فقط ايراني ها ،‌ تمام مشكلات ايجاد شده از افراط و تفريط در نوع حرف زدن هامون بر مي ياد . اگر واقعيت را بگيم هيچ كس ناراحت نميشه ،‌گرجستان به ايران نياز داره براي بهبود اقتصادش ولي طبق امار در حال حاضر ايران جزو ده كشور اول سرمايه گذار در گرجستان نيست يا بيشترين توريست در گرجستان را نداره ،‌پس ايراني هاي عزيز خواهش دارم به امارها دقت كنيد و جملاتي بنويسيد كه بحث ايجاد نكنه ،‌در ضمن گرجستان تحت حمله كشورهاي ديگه هم بوده مثل تركيه يا روسيه وغيره و از انها هم ضربه خورده پس دوستان گرجي هم بيشتر مراقب جملاتشون باشند ( البته من به عنوان يك برادر كوچكتر اين حرف را مي زنم و اين خواسته را از عزيزان دارم ) .فقط يك طرفه قضاوت نكنيم همه چيز درست مي شه .
  زنده باد ايران ،‌ زنده باد گرجستان .

  • از تفلیس says:

   احسان جان
   انسانهای فهمیده ای چون شما برای همه باعث افتخار هستند . انشا الله همه آرزوهای خوبت برآورده شه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: