Advertisements

ترکیب اقوام در حال دگرگونی است

یکی از زیبایی های کشور گرجستان وجود تنوع قومی در سرزمینی کوچک است. ترکیب اقوام ساکن در این کشور در حال دگرگونی است.
اکثر مردم گرجستان، گرجی هستند. آذری ها و ارمنی ها نیز بزرگترین اقلیتهای قومی در این کشور محسوب میشوند. اما گروهی که در این کشور گرجی به حساب آمده اند در واقع قوم واحدی نیستند. اگر سه نفر گرجی از اهالی کاختی، سوانتی و زوگدیدی را در کنار هم مشاهده کنید به احتمال زیاد تایید خواهید کرد که شباهت چندانی با هم ندارند بلکه از هر نظر و وحتا از نظر شکل و شمایل بسیار با هم متفاوت هستند و زبان محلی هریک برای دیگری احتمالن قابل فهم نیست.نکته مهم اینست که این گروههای قومی قرنها در کنار یکدیگر زندگی کرده اند. ساکنان شهر تفلیس، خود یا نسلهای قبل ترشان از مناطق مختلف گرجستان امده اند.این اقوام هر چند گاهی همدیگر را دسته می اندازند و برای یکدیگر لطیفه می سازند اما ارزشهای یکدیگر را درک میکنند و بقول معروف پایشان را گلیمشان انطرف تر نمی گذارند.
در سالهای اخیر اقوام تازه ای وارد گرجستان شدند و این ترکیب قومی این کشور را متحول کرده است. ایرانی ها، ترکها ، چینی ها و هندی ها مهاجران تازه وارد به گرجستان هستند. چینی ها و هندی ها تقریبن در تمام دنیا حضور دارند و بطور کلی ملتهای دردسرسازی نیستند. چینی ها در گرجستان در مناطق خاصی ساکن هستند بعنوان مثال گروهی از انها در منطقه لیلو در شهر تفلیس سکونت دارند. رابطه انها با جامعه میزبان بیشتر اقتصادی است. هندی ها هم کمابیش همین شرایط را دارند و بطور کلی چون ملت آرامی هستند کمتر ممکن است، کنشی از انها سربزند که حساسیت جامعه میزبان را بر انگیزد.
اما ایرانی ها و ترکها دو ملتی هستند که حضور انها در گرجستان از همین حالا حساسیتهایی را برانگیخته است. بر پایه برخی از آمارها 45 هزار شهروند ترک در شهر باتومی زندگی می کنند. در شهری که جمعیت ساکن در ان چیزی در حدود 150 هزار نفر میباشد، این حضور چشم گیر میتواند کل شرایط منطقه را بر هم بریزد. اکنون زبان ترکی زبان دوم مردم باتومی شده است و موسیقی ترکی در همه جا شنیده می شود. برخی از کارشناسان در این مورد هشدار داده اند، بویژه که ترکها مسلمان هستند و در استان آجارا بطور کلی زمینه های نفوذ اسلام وجود دارد.
اما در مورد ایرانی وضعیت بطور کلی متفاوت است. درست است که ایرانی ها در گرجستان سرمایه گذاری میکنند اما همه مهاجران ایرانی سرمایه گذار نیستند. بسیاری از جوانان ایرانی با سرمایه های اندک به گرجستان می ایند و کسب و کارهای کوچک و بسیار محدودی را در این کشور راه اندازی میکنند و برخی از انها هم به مشاغل کاذب روی می آورند، مشاهدات نشان میدهد که پس از اجرای مقررات سفر بدون ویزا بر تعداد این گروه از مهاجران به شدت افزوده شده است. من لااقل روزی 10 ایمیل از ایران دریافت میکنم که درباره زندگی با حداقل هزینه در گرجستان سئوال میکنند، مانند اینکه اجاره یک آپارتمان بسیار کوچک در گرجستان ماهی چند است یا قیمت یک ظرف ماست و یک عدد نان چند می باشد. بنابراین میتوان نتیجه گیری کرد که میزان سرمایه گذاری ایرانی ها نسبت به جمعیتشان در این کشور رقم ناچیزی میشود و بعنوان مثال با سرمایه گذاری آلمانی ها نسبت به جمعیت آلمانی ساکن در گرجستان قابل مقایسه نیست و البته از میزان سرمایه گذاری کل ترکها به نسبت جمعیتشان هم کمتر است. نکته مهم دیگر در مورد ایرانی ها اینست که این جماعت بجای تقویت روابط بین خودشان بیشتر دنبال ارتباط با مردم جامعه میزبان است و تلاش میکند تا در این جامعه حل شود! بسیاری از ایرانی ها دنبال این هستند که شهروند گرجستان بشوند، بسیاری از جوانان ایرانی و حتا میانسالان و در مواردی هم کهن سالان (!) بشما خواهند گفت که اگر موقعیتی برای ازدواج با بومیان پیش آید، بلادرنگ ازدواج خواهند کرد. مهاجرت گسترده ایرانی ها به گرجستان میتواند وضعیت فرهنگی و قومی را در این کشور بطور کلی متحول کند. ممکن است بعضی ها نتیجه گیری کنند که مهاجرت ایرانیان به گرجستان به نفع جامعه میزبان است چون مردم ایران با تمدن کهن و غنای فرهنگی کشورشان میتوانند، خدمات با ارزشی به مردم گرجستان ارائه کنند اما در رابطه با این نظریه تردیدهای زیادی دارم، باید دید چه دسته ای از ایرانیان به گرجستان مهاجرت می کنند. بخش زیادی از مهاجران کسانی هستند که با جامعه و کشور خودشان مشکل دارند، اینها نه بخاطر دستیابی به فرصتهای جدید و اشنایی با فرهنگهای دیگر بلکه بخاطر خلاصی از جامعه ای که به آن تعلقی احساس نمی کنند و عدم توانایی در تطبیق با واقعیتها دست به مهاجرت زده اند. انسانی که به ایرانی بودن خود نه تنها افتخار نمی کند بلکه … چطور ممکن است بتواند شهروند مفیدی برای گرجستان باشد؟ جالب اینکه افرادی که به سودای تغییر ملیت به گرجستان می آیند از همان ابتدا می پرسند که آیا با گذرنامه گرجی میتوان بطور ساده تر به اروپا یا اقیانوسیه سفر یا مهاجرت کرد.
پدیده مهاجرت ایرانیان به گرجستان سکه ای است که دو روی کاملن متفاوت دارد. برخی این نظریه را مطرح کرده اند که ساخت شهری جدید در غرب گرجستان برای اسکان ایرانیان در نظر گرفته شده است. متاسفانه بخاطر نمی آورم که اولین بار این نظریه را در کدام وبسایت خارجی مطالعه کردم اما مطمئن هستم که وبسایت و نویسنده خارجی بودند. چندی پیش نیز یک ایرانی مقیم گرجستان در مصاحبه با فایننشیال اعلام کرد که  ایرانیانی برای سرمایه گذاری در شهر لازیکا ابراز تمایل کرده اند. برخی وبلاگهای فارسی که نام سبز را برخود گذاشته اند نیز مدعی شده اند که شهر لازیکا با سرمایه گذاری برخی از نهادهای نظامی و امنیتی ایرانی ساخته خواهد شد. بهر حال در کنار این حرف و حدیثها واقعیت واضحی هم وجود دارد، از ابتدای سال جاری صدور کارت یا ویزای اقامت برای ایرانی ها با دقت و وسواس بیشتری صورت می گیرد.
با عرض معذرت از اینکه این پست هم به دراز کشید، نتیجه نهایی اینکه ماهیت مهاجرت ایرانیان با سایر ملتها و اقوام مهاجر متفاوت است و دولت گرجستان به این نتیجه رسیده است که این روند از حالت لیبرال خارج شود و بنوعی ساماندهی پیدا کند.

Advertisements

16 Responses to ترکیب اقوام در حال دگرگونی است

 1. andrew says:

  متاسفانه رویه برخورد چند کشور محدود در دنیا (عمدتا اسکاندیناوی ) در پرداخت حقوق بیکاری و خانه مجانی و.. به پناهندگان و مهاجران باعث شده برخی از ملت ها نوعی حس طلب کاری نسبت به هر کشور اروپایی حتی گرجستان داشته باشند . البته قضیه مختص به ایرانی ها نیست و من این رفتار را به شکل خیلی بدتر و طلب کارنه تر در بین عراقی ها و پاکستانی ها و از همه بدتر نیجریه ای ها دیده ام . عموم مردم هم علاقه ای به حضور دردسر ساز این ملیت ها در تفلیس ندارند به خصوص که با عرض پوزش شدیدا هم در پی رابطه جنسی و.. با دختر های گرجی هستند و مشکلات دیگری را هم مانند مواد مخدر و کلاهبرداری را باخود به گرجستان اورده اند . و خودتان خوب میدانید این موضوع در جامعه سنتی و مذهبی گرجستان چه تبعاتی دارد . من این چند وقته از خیلی ها شنیدم که ترجیه میدهند سیستم بدون ویزا برای اتباع ایران و عراق برداشته شود و خیلی ها هم خواهان انند که ورود اتباع برخی کشور های افریقایی و پاکستان به طور کلی ممنوع شود . احتمال این که پارلمان اینده چنین قوانینی را تصویب کند هم هست و من توی وعده های انتخاباتی خیلی از کاندیداها بحث محدودیت مهاجرت خارجیان رو میبینم .

  • در مورد عراقی ها گفتی! من هنوز نفهمیدم که چرا در میان کشورهای منطقه و خلیج فارس تنها شهروندان عراقی ار رژیم روادید آزاد یکساله استفاده می کنند. حتا با وجود روابط عمیق ترکیه با گرجستان، شهروندان ترک هم از این امتیاز برخوردار نیستند. در واقع امتیازی که برای شهروندان اروپایی و کشوورهای پیشرفته در نظر گرفته شده است برای عراقی ها هم لحاظ گردیده است.
   مهاجران عراقی در ایران، حضور فراوانی داشته اند. آنها بر خلاف افغانها مهاجرانی بوده اند که حساسیت خاصی را در بین مردم ایران ایجاد نکرده اند. پیشتر فکر می کردم این بخاطر نزدیکی فرهنگ و بویژه مذهب این ملت با ایرانی ها است اما هنوز سیاست درهای باز کشور گرجستان با این جماعت را نتوانسته ام درک کنم.

   • andrew says:

    منم نمیدونم . واقعا برای خودم هم سواله مخصوصا که عراق معامله به مثل هم نمیکند و اصولا به ان صورت کسی از گرجستان نمیرود عراق و پرواز مستقیم هم بین بغداد و تفلیس وجود ندارد . هیچ علاقه فرهنگی و نزدیکی قومی هم بین دو کشور وجود ندارد .

 2. andrew says:

  در مورد هندی ها هم انقدر ها که فکر میکنید بی دردسر نیستند . تقریبا هیچ کس حاضر نیست به هندی ها خانه کرایه بدهد یه هامسایه هندی را بپذیرد ( به علت عدم رعایت بهداشت و نظافت شخصی و عمومی توسط هندی ها ) .

  • در مورد کثیف کردن خانه توسط هندی ها خودم خاطرات خیلی بدی دارم و برای واگذاری منزل به هندی توبه کرده ام.
   بنظر من، هندی ها بطورکلی کمتر دنبال خشونت هستند، رفتارهایی مانند تهدید به برخورد فیزیکی که در میان ایرانی ها رایج است را در بین هندی ها ندیده ام. در ضمن توجه داشته باشید که پاکستانی ها، سریلانکاییها و بنگلادشی ها هم در برخی موارد خود را هندی معرفی می کنند یا از سوی میزبانان در گروه هندی ها طبقه بندی میشوند.

   • andrew says:

    منظور من از پاکستانی اون طیف سلفی و افراط گراشون بود که قیافه های طالبانی دارند . اونا علاوه بر مشکلات عادی مهاجران اصولا تهدید امنیتی هم هستن و مردم اصلا علاقه ای به حضور اونا در گرجستان ندارن .

 3. andrew says:

  راستی اینوببین من که کلی خندیدم . طنز جالبیه .

 4. شهرام says:

  شما که هی تو سایتت مینویسی ایرانیا برای فلان میان اینجا برای بهمان میان اینجا، جوونا برای دختر میان، یسری برای کارهای کاذب میان و … لطف کنید بگید شما برای چی رفتید گرجستان؟ و الان اونجا چیکار میکنید؟

 5. roozbeh says:

  به نظرم این ترکیب جمعیتی جدید نباید چیز جالبی از اب دربیاد من سالها بنا به موقعیت شغلیم با ملیتهای مختلف از نزدیک سر و کار داشتم و روحیاتشونو تا حدودی می شناسم چینیهای سیاستمدار موذی هندیهای کثیف و بی مبالات ترکهای خشن ناسیونالیست و اخر همه هم هموطنای گل گلاب خودمون که تو بی اخلاقی و کلاهیرداری رقیب ندارن همه اینا به تدریج مشکلات عدیده ای برای گرجستان به وجود میارن البته چینیها تا زمانی که جمعیتشون زیاد نشده باشه کسی متوجه برنامه هاشون نمیشه به هر حال هر چیزی یه قیمتی داره شخصا سرمایه گذاری رو در زای تغییرات دموگرافیک اونم با این اقوام نامتجانس نمی پسندم من نمی دونم چرا دولت اقای ساکاشویلی به جای جذب سرمایه گذار از کشورهای مسلمان یا جهان سومی سراغ امریکای لاتین اروپا یا کلا مسیحی ها نمیره؟ مسلما فرهنگمردم گرجستان با کلیه مردمان مسیحی مسلک همخونی بیشتری داره تا ترکها ایرانیها یا اعراب حتی هندو ها

 6. میترا says:

  سرمایه گذاری کلان خارجی نیاز به تضمین دولت داره پس باید بتونه بازگشت سرمایه گذاری خارجی رو تضمین کنه. یه خارجی برای سرمایه گذاری کلان به دولت مراجعه میکنه و اول تضمین لازم رو میگیره اونوقت سرمایه گذاری میکنه. آدم برای کسب اطلاعات مثلا در مورد گرجستان به وبلاگ شما مراجعه نمیکنه، به دولت مراجعه می کنه.

  • اگر منظور شما از تضمین بازگشت سرمایه این است که سرمایه بر اساس مکانیسمهای بازار و شرایط اقتصادی از بین نخواهد رفت، باید بگویم این با اساس فلسفه لیبرالیزم و نظام اقتصاد آزاد که گرجستان بر پایه آن قرار دارد،منافات دارد. سرمایه گذار برای تولید کالا یا خدماتی سرمایه گذاری میکند، اینکه نتیجه چه خواهد شد به وضعیت بازار، رقابت، جایگزینی و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. اگر دولت بخواهد بازگشت سرمایه را تضمین کند باید در عوامل تشکیل دهنده بازار دخالت کند که در واقع این عملی غیر لیبرال به حساب خواهد آمد. وظیفه اصلی دولت در اقتصاد آزاد تضمین امنیت سرمایه و سرمایه گذاراست، اینکه قانون بدرستی اجرا خواهد شد و حقوقی از سرمایه گذار ضایع نخواهد شد.اگر منظور شما از تضمین دولت مورد اخیر است با شما موافقم اما توجه داشته باشید که اگر قرار باشد این ضمانت از طریق ارتباط با دولت و لابی گری بدست بیاید باز با لیبرالیزم در تناقض خواهد بود.
   در مورد استفاده از منابع، آمارهای رسمی و آنچه تحلیل گران دولتی ارائه می دهند بطور قطع مهم تلقی میشود اما همواره میتوان به اینگونه داده ها با دید شک و تردید نگاه کرد. کار تحلیل گران مستقل اینست که با آنالیز کردن اطلاعات منابع دولتی و بررسی تحلیلهای کارشناسان دولتی آنها را نقد و در واقع تصحیح کنند و از اینرو است که سرمایه گذاران به منابع دولتی بسنده نمی کنند و به سراغ تحلیل های افراد یا موسسات مستقل هم میروند.
   در مورد این وبلاگ هم باید خدمت شما بگویم که برخی از سرمایه گذاران ایرانی بنابر اظهارات خودشان بطور مرتب به این منبع مراجعه می کنند و نیز در مورد تحلیل مسائل گرجستان از من نظرخواهی میکنند. توجه داشته باشید که سرمایه گذاری تنها بر داده های اقتصادی استوار نیست و باید تحلیلی در مورد اوضاع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور در اختیار داشت.
   بنظر من این مسلم است که برای پیش بینی اوضاع سیاسی یک کشور نمی توان بر پایه نظرات یک کارشناس دولتی تحلیل کرد.

 7. شهرام says:

  در اینکه تعدادی از ایرانیان برای خوشگذرانی و… به گرجستان میروند،تردیدی نیست.این نه تنها در گرجستان بلکه در ترکیه و دوبی نیز همین داستان وجود دارد که ناشی از شرایط خاص ایران است.اما اینکه بخواهیم تمام ایرانیان را با یک چوب برانیم و آنها را افرادی قلمداد کنیم که یک مشت بیمارجنسی هستند که تنها برای ارضای شهوت خویش به گرجستان آمده اند، نشان دهنده تنگ نظری است.اینکه ایرانیان هم چندان سرمایه با خود نمی آورند،این هم به باور من ناشی از تبلیغات ضد ایرانی اشخاصی است که 500 سال است که در ایران زیست میکنند ولی به خاطر کینه ای که از شاه عباس و سپاهیان قزلباش وی دارند، این کینه را به کلیه ایرانیان تعمیم داده اند و در هر نوشته ای که نامی از ایران میبرند، نمی توانند نفرت و کینه خود را از ایرانیان پنهان کنند.هم اکنون دو نفر از دوستان من چندین میلیادر تومان در باتومی سرمایه گذاری کرده اند که در هر کدام از این پروژه ها، ده ها نفر گرجی کار میکنند.چرا بر ضد ایرانیان تبلیغ منفی راه می افتد؟بر فرض که شاه عباس و قزلباشان مهاحر از آناطولی، نیاکان انها را آزرده اند.چرا آن را به همه ایرانیان تعمیمم میدهند؟فراموش نکنید که 500 سال است در ایران زیست میکنید و به هرروی، ایرانی محسوب میشوید.چه بخواهید و چه نخواهید.هم اکنون به خاطر شرایط بسیار بغرنج ایران، ده ها نفر از دوستان من که همکاران من در دانشگاه هستند و هرکدام از آنها برای خودشان، وزنه ای در رشته های تحصیلی خویش هستند، خواستار خروج از ایران هستند و اتفاقا مشتاقانه از من درباره گرجستان سوال میکنند.مطمئنا اگر آقای ایوانشویلی سیاستمدار باهوشی باشد، میتواند همچون کانادا نخبگان جوان ایرانی را جذب کند و باعث پیشرفت علمی و فرهنگی هرچه بیشتر گرجستان گردد.به شرط اینکه مشاوران ضد ایرانی در کنارشان نباشد و ایرانیان را در دید ایشان، مشتی هوس باز ولگرد بی وطن معرفی نکند.

  • حزب رویای گرجستانی اگر سیاستهای درستی رو اعمال کند،لااقل بخشی از بیش از یک میلیون مهاجر گرجی از سراسر جهان را به این کشور جذب خواهد کرد. گرجستان باید توسط گرجستانی ها ساخته شود البته با حمایت و پشتیبانی کشورهای دیگر که این دیگر به سیاستهای حکومت این کشور برمی گردد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: