Advertisements

پرونده مرگ نخست وزیر سابق بار دیگر باز میشود

رهبران جدید گرجستان اعلام کرده اند که پرونده مرگ زوراب ژوانیا برای تحقیق و بررسی بیشتر دوباره در دستور کار قرار گرفته است. ژوانیا نخست وزیر پیشین گرجستان زمستان 2005 درگذشت .برخی رسانه ها بخاری گازسوزی ایرانی را عامل مرگ او اعلام کرده بودند.
زوراب ژوانیا در دوران ادوارد شواردنادزه رئیس پارلمان گرجستان بود. پس از انقلاب رز او به سمت نخست وزیری گرجستان رسید. او را می توان سیاستمدار نخبه ای دانست که همگام با شرایط زمان پیش می رفت. پیش از مرگ، او سفری به ایالات متحده امریکا داشت و گفته میشود که استقبال از او در حد رهبر یک کشور بود. این موارد نمیتوانست برای ساکاشویلی خوشایند باشد که می خواست خود را پایه گذار گرجستان نوین معرفی کند. ژوانیا در مورد مسئله آبخازیا و اوستیای جنوبی نیز دیگاهی کاملن متفاوت با ساکاشویلی داشت. او میخواست از طریق مذاکره و گفتگو مشکل مناطق جدایی طلب را حل و فصل کند اما ساکاشویلی می پنداشت که با روشهای نظامی و طرح موضوعی بنام اشغال این مناطق توسط روسیه میتواند این سرزمینها را به گرجستان ملحق کند چنانچه در مورد استان آجارا متد ساکاشویلی نتیجه مثبتی بدست آورد. زوانیا در طول حیات خود یکبار مورد حمله قرار گرفت، اتوموبیل او یکسال پیش از مرگ توسط سربازان گرجی به رگبار بسته شد و بعدها اعلام شد که اشتباهی رخ داده بود.
مرگ زوراب ژوانیا بطور کلی مرموز بود. علت حادثه خفگی بر اثر استشمام گاز منو اکسید کربن اعلام شد. ظاهرن بخاری منزل نخست وزیرمشکل پیدا کرده بود. تا همینجا پرسشهای زیادی به ذهن می رسد، چطور منزل نخست وزیر یک مملکت سیستم گرم کننده ایمنی ندارد. ترکیه ایها از فرصت استفاده کردند و اعلام نمودند که بخاری گازسوز منزل نخست وزیر، ساخت ایران بوده است. بازرگانان ترک و ایرانی در بازار گرجستان با هم رقابت داشته اند و ممکن است این شایعه بخاطر ایجاد حس بدبینی نسبت به محصولات ایرانی بوده باشد.
بنظر میرسد که تا به امروز هنوز بسیاری از مردم گرجستان در مورد علت اعلام شده برای مرگ ژوانیا قانع نشده اند. تآ تسولوکیانی Tea Tsulukiani وزیر جدید دادگستری گرجستان در مصاحبه ای مطبوعاتی اعلام کرد که پرونده مرگ ژوانیا بار دیگر باز خواهد شد و هنوز پرسشهای بی پاسخ زیادی وجود دارد. به گفته او تحقیقات در مورد مرگ ساندرو گیرگولیانی Sandro Girgvliani نیز شروع خواهد شد. گیرگولیانی جوان 28 ساله ای بود که در رشته بانکداری کار می کرد. او در سال 2006 به قتل رسید. جنازه او با گلوی بریده در اطراف شهر تفلیس افتاده بود. گفته میشود یکشب قبل از مرگ ساندرو در یک کلوب شبانه با همسر وانو مرابیشویلی جر و بحث و نزاع حرفی داشت. مردم گرجستان هنوز این قتل فجیع را از یاد نبرده اند و براستی پرسشهای تاکنون بی پاسخ فراوانی باقی مانده اند.

Advertisements

13 Responses to پرونده مرگ نخست وزیر سابق بار دیگر باز میشود

 1. محمد says:

  چه جالب, همه حکومتهای نزدیک به روسیه همین طوری عمل میکنند, از کثیف ترین تهمتها برای تخریب طرف مقابل استفاده میکنند, بعد پرونده های قدیمی رو باز میکنند و نیروهای دولت سابق رو متهم میکنند تا با شروع انتخابات بعدی کسی از نیروهای قدرتمند مخالف خارج از زندان نباشند.
  احساسی دارم که گرجستان هم مثل ارمنستان و اوکراین و تا حدودی ایران به یک منبع فساد و مافیا تبدیل خواهد شد
  ایوانیشویلی شخص میلیاردری هست که ثروتش رو در روسیه بدست آورده و اگر کسی حتی ذره ای درباره روسیه اطلاعات داشته باشه میدونه نمیشه اینهمه ثروت رو بدون همکاری با مافیا در روسیه حفظ کرد.
  حالا که وارد گرجستان شده مطمئنا برای چشم و ابروی گرجی ها نبوده بلکه احتمال خیلی زیاد برای برگردوندن گرجستان به دامن مافیای کثیف و پولدار روسیه بوده.
  این مرد سرشار از نفرت از ساکاشویلی و گروهشه و خنده دار اینه که در مصاحبه ای تمام دستاوردهای این گروه رو تصادفی شمرده بوده.
  شاید گرجی ها ملت بی تجربه و نادونی در زمینه سیاست باشن اما ما ایرانی ها همه این مسایل رو با چشمهامون دیدیم و با گوشت و خونمون احساس کردیم.
  امیدوارم همه این حدسهام اشتباه باشه اما تجربه نشون داده انتهای این راه به کجا خواهد رسید.

 2. ارمان says:

  سلام
  اقا محمد يه بخش كوچيك از حرفات را قبول دارم و نمي تونم ترسم از اين مسئله را كتمان كنم ،‌ولي از طرفي اتفاقات چند سال اخير گرجستان از جمله قدم هاي بزرگ در جهت بهبود وضعيت اجتماعي سياسي و ازادي هاي مدني و رابطه هايي كه با كشورهاي اروپايي و امريكا باز شد و البته حركت به سمت يورو اتلانتيك اجازه بازگشت گرجستان به مافياي شوروي را نمي ده ،‌من هر دو احساس را دارم اما احساس دوم قوي تر هستش ، دليلش هم اين موضوع هست كه گرجستان وارد پروسه هاي قدرتمند و پر هزينه اروپايي شده و اروپايي ها بدون فكر عمل نمي كنند ،‌گرجستان الان بخشي از اون دنياي متمدن اروپايي ( به نسبت شوروي ) شده و البته اروپايي ها و البته امريكا ( گرچه در جنگ با روسيه كمك چنداني نكردند ) اما گرجستان را در اين كارزار بين غرب و شرق رها نمي كنند ،‌حداقل براي منافع خودشون هم شده اينطور خواهد بود ،‌گرچه منافع دنياي امروز به صورت دوطرفه است و يك بازي برد برد و بدون باخت به همراه داره .
  اين دليل من هست براي اينكه احساس دومم قوي تر باشه و اين يكي از مزاياي همسو شدن با جهان و در ارتباط بودن با دنياي پيشرفته هست ،‌قطعا اگر گرجستان تنها بود و روابط درگيرانه و تنگاتنگ ( البته زياد هم تنگاتنگ نيست ) با غرب نداشت ،‌احساس شما ( والبته احساس اول خودم ) واقعي تر مي نمود .
  به هر حال من ترجيح مي دم نسبت به آينده گرجستان اميدوار باشم ، براي شما هم همينطور

 3. andrew says:

  خیلی عجیبه که با هر کدام از دوستان ایرانی صحبت میکنم در مورد بیدزینا ایوانشویلی با پیش فرض نوکر روسیه بودن قضاوت میکند . من به حزب ایشان رای ندادم و در اینده هم نمیدهم ولی در وطن پرستی ایشان شکی ندارم . این که ایشان بخواهد کشور را به روسیه و مافیا بفروشد به نظر من بیشتر شبیه یک جوک است تا واقعیت .

 4. میشا says:

  اولا کالای ایرانی بی کیفت هستش هممون میدونیم دوما دوستان ایرانی لطف کنن نگران گرجستان نباشن خیلی مردن ایرانشونا بسازن سوما باچه مدرکی به ایوانشویلی میگی نوکر روسیه؟ من دروطن پرستی ایشان شک ندارم چهارم اینکه رهبر شما نوکر انگلیسه پنجم اینکه آقای گلچینفر این مضخرفاتو ننویش وگرنه اقدام قضایی میکنم جاسوس!

 5. 13 says:

  شاید گرجی ها ملت بی تجربه و نادونی در زمینه سیاست باشن اما ما ایرانی ها همه این مسایل رو با چشمهامون دیدیم و با گوشت و خونمون احساس کردیم!!!تجربه ی ایرانی ها!!!واقعا مضحکه

 6. ارمان says:

  سلام و گامارجوبا
  من ارمان هستم ،‌از تبار فريدن و اونديلادزه ها ،‌در حال حاضر ساكن اصفهانم و فوق ليسانس تاريخ مي خونم ،‌كمي هم اطلاعات سياسي دارم و به مقالات سياسي علاقمند ،‌ همچنين عاشق گرجستانم و روزي يك تا دوبار اينترنت را براي ديدن اخبار گرجستان زير و رو مي كنم و حتما در بهار اينده سفري به گرجستان ،وطن اجدادي ام خواهم كرد ،‌هر چه در توان داشته باشم هم براي اباداني گرجستان ( ساكارتولو ) انجام خواهم داد و اما …
  دوست عزيز و گرامي ،‌ميشا جان و ديگر گرجيان و هم تباران ، گاهي مي بينم كه مطالبتون را با غرض ورزي مي نويسيد ،‌اولين نكته براي اينكه كشوري اباد و ازاد داشته باشيم ، ازادي بيان هست ،‌ما ادعا داريم كه مي خواهيم به ساختارهاي يورو اتلانتيكي بپيونديم ،‌پس قبل از هر چيز بايد تفكر خودمان را اصلاح كنيم و اجازه صحبت كردن به همديگر بدهيم بدون اينكه بخواهيم همديگر را سركوب كنيم ،‌مطلب اقاي گلچين فر هيچ مشكلي نداشت و شايد شما از مطلب من ناراحت شديد ،‌پس بايد به جملات من مي گفتيد مضخرف ،‌كه البته من ناراحت نمي شوم ،‌ چون براي ساختن گرجستان بايد استانه تحمل خودمان را هم بالا ببريم و گوش شنواي همديگر باشيم و ترس هايمان را بيان كنيم همانطور كه من در مطلبم از ترس هاي خودم گفتم ،‌ايوانيشويلي و هيچ گرجي ديگري خائن نبوده و نيست ، اما فراموش نكنيم كه همين چند سال پيش بود كه شواردنادزه كه يك سياستمداربزرگ و بين المللي بود گرجستان را تا استانه ورشكستگي پيش برد ،‌او هم خيانت كار نبود اما قدرت فساد مي اورد و مردم بايد مراقب و نگهبان دموكراسي و ازادي در كشورشان باشند
  پس بهتره با تمام توان حرف هايمان را بزنيم و انتقاد كنيم چون ثابت شده كه انتقاد تنها راه پيشرفت هست و همه مي دونيم وقتي جايي سكوت حكم فرما ميشه بوي خيانت و تباني بلند مي شه ، مثل خيلي جاها …
  من باز هم مي گم اميدوارم اقاي ايوانيشويلي در راهشون موفق باشن و همچنين اپوزوسيون جديد …
  با تشكر

 7. میشا says:

  آرمان جان بودیشیت به نظرم اگه بحث آزادی بیان هستش بهتره تو ی جمع خودمونی باشه نه پیش غریبه امورگرجستان ربطی به اینانداره از دوستان گرجی متخصص خواهش میکنم ی وب بسازن تا اونجاباهم صحبت کنیم

 8. میشا says:

  درضمن ساکشویلی خوب یابدرهبرانقلاب ما بوده وآقای گلچینفردرمطلبش به ایشون توهین کرده

 9. میشا says:

  به امیدپیوستن به اتحادیه ی اروپا وگرجستانی بدون ایرانی

 10. ارمان says:

  گامارجوبا
  مشيا بوديشيت ،‌مدلبا
  ميشا جان امريكا بزگترين كشور ازاديخواه دنياست اگر نگاهي بهش بندازيم امروز در امريكا تمام اقوام در كنار هم مسالمت اميز زندگي مي كنن و جالب اينكه هر كس مي تونه به راحتي حرفش را بزنه و در بسياري موارد حتي رهبران كشورشون را به حيوانات ( خر و گاو و … ) تشبيه مي كنن ( البته خودم زياد موافق اين موضوع نيستم ) ، اقاي گلچين فر فقط انتقاد كرد ،‌ البته من شما دوست عزيز را كاملا درك مي كنم ، گرجستان در گذشته از ايران زياد اسيب ديده و الان هم خيلي از ايرانيها نه تنها براي گرجستان مفيد نيستن بلكه ضرر هم دارن ، ولي گرجي ها بايد نكات مثبت را ببينند و بپذيرند كه انتقاد جزو اين موارد مثبت هست ، ‌ما ايراني هاي گرجي تبار كه بايد دوطرفه باشيم و به فكر ايجاد يك رابطه مبتني بر برابري حقوق و عدالت و احترام متقابل بين دو كشور باشيم .
  با ارزوي موفقيت براي تو دوست عزيز

  • andrew says:

   موافقم . ما نباید در دام نژاد پرستی بیفتیم . حضور قشر محترم و فرهیخته ایرانیان در گرجستان اتفاقا باعث خوشحالیست . البته من خودم هم شخصا از بسیار رفتار های بخشی از جامعه ایران در گرجستان و نوع نگاه بسیاری از ایرانی ها به کشورم ناراحتم و دلگیرم ولی نباید چنین برخود های تندی بکنیم .

 11. میشا says:

  من چون مسافرت زیادمیرم همجاباافتخارمیگم گرجیم ودربحث های بادوستان ایرانی به جنایتاشون افتخارمیکنن ما را کمونیست میخونن وبه قول چند از دوستانم که سربازهستن برخورد خوبی نمیکنن حالا ما نژادپرستیم یااینا؟دوماایران متخصصینشو نگه داره واس خودش بلکه ازاین وضع بیان بیرون سوماأغای گلچینفر بطور سلیقه ای مطلب ننویسن بخصوص درموردمیشائیل ساکاشویلی چهارما من خودایرانی نمیدانم واینکه بزرگترین دشمن ماخودمون هستیم گرجیان جوان واون آقایی که قرآنو به گرجی ترجمه کرد

 12. بازتاب: 8 سال از مرگ نخست وزیر گذشت | گرجستان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: