Advertisements

کنفرانس مطبوعاتی ایوانیشویلی در 24 دسامبر

نخست وزیر گرجستان روز 24 دسامبر در هتل شرایتون متخی تفلیس به پرسشهای خبرنگاران داخلی گرجستان پاسخ داد.این کنفرانس اهمیت بسیار بالایی داشت و دورنمای کشور گرجستان را برای ما روشن خواهد کرد. مخاطبان گرامی این وبلاگ توجه داشته باشند که بخاطر کارهای روزمره و گرفتاری های آخر سال میلادی گزارش منتشر شده درباره این کنفرانس ممکن است کاستی و اشکالاتی داشته باشد.  ضمن پوزش نکات مهم مطرح شده را مرور می کنم با این وعده که اگر عمری باقی باشد در آینده سعی خواهم کرد که کاستی ها و لغزشهای این مطلب را جبران نمایم.
تنش زدایی در روابط با روسیه از نکاتی است که هم مردم گرجستان و هم کشورهای اروپایی از رهبر جدید گرجستان انتظار دارند. اما در فضایی که ساکاشویلی طی 9 سال حکومت خود ساخته است، گام برداشتن در این جهت بسیار دشوار شده است. ساکاشویلی همواره تلاش کرده است که گرجستان را در مقابل یک دوراهی نشان دهد: غرب یا روسیه و در فضای تبلیغاتی که رسانه های تحت حمایت او ساخته اند این یعنی انتخاب بین بازگشت به گذشته، فساد، نا امنی یا پیشرفت، شفافیت، امنیت. ساکاشویلی حتا در مورد انتخابات نوامبر 2012 سعی می کرد مردم گرجستان را با این ذهنیت وارد بازی کند که بین دو انتخاب مذکور یکی را برگزینند. ایوانیشویلی که فردی عملگرا و زیرک می باشد، تنش زدایی با روسیه را با شیوه ای به انجام می رساند که کلیشه ساکاشویلی گرایان را برهم زند. او بلافاصله پس از پیروزی در انتخابات اعلام کرد که نخستین سفر خارجی خود را به امریکا انجام خواهد داد. هر آدم عاقلی میداند که نخستین سفر رهبر سیاسی یک کشور در منطقه قفقاز به امریکا توجیه خاصی ندارد، اما انتشار گسترده این خبر پاسخی بود به ساکاشویلی گرایان که مردم از میان دو گزینه ذهنی شما هیچ یک را انتخاب نکرده اند. همانطور که کسی از ایوانیشویلی نپرسید که با چه توجیهی نخستین سفر رسمی خود را به امریکا برنامه ریزی کرده ای، وقتی هم که این مسافرت انجام نشد کسی بطور جدی پی گیری نکرد که چرا ایوانیشویلی به امریکا سفر نکرد. وقتی نخست وزیر گرجستان نماینده ای برای گفتگو با روسیه تعیین کرد، از همان ابتدا اعلام شد که این گفتگوها زیر نظر اتحادیه اروپا انجام خواهد شد. در کنفرانس مطبوعاتی روز 24 دسامبر نیز ایوانیشویلی گفت که حاضر به ملاقات با پوتین است اما برای برهم زدن معادله دوگانه ساکاشویلی گرایان مجبور بود که اعلام کند، گرجستان به جامعه کشورهای مشترک المنافع نخواهد پیوست و در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا گام برخواهد داشت.ایوانیشویلی بار دیگر تاکید کرد که گرجستان در مسابقات المپیک زمستانی 2014 سوچی شرکت خواهد کرد.

تغییر در نظام دادگستری گرجستان و سیاست زندان زدایی از دیگر برنامه های ایوانیشویلی است که در کنفرانس 24 دسامبر درباره ان صحبت شد. ساکاشویلی گرایان که اینروزها به بازداشت مقامات قبلی کشور معترض هستند گویا بگیرو ببندهای دوران حکومت ساکاشویلی را فراموش کرده اند، اقداماتی که گرجستان را بصورت کشوری با درصد بسیار بالای زندانی در جهان تبدیل کرد. وقتی به این موضوعی اعتراض می شد ساکاشویلی گرایان کشور امریکا را مثال می زدند که بزرگترین زندان انسانها در جهان است و بالاترین آمار زندانیان را دارد. ساکاشویلی بروشنی اعلام کرده است که برنامه زندان زدایی را وتو خواهد کرد چون باعث افزایش جرم و جنایت در کشور خواهد شد. اینهم از آان مواضع ساکاشویلی است که دوری او از مواضع مردم گرجستان را بروشنی نشان می دهد. اگر هم فرضیه ساکاشویلی درست باشد مردم انسان گرا و با محبت گرجستان هرگز حاضر نخواهند شد بخاطر امنیت فرضی، هزاران انسان در سیاهچال بسر ببرند. ساکاشویلی گفته است که به هیچ وجه حاضر نمی شود شرایطی ایجاد شود که جاسوس های روسیه آزاد شوند. بعبارت دیگر ساکاشویلی دم از آزادی میزند ولی میخواهد فضایی امنیتی در ارتباط با مسائل مربوط به روسیه بر کشور حاکم باشد. ایوانیشویلی در کنفرانس 24 دسامبر اعلام کرد که اظهارات هیستریک رئیس جمهور و حزب حرکت ملی بازسازی نظام دادگستری را متوقف نخواهد کرد.
راه آهن باکو- تفلیس- کارس از موارد بسیار مهمی است که ایوانیشویلی در کنفرانس خود به آن اشاره کرد. این خط آهن که اینروزها بنام واقعی باکو- آخالکالاکی- قارس مطرح شده است ممکن است باعث خسارت به بنادر پوتی و باتومی در دریای سیاه بشود. بعبارت دیگر در مسیر ترانزیت ابریشم جدید، نقشی برای بنادر دریای سیاه در نظر گرفته نشده است. ایوانیشویلی اعلام کرد که در سفر آتی خود به جمهوری آذربایجان درباره این پروزه گفتگو خواهد کرد. او شایعات مربوط به درخواست توقف این پروزه را تکذیب کرد اما گفت که این خط آهن باید بصورت محدود مورد استفاده قرار گیرد. بعبارت دیگر گرجستان دیگر به این پروژه با اهمیت استراتزیک بها نخواهد داد. جالب است بدانیم که مقامات جمهوری آذربایجان درباره بحثهای مطرح شده در تفلیس در رابطه با این پروژه واکنش سریع نشان داده اند و اعلام کرده اند که در صورت کارشکنی تفلیس نرخ گاز صادراتی به گرجستان را افزایش خواهند داد. اینجا دیگر خدا به مردم گرجستان یاری رساند تا متوجه شوند قرارداد همکاری استراتژیک با کشوری که خاندانی جنایکار بر آن حاکم هستند، چه عواقب فجیعی در آینده ممکن است داشته باشد. همین را کم داریم که گرجستان هم بخواهد وابسته به مافیای علی اف و تصمیمات انها بشود.
ایوانیشویلی در کنفرانس مطبوعاتی خود ثابت کرد که مردم عادی و رای دهندگان اصلی را نیز فراموش نکرده است. او گفت که تعرفه برق مصرفی از ابتدای سال 2013 کاهش خواهد یافت این هم از دستاوردهای وزیر انرزی او که بسیاری نسبت به قابلیتهایش تردید داشتند. او بار دیگر یاداوری کرد که مدت زیادی در مسند سیاست نخواهد ماند و قصد ندارد که رهبر سیاسی گرجستان باقی بماند.

Advertisements

8 Responses to کنفرانس مطبوعاتی ایوانیشویلی در 24 دسامبر

 1. mohamad says:

  از قدیم گفتن دم خروس رو باور کنیم یا قسم روباه رو؟
  آمارهای جهانی کاملا گویای نتایج و دستاوردهای ساکاشویلی هست و احتیاجی نیست کسی به این خامی روشون تحلیل کنه
  دیگه تو هیچ حوزه ای از شفافیت بین المللی نیست که گرجستان رتبه بالایی رو نیاورده باشه, همون خانم اقتصاد دان که شما اونو به شدت کوبیدید میشه نتایج عملکردش رو تو نتایج بانک جهانی دید نه تو یک وبلاگ فارسی زبان
  این حرفهای شما من رو به یاد اتفاقات بعد از خاتمی و بعد از رئیس جمهور سابق و محبوب ارمنستان میندازه
  در هر صورت تخریب افرادی که نتایج جهانی کارهاشون کاملا روشن و مشهود کار زیبایی نیست و از ارزشهای اونها کم نمیکنه بلکه تحلیل کننده رو تخریب میکنه
  شما وبلاگ خوبی داشتید و مطالب جالبی رو توش منتشر میکردید حالا چی شده که مدتهاست دست به تخریب چهره های سرشناس گرجستان میزنید؟ اصلا انتهای این موضوع به چه دردی میخوره که چند ایرانی که سایت شما رو میبینند از ساکاشویلی متنفر بشند؟ اینکار به تجربه نشون داده که فقط بازدید کننده های شما رو کاهش میده, ازتون خواهش میکنم به روال سابق برگردید و مطالب مفیدی که منتشر میکردید رو ادامه بدید.
  با تشکر

  • به هیچ وجه قصد تخریب شخص یا گروهی خاص مد نظر نیست. دستاورهای حکومت ساکاشویلی بارها در همین وبلاگ مطرح شده اند.نکته اساسی اینست که چه نقاط ضعفی در کارش بود که مردم دست از حمایت از او برداشتند.
   مهمترین ضعف حکومت ساکاشویلی بنظر من محدود کردن رسانه ها و بطور کلی آزادی بیان بود.گزارش بنیادهای بین المللی هم تایید می کنند که در سالهای اخیر وضع گرجستان از این معیار در حال تنزل بود.
   موضع گیری ساکاشویلی در مورد مسئله آبخازیا و اوستیای جنوبی هم، برگی منفی در کارنامه او بحساب می آید.در دوره اول ریاست جمهوری ساکاشویلی و دوران پیش از آن مردم این مناطق به تفلیس رفت و آمد داشتند و ارتباط برقرار بود. این ارتباطات اگر تقویت میشد، زمینه برای همگرایی بوجود می آمد. متاسفانه در سالهای اخیر روزبروز مردم این مناطق از تفلیس دورتر شده اند و امید به همگرایی کمتر شده است.
   در زمینه رشد اقتصادی گرجستان هم پیشتر در این وبلاگ بحث کرده ام. این یک رشد واقعی نبود، نشان به آن نشان که آمار میزان فقر و بیکاری در کشور پایین نیامده است. شما کدام سرمایه گذار بین المللی را سراغ دارید که سرمایه گذاری جدی و مهمی در گرجستان ثبت کرده باشد؟ گرجستان از نهادهای مالی بین المللی پول گرفته است، این پولها بیشتر توسط گروهی خاص در کشور سرمایه گذاری شده است.و….. خیلی ضعفها و نکات منفی دیگر.
   حرف اصلی من اینست که گرجستان دارد در مسیر درستی حرکت میکند.دولت کنونی ضمن اینکه از دستاوردهای دوران ساکاشویلی پاسداری میکند، در تلاش است اوضاع را اصلاح کند. هیچیک از شرکتها و نهادهای اقتصادی گرجستان تحت فشار قرار نگرفته اند و نخست وزیر گرجستان بروشنی اعلام کرد که حامی کسب و کارهای کنونی خواهد بود.
   از یکسال گذشته بسیاری از ایرانیان نسبت به اوضاع سیاسی گرجستان کنجکاو بوده اند و مایلند بدانند که اوضاع به چه سمت و سویی دارد می رود. هدف من از انتشار این مطالب اینست که کمکی هرچند ناچیز به درک اوضاع سیاسی این کشور بشود.

 2. amir says:

  واقعا آقای ساکاشویلی عملکرد بدی نداشت و هم امنیت و هم فساد را کم کرد من دوره قبل را هم دیده ام البته ایراداتی داشت و راه آهن قارص به نفع ترکها و آذریهاست که پیوندشون را تحکیم بخشند و به ضرر گرجستان که فقط مثل یک مسیر ترانزیتی عمل می کند و در عوض بنادر خود را از دست می دهد ترکها سعی می کنند از ترابوزان هم به باتومی راه آهن بکشند و در کل قصد تصرف گرجستان به صورت گازانبری توسط ترک و آذری را دارند و ساکاشویلی هم به خاطر دشمنی با روسیه مجبور به همکاری با آنها بود و همان اشتباهات ایران را کرد که به جای باج دادن به امریکا به عرب … و ترک … و آذری … باج می دهد و آقای ساکاشویلی هم به جای روسیه به ترکیه که قصد خیالی احیای عثمانی را دارد و ضمیمه کردن خاک گرجستان را در سر می پروراند و با آبخازیا هم همکاری تنگاتنگ دارد و همینطور روسیه یعنی مثل زن … با همه است و با هیچکی نیست و آلت دست و ابزار غرب در منطقه شده است

 3. میشا says:

  آقا ی سوال به مردم ایران چه؟ها؟دوباره به میشاگیردادی؟ ولش کن دیگه میشا رهبرگرجستان خوب یابدامیدوارم بفهمی

  • سميرا says:

   اگر بخواهيم اينطور فكر كنيم كه هيچ خبري در خارج از مرزهاي ايران به ايرانيان مربوط نيست. من به عنوان يك ايراني كه به كشورهاي زيادي سفر كرده ولي فقط يكبار به گرجستان آمده است، ايده‌هايي از سفرهاي خود دارم و قضاوتهايي! اخبار مربوط به كشورهايي كه رفته‌ام را پيگيري مي‌كنم و دانستن بيشتر در مورد آن كشورها برايم جالب است. آقاي گلچين فر هم مثل يك رسانه عمل ميكند، يعني انتشار اطلاعات ولي به هر حال اين شنونده است كه بايد خود را مقيد به يك رسانه نسازد. به هر حال اين حوزه علاقه مخاطبان رسانه‌هاست كه آنها را به پيگيري اطلاعات مربوط به يك موضوع خاص مي‌كشاند.

 4. فرید says:

  آقای گلچین فر
  با سلام
  برنامه های کریسمس برای کودکان در شهر تفلیس امسال چگونه است؟
  برنامه شب عید در کدام میدان برگزار میگردد؟
  و اینکه لطفاً نسبت به سال جدید اطلاع رسانی کامل تری نمائید .
  ممنونم

 5. روزبه says:

  من نه گرجیم نه مسیحی البته قبلا یک بار برای کاری به تفلیس امدم ولی امیدوارم با وجود همه بدیها و زیاده خواهیهای روسها کم کم روسیه جای ترکیه رو بگیره این اذربایجان هم حساب کار بیاد دستش وروشو کم کنه هر چی باشه روسها چه از نظر دینی چه فرهنگی به گرجیها نزدیکترند اخه دوتا کشور مسلمون قوم گرا با اون سوابق سیاه تاریخی رو چه به گرجستان کار به جایی رسیده که بعضی راننده کامیونای ترکیه چنان از گرجستان صحبت می کنند انگار که تایلنده در صورتی که این وجهه خوبی نداره و مردم گرجی هم فکر نمی کنم از همچین قضاوتی خوششون بیاد فکرهم نکنم در زمان حضور روسها همچین شرایطی بوده …امیدوارم مردم اونجا یا دولت جدید خودشون یه فکری به حال این همسایه های نه چندان دلچسبشون بکنند

 6. بازتاب: دو رهبر و دو راه آهن | گرجستان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: