Advertisements

محدودیت بانکی سراسری است

از زمان انتشار خبر محدودیتهای بانک جورجیا برای مشتریان ایرانی، ایملیها و تماسهای متعددی داشتم مبنی بر اینکه کدام بانک در گرجستان خدمات خود را به مشتریان ایرانی محدود نکرده است. پاسخ کلی اینکه چنین بانکی در گرجستان وجود ندارد.

من در مقاله ای که 15 دسامبر 2012 منتشر کردم بطور روشن و صریح گفتم که بانکها و موسسات مالی گرجستان محدودیتهای تازه ای را علیه ایرانیان در نظر خواهند گرفت . بنابراین خواننده ای که مطالب این وبلاگ را بطور مرتب پی گیری کرده باشد از اتفاقات اخیر شگفت زده نشده است.

برخی از بانکهای گرجستان بطور کلی ارائه خدمات به ایرانیان را متوقف کرده اند بعنوان نمونه هالیک بانک Halyk Bank.یکی از مراجعان به دفتر ما در شعبه قزاقستان این بانک حساب دارد او وقتی به گرجستان آمد و متوجه شد که شعبه تفلیس این بانک از ارائه خدمات به ایرانی ها سرباز می زند، از من خواست که موضوع را پی گیری کنم. در تماسی که منشی ما با بانک داشت، اپراتور گفت که شعبه تفلیس مستقل عمل می کند و ما به هیچ وجه به شهروندان ایرانی خدمات نمی دهیم حتا اگر در شعبه های کشورهای دیگر حساب داشته باشند. بسیاری از بانکها از روش کج دار و مریز استفاده می کنند، آنها مشتریان ایرانی را می پذیرند اما با شرایط خاص. بنظر می رسد این بانکها مایلند تعداد محدودی مشتری ایرانی داشته باشند و بدیهی است که در این شرایط سعی می کنند پولدارترها را جذب کنند و خدمات گران و کم مشتری را به ایرانی ها عرضه کنند، مانند صدور کارتهای پلاستیکی با کارمزدهای بالا یا افتتاح حساب بانکی برای سپرده های بلند مدت. ریشه این مسخره بازی ها چیست و چه اقدامی باید کرد؟

در مقاله دولت جدید و روابط خارجی گرجستان توضیح دادم که با به قدرت رسیدن ائتلاف رویای گرجستان باید منتظر سیاستهایی از سوی دولت کنونی باشیم که بیشتر تابع سیاستهای بین المللی در رابطه با ایران باشند. اما همه ماجرا هم در مسائل سیاسی خلاصه نمی شود. برخی از بانکها و موسسات مالی از جمله تی بی سی بانک  گرجستان از مدتها پیش تصمیم گرفتند که با مشتریان ایرانی بطور گزینشی برخورد کنند . بهر حال این بانکهای پیشرو تجربیاتی بدست آوردند که اکنون سایر بانکها و موسسات مالی دارند از آن استفاده می کنند. واقعیت اینست که برخی از ایرانیان به فشار، استرس و برخوردهای از بالا به پائین عادت کرده اند و در نتیجه بخوبی نمی توانند خود را با یک محیط آزاد و مشتری مدار سازگار کنند. تجربه نشان داده است که در محیطهای مشتری مدار بسیاری ایرانیان با طرح سئوالهای گوناگون و گاه بی ارتباط با سرویس دهنده و نیز سطح توقع بالا وقت زیادی را از سرویس دهنده تلف می کنند و هزینه های بالایی را به او تحمیل می کنند. اما در شرایط فشار رفتار همین مشتریان متعادل می شود. فرض کنیم بانکهای گرجستان از فردا اعلام کنند که کلیه مشتریان ایرانی و فقط ایرانی برای افتتاح حساب باید مبلغ 100 دلار کارمزد پرداخت کنند، فکر می کنید چه اتفاقی خواهد افتاد. من تصور میکنم هیچ اتفاقی نخواهد افتاد بلکه افراد برای افتتاح حساب اشتیاق بیشتری نشان خواهند داد. با این فرهنگی که ما داریم، جامعه میزبان هم سریع دست ما را می خواند و با ما بازی می کند. انوقت ما هم برای توجیه کردن خود موضوع را به تحریمهای امریکا یا خصومت جامعه جهانی با ما مرتبط می کنیم. غافل از اینکه برنامه ریزی غربیها و نحوه برخورد آنها با ما بسیار حساب شده، برپایه تحقیقات مفصل و بازتابی از اعمال و رفتار خودمان هست. راه حل چیست؟

راه به لحاظ تئوری بسیار آسان است. ما بعنوان ایرانی باید در کشور گرجستان و در واقع در هر نقطه ای از جهان که زندگی می کنیم، متشکل باشیم. ما باید با نهادهای موجود در گرجستان و حتا در مقابله با جامعه جهانی بطور گروهی و هماهنگ عمل کنیم. من بحث در این مورد را در وبلاگ ایرانیان مقیم گرجستان شروع کرده ام و آن را ادامه خواهم داد. مطمئن باشید تازمانی که بخواهیم هر کدام بطور شخصی گلیممان را از آب بیرون بکشیم و تا یک ایرانی دیدیم از او فرار کنیم یا سرمان را برگردانیم، هرطور بخواهند با ما بازی می کنند. توجه داشته باشید، منظور من از تشکل ایجاد فرقه یا باند نیست، در گرجستان هم فرقه و باندهای ایرانی زیاد هستند.منظور من تشکلهای فراگیر ، مردمی و غیر وابسته به حکومت است. یک تشکل سراسری از ایرانیان میتواند با دولت  و نهادهای مختلف بر سر منافع مشترک ایرانیان وارد مذاکره شود و در صورت لزوم فشارهایی را نیز بر آنها اعمال کند. اینجاست که بازی دو طرفه شکل می گیرد وشرایط عوض خواهد شد.در شرایط موجود یک طرف هرطور بخواهد تصمیم می گیرد یا توی سر ما میزند و ما هم مجبوریم اطاعت کنیم.

Advertisements

3 Responses to محدودیت بانکی سراسری است

 1. Javid says:

  با سلام خدمت جناب گلچین فر
  در ارتباط با این موضوع، گفتنی بسیار است
  با توجه به وضعیت و موقعیت سیاسی ایران این برخوردها طبیعی خواهد بود، هر شخصی در هر کشوری که حضور داشته باشد، ملزم به رعایت قوانین آن کشور است و در این شکی نیست، ولی در ارتباط با یکدست نبودن ایرانی ها و بخصوص در خارج از کشور، پارامترهای زیادی دخیل هستند، اول اینکه ایرانی هایی که به خارج از ایران سفر میکنند بیشتر برای تفریح !!! مسافرت میکنند، که برای این عده و اقامت چند روزه شان تفاوتی نمیکند که چه رفتاری با ایرانی ها داشته باشند، و شاهد این ادعا هم خیل عظیم مسافران ایرانی به کشورهای عربی با وجود این همه تحقیر و توهین عرب جماعت به ایرانی هاست!!!!، و سایر کشورها هم دست این تیپ مسافران ایرانی را خوانده اند و میدانند هدف از مسافرت این عده چیست و هر طور هم که رفتار کنند مشکلی پیش نخواهد آمد، ، و آن عده هم که بقصد سرمایه گذاری و مقاصد تجاری مسافرت میکنندکم و بیش بپای این عده متاسفانه کثیر !!! قربانی میشوند، و زمان و انرژی زیادی باید صرف شود تا در دید طرفهای تجاری و بنگاههای اقتصادی کشور مقابل به این عده متاسفانه کم (در برابرخیل عپیم توریستهای ایرانی)عوض شود و شاهد این ادعا هم پیشرفت خوب ایرانی هایی است که از سالها پیش با صرف زمان و انرژی زیاد طی چندین سال در کشورهای مختلف دنیا در فضای تجاری، علمی و صنعتی جای پای خود را محکم کرده اند، از هر دو گروه شواهد زیادی داریم ، ولی متاسفانه رفتار بیشتر ایرانی ها در خارج باعث شده تا دید اکثریت به ایرانی ها اینگونه باشد، از طرفی با توجه به ارزش ناچیز پول ملی ما، برای یک ایرانی افتتاح حساب در بانکهای خارجی بسیار گران خواهد بود و با خدماتی که این بانکها ارائه میدهند ، طبیعی است که تلاش کنند شرایط را جوری تنظیم کنند که فقط افرادی با اعتبار بالا بتوانند حساب باز کنند و نه تنها در گرجستان ، در هرکجای دنیا بانکها عاشق مشتریان معتبر هستند، من سال 90 برای اولین بار وارد گرجستان شدم و با حدود 1000 دلارهم شرکت ثبت کردم هم کارت ملی گرجستان را دریافت نمودم و با 2000 دلار موجودی هم در تی بی سی بانک حساب باز نمودم و ویزا کارت گلد دریافت نمودم ولی الان دیگر آن شرایط نیست و با توجه هجوم ناگهانی ایرانی ها به گرجستان بجز عده بسیار معدودی که با برنامه ریزی درست و مشورت با وکیل و مشاور سرمایه گزاری و …… گرجستان را برای سرمایه گذاری و کار انتخاب نموده اند ، مابقی افرادی که من طی 4 ماه اقامتم ( در دو دوره 1 ماهه و 3 ماهه) آنچه که دیدم حاکی از این بود که ایرانی هایی که برای کار آمده اند اکثرا بدون برنامه ، یا برنامه های رویایی و ….. پا به گرجستان گذاشته اند، و معدود نفراتی هم بودند که در ایران جای پای محکمی از نظر اقتصادی و موقعیت اجتماعی داشتند و برای توسعه تجارت و صنعت شان به گرجستان آمده بودند، این گروه دوم نه تنها در گرجستان بلکه در تمام دنیا موفق هستند و مورد استقبال قرار می گیرند، کسانی که در کشور خودشان موفق عمل کرده اند و حالا میخواهند با تکیه بر تجارب خودشان و استفاده از تجربه وکیل و مشاور و صد البته موقعیتهای بالقوه سایر کشورها توسعه همه جانبه در کارشان ایجاد کنند، نه تنها گرجستان، بلکه سرتاسر دنیا از این افراد استقبال میکند، ولی اکثر ایرانی هایی که جزو گروه اول هستند و به گرجستان می آیند نه در این سطح از سرمایه فکری هستند و نه در کشور خودشان توانسته اند خوب عمل کنند و خودشان را بالا بکشند، پس طبیعی است که وقتی با این شرایط مواجه میشوند،ک اخ ارزوهایشان بیکباره فرو ریزد و از زمین و زمان شکایت کنند….
  بنظر من، فارغ از جهت گیری های سیاسی و اجتماعی، عملکرد بانکها در گزینشی عمل کردن کار بسیار خوبیست، آن بانکهایی که تر و خشک را با هم میسوزانند هم از فرصتهای اندک ولی بعضا فوق العاده ای که ایرانیان گروه دوم همراه خود دارند، عقب میمانند، که عملکرد هر دو گروه به سیاستهای مدیریت سطح بالای آنها بستگی دارد
  و در انتها توصیه ای که به هموطنانم دارم این است که ، دوستان و هموطنان گرامی شما اگر در ایران نتوانید گلیم خود را از اب بیرون بکشید، مطمئن باشید در خارج از ایران با وجود مشکلات و هزینه های تهیه بلیط، ویزا، مسکن و خوراک و پوشاک و عدم آشنایی به زبان و فرهنگ کشور مقصد، نمیتوانید موفق عمل کنید چون اول کار همه اینها هزینه زیادی به شما تحمیل میکنند، آنهم هزینه دلاری که با درآمد ریالی اصلا همخوانی ندارد، پس اگر در ایران درآمد 5 میلون تومان به بالا دارید، برای توسعه کار و تجارت خودتان شاید بتوانید (شاید……بتوانید ) از پس مخارج یکسال اول راه اندازی کسب و کار در بیرون از ایران فکر کنید (هنوز تا اقدام خیلی فاصله دارید..) چون شما حداقل در کشور خودمان ثبات دارید و اگر شکست بخورید باز میتوانید در کشور خودمان سرپا بایستید، اما در غیر اینصورت، فکر کار و درآمد در خارج از ایران زیاد مناسب شما نیست، شاید با مدرک تحصیلی و تخصصی خودتان بتوانید در خارج از ایران مشغول بکار بشوید ولی تنها در صورتی موفق خواهید بود که دلاری درآمد داشته باشید و ریالی خرج کنید، که در این صورت باید دوری از خانواده و مشکلات خاص آن را هم خودتان و هم خانواده محترمتان تحمل کنید.
  نکته دیگر اینکه اکثر افرادی که با ارزوی کسب ثروت، کار و اعتبار راهی کشور بیگانه میشوند، هنوز نتوانسته اند راه و رمز کسب ثروت را بیاموزند وگرنه در کشور خودشان موفق عمل میکردند و جز برای تفریح به مسافرت نمیرفتند، نمونه این افراد در ایران زیاد هستند، افراد موفقی که فارغ از شرایط سیاسی و پارتی بازی هم توانسته اند خوب عمل کنند و موفق باشند، کتابهای آقای رابرت کیوساکی (پدر پولدار و پدر فقیر / کسب ثروت به روش پدر پولدار) این دو کتاب راهنمای همه کسانیست که در هر شرایطی میخواهند از نطر تجاری و کسب ثروت موفق عمل کنند و کاری به تحریم ، شرایط نا متعارف کشورهای خارجی، اجحاف بانکهای خارجی در حق ایرانی ها و ………..نداشته باشند،
  به امید روزی که همه ایرانیها اول در کشور خودمان بار خودشان را از نظر تجربه، علم ، ثروت بسته باشند و بعد با غرور و دید از دست بالا به کشورهایی سفر کنند که بهترین خدمات را برایشان فراهم کنند و افتخار کنند که مهمان ایرانی دارند
  دوستان این روز دیر نیست، اول تلاش کنید در کشور خودمان موفق عمل کنیم، اگر حتی یک نفر در ایران فعلی بدون نیاز به پارتی بازی و ….. توانسته است موفق عمل کند، بقیه هم میتوانند، این گونه افراد کم نیستند، فقط کافیست بخواهید و مانند آنها عمل کنید……به عمل کار برآید…..

  از اینکه وقتتان را به خواندن این متن اختصاص دادید سپاسگزارم و امیدوارم بزودی شاهد روزهای طلایی برای ایرانیان در سرتاسر دنیا باشیم، و کشورها و بانکهای خارجی در آرزوی این باشند که یک ایرانی افتخار داده مشتری آنها شده باشد
  آن روز دیر نیست….. همت کنیم

  شاد و پیروز باشید

  • عملکرد بانکها در گزینشی عمل کردن اگر در ارتباط با همه ملیتها باشد از موضوع بحث ما خارج است. در شرایط کنونی آنها دارند شهروندان ایرانی را مورد تبعیض و تحقیر قرار میدهند و ما نباید در برابر این پدیده منفعل عمل کنیم.
   ایرانیان در بعضی از کشورها مانند کانادا و ترکیه دست بکار شدند و نتایج مثبتی را هم بدست آوردند.بنظر من این حرکتها باید به یکدیگر متصل شوند و تا رفع تبعیض کامل از شهروندان ایرانی ادامه داشته باشند.

 2. REZA says:

  جناب گلچین فر ایرانی جماعت تو همون آمریکاشم با هم هماهنگ و متحد و یا شریک نیستن ژنتیک ایرانیا طوریه که ترجیح میدن تکروی کنن مثلا تو شراکت معمولا از 2 نفر بیشتر بشن سومیش زیراب یکیشو میزنه چون میزان حسادت و جاه طلبی تو ایرانیا خیلی زیاده و طمع و عدم قناعتشون باعث تمام بلاهایی میشه که سرشون میاد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: