Advertisements

از بسته شدن یکساعته حسابهای بانکی تا مسافرت با ویزا

موج شایعه توقف رژیم لغو روادید بین ایران و گرجستان آنقدر بالا گرفت که یک خبرنگار در کنفرانس مطبوعاتی 26 جون از وزیر امور خارجه گرجستان در این باره سئوال کرد. چطور ممکن است در سال 2013 میلادی یک جامعه چنین در فضای ابهام و شایعه زندگی کند آن هم در کشوری که دسترسی به اینترنت بیسیم در خیابانها و مکانهای عمومی آن برای همگان بطور رایگان میسر است ؟
گروهی از ایرانیان شایعه ای را بر سر زبانها انداخته اند که از روز 1 جولای برای مسافرت به گرجستان باید ویزا گرفت. این شایعه از چنان قدرتی برخوردار شد که خبرنگاری روز 26 جون درباره آن از مایا پانجیکیدزه پرسش نمود. رژیم لغو رواید بین ایران و گرجستان بر اساس یک توافقنامه دو جانبه اعمال می شود. بنابراین اگر یک طرف بخواهد این پیمان لغو شود باید وزارت امور خارجه طرف متقابل را از پیش مطلع کند و روشن است که سفارت جمهوری اسلامی در تفلیس در جریان قرار خواهد گرفت. شرایط مربوط به ویزا موضوعی است که همه مسافران گرجستان از گردشگر تا بازرگان و دانشجو درباره آن کنجکاو هستند، بنابراین اخبار مرتبط با آن دارای ارزش خبری بالایی است و خبرگزاری ها در مورد آن سکوت نخواهند کرد. نتیجه اینکه بر اساس منطقی ساده و قابل درک باید انتظار داشته باشیم که روز اول جولای مسافران ایرانی بدون نیاز به دریافت روادید وارد کشور گرجستان شوند. فکر می کنم تا همینجا پاسخ خواننده عادی این وبلاگ را داده باشم. شخصی که به این وبلاگ سری میزند تا ببیند خبر خاصی هست که به درد فارسی زبانها بخورد یا نه و بعد به سرعت وبلاگ را ترک می کند تا به کارهای خودش بپردازد. بنابراین با این گروه خداحافظی میکنم و توصیه میکنم که سراغ ادامه مطلب نروند اما اگر حال و حوصله یا انگیزه دارید که مسائل را موشکافی کنید، خیلی حرفها هنوز باقیمانده است.
یکی از دوستان بمن می گفت، تو که با قاطعیت می گویی روز اول جولای مسافران ایرانی بدون نیاز به گرفتن روادید به گرجستان سفر خواهند کرد اگر با این واقعیت مواجه شدی که در مرزهای زمینی و هوایی از شهروندان ایرانی ویزا خواسته شود چه پاسخی خواهی داشت. اگر رژیم لغو روادید قرار باشد که در تاریخ معینی لغو شود باید اخبار آن در فرآیندی معمولی در خبرگزاری ها منتشر شود چون وزارت امور خارجه ایران در جریان است.بنابراین در آزمایش فرضی دوست گرامی، باید این فرضیه ها را در نظر بگیریم که چرا چنین خبر مهمی پیشاپیش اطلاع رسانی شفاف نشد.
– اعلام جنگ: اگر فرض کنیم که دولت گرجستان بدون اطلاع رسمی به دولت ایران چنین تصمیمی را گرفته است باید نتیجه گیری کنیم که روابط بین دو دولت دچار تنش شده است. این یعنی ابله فرض کردن دولت و وزارت خارجه ایران.رفت و آمدهای دولتی و قول و قرارهای اقتصادی بین حکومتها برقرار است و همین الان که این مطلب را می نویسم عده ای از لرهای ایران به گرجستان آمده اند تا برای اقوام و دوستان خودشان اینجا نان و آب و کاسبی درست کنند. بخشی از این حرف شوخی بود چون با انتخاب آقای روحانی به ریاست جمهوری لابد طبقه بندی افراد به خودی ، نخودی ، بیخودی و ناخودی کنسل شده و همه ما ها آدم و شهروند ایران هستیم. هیئتهای دولتی در شرایط روابط تنش آلود چنین مسافرتهایی انجام نمی دهند. بنابراین این فرضیه از اساس بیخود است اما چون آزمایش ما فرضی بود این حالت را هم در نظر گرفتیم.
– ساخت و پاختهای پشت پرده: اگر دولت ایران میداند که که از روز اول جولای روادید برقرار خواهد شد اما خبرگزاری ها را در جریان قرار نمی دهد پس باید نتیجه گیری کنیم که دولتها به توافقهایی پنهانی رسیده اند و تصمیم گرفته اند که در پروژه ای مشترک با شایعه سازی اولیه و سپس ایجاد یک موج خبری در رسانه ها و طبق معمول اینگونه موارد با حمایت بی بی سی افکار عمومی را به سمت و سوهایی خاص هدایت کنند. این فرضیه بعید است اما محال نیست چون مایا پانجیکیدزه بطور مشخص به سئوال خبرنگار پاسخ نمی دهد و تنها در مورد سیاستگذاری کلی در مورد مهاجرت توضیح می دهد. در چنین ساخت و پاختهایی طرفین با هماهنگی، شرایط و بازخوردهای احتمالی را به دقت بررسی می کنند.
جریانهای خبری ایجاد شده پس از انتشار مقاله وال استریت جورنال نشان داد که تفلیس و تهران می توانند در مواقع لزوم بطور هارمونیک هم طرفداران انزوای ایران در سطح بین المللی را قانع کنند که اوضاع روبراه است و همزمان دیدگاههای پرداخته شده در اتاق فکر طرفداران مماشات در امریکا را بر زبان افراد دارای هویت روشنفکر ساختگی جاری کنند. شاید در شرایطی که رئیس جمهور گرجستان در اوکراین هشدار می دهد گرجستان از اتحادیه اروپا فاصله گرفته است اما آندرس فوگ راسموسن در تفلیس مژده میدهد که در عوض به ناتو نزدیکتر شده اید، مقاماتی در گرجستان تصور کنند که با حمایت برخی جریانهای بین المللی خبرساز نیازی ندارند که نگران گروههای مدافع حقوق بشر و طرفداران شفاف سازی باشند و پیامهایی از سوی جمهوری اسلامی دریافت کرده باشند مبنی بر اینکه ما توان کنترل این جریانات را هم داریم. شایعه مسدود شدن حساب بانکی ایرانیان در مدت چند ساعت نشان داد که قواعد این بازی بین گرجستان و ایران بخوبی تعریف شده است و دستگرمی بازی چه زمانی بهتر از ایام مقارن با مسافرت نخست وزیر گرجستان به اسرائیل. هر چند این بازی مورد علاقه برخی از محافظه کاران در ایران و همینطور در اسرائیل است ولی امیدوارم ادامه پیدا نکند چون بنظر من بهیچ وجه با منافع ملی ایران سازگار نیست و بسیار خطرناک است. گرجستان امروز ، گرجستان دوران ساکاشویلی نیست. گرجستان سیاست تنش زدایی با روسیه را آغاز کرده است و با کمک اهرمهای اقتصادی به نحوی دارد آن را نهادینه می کند. پیمان ناتو برای توجیه گسترده شدن خود نیاز دارد مردم کشورهای جهان را متقاعد کند که دشمن مسلح در کمین انها است. فراموش نمی کنیم که در حافظه تاریخی مردم گرجستان سه امپراتوری عثمانی، روسیه و ایران دشمن مردم این سرزمین و با یکدیگر در رقابت بوده اند. ترکها اکنون از بزرگترین سرمایه گذاران در گرجستان هستند. روسها بار دیگر در هر کوچه و برزن شهرهای گرجستان ظاهر شده اند، آنها گردشگران بسیار خوبی هستند چون افراد میانسال گرجستان بخوبی میتوانند با آنها صحب کنند و به آنها خدمات بدهند. این گروه در سالهای اخیر چون از زبانهای خارجی تنها به روسی مسلط بودند، بیکار و منزوی شده بودند اما حالا فرصت فعالیت برایشان ایجاد شده است. دشمن سوم گرجیها در تاریخ گرجستان ما ایرانی ها هستیم، بله شخص من و خود شما. بنابراین هر اندازه گرجستان بسوی نظامی گری برود و از معیارهای حقوق بشری و جهان بینی انسان گرایانه فاصله بگیرد، بیش از هر کسی من و شما در خطر خواهیم بود.
بدیهی است صحبتهای من از داستان ویزا بسیار فراتر رفته است ولی این پیامی هم بود به خوانندگان پرحوصله این وبلاگ. اکنون براستی فکر میکنم که دوران زرنگبازی و بقول برخی از دوستان دوران احمدی نژاد بازی به پایان رسیده است. راهکار استفاده از تکنولوژی مدرن علیه خودش با منطق برگرفته از فلسفه ارسطویی هم سازگار نیست چه رسد به قرن 21 که از حد منطق نسبیت قرن بیستم نیز فراتر رفته است. امیدوارم سیاستمداران در ایران وارد بازی خطرناک اسرائیل، ناتو، گرجستان و بار دیگر ادامه منش احمدی نژادی نشوند و از دستگرمی ها فقط برای کسب تجربه در راستای استراتژی حفظ منافع ملی ایران استفاده کنند.
در ضمن پرسش اول این بحث هنوز از خاطرم نرفته است اما چون داستان دراز شد به سبک شهرزاد قصه گو ادامه این بحث را به آینده موکول می کنم.

Advertisements

7 Responses to از بسته شدن یکساعته حسابهای بانکی تا مسافرت با ویزا

 1. shayni says:

  با سلام اقای گلچین فر
  چطور شما می گویید که ایرانی ها احتیاج به روادید ندارند در صورتی که دیروز یکی از اشنایمان می خواست از مرز باتومی وارد بشود از او ویزا خواستند.
  و همچنین یک اتوبوس مسافر از ایران با میانجیگری کنسولگری باتومی تونستند وارد بشود.واتوبوس بعدی هرگز بدون ویزا اجازه ورود نخواهد داشت.

 2. maziar says:

  بلخره ویزا می‌خواد یا نه دیروز من چند نفرو تو سفارت دیدم که گفتن دم مرز واله از ما نفری ۵۰ لاری گرفتن تا اجازه ورود دادن

 3. mainim says:

  از روز گذشته در مرز باتومی برای ورود باید حتما ویزا داشته باشید.

 4. غریبه says:

  سلام دوستان
  باید بگم که متاسفانه شایعات کار خودش رو کرد و ایرانیان برای ورود به گرجستان باید ویزا بگیرند

 5. محسن says:

  از سفر به گرجستان پرهیز کنید ببنید کی ضرر می کند. ایرانی ها کلی سرمایه به آنجا برده اند و سفر توریستهای ایرانی نیز برای آنها منبع درآمدی خوبی است که متاسفانه آنها درک این موضوع را ندارند. لطفاً از سفر به گرجستان خوداری کنید.

  • گرجستان نیازی ندارد که من و جناب عالی به این کشور سفر کنیم. روز 1 جولای یک هیئت تجاری وابسته به دولت ایران وارد این کشور شدند و روزهای 2 و 3 جولای نشست بیزنسمن های گرجی با تاجران وابسته به جمهوری اسلامی در محل دائمی نمایشگاههای تفلیس بر گزار می شود.
   این نمایشها فقط بخاطر این است که به غربی ها وانمود کنند در راستای سیاستهای اعمال تحریم حرکت می کنند در حالی که واقعیت چیز دیگری است. گرجی ها منافع خود را از سیاستهای نابخردانه دولت ایران بدست می آورند. اگر طبقه متوسط ایرانی از گرجستان نا امید شود و به مسائل آن نپردازد، حکومتها با خیال راحت تری به زدوبندها ادامه خواهند داد.

 6. farhad says:

  دولت گرجستان اعلام کرد به صورت یکجانبه، اقدام به لغو قراردادی کرده که سه سال پیش برای سفر اتباع دو کشور بدون نیاز به ویزا، میان تهران و تفلیس به امضا رسیده بود. این خبر را می توان جدیدترین اقدام دولت گرجستان برای همراه شدن با فشارهای غرب علیه ایران دانست. رویه ای که به ویژه طی هفته های اخیر شدت گرفته و در قالب اقدامات متعددی نمود پیدا کرده است.
  http://tabnak.ir/ به‌روز شده در: ۱۲ تير ۱۳۹۲ – ۱۰:۱۸

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: