Advertisements

کیفیت زندگی در تفلیس

موسسه مرسر در تازه ترین گزارش خود 222 شهر جهان را از نظر کیفیت زندگی در سال 2012 رتبه بندی کرده است. شهر تفلیس در این رتبه بندی در جایگاه 213 قرار می گیرد، یعنی تفلیس از نظر کیفیت زندگی در جایگاه بسیار پایینی قرار می گیرد. این گزارش واکنشهای زیادی را در فضای مجازی ایجاد کرد و بسیاری از گرجیها از انتشار آن ناراحت شدند. کیفیت زندگی درشهر تفلیس چگونه است؟
مرسر Mercer یک موسسه مشاوره ای با سابقه در سطح بین المللی است، این موسسه به افراد و سرمایه گذاران برای انتخاب با کیفیت ترین محل زندگی و به شهرداری ها برای بالابردن کیفیت زندگی در شهرشان خدمات مشاوره ای میدهد.
واکنش شهروندان گرجستان به گزارش مرسر قابل درک است وقتی که می بینند پایتخت کشورشان از نظر کیفیت زندگی در رتبه ای پایین تر از شهر لاگوس در نیجیریه قرار گرفته است. در میان مردم گرجستان یکجور مرکز گرایی احساس می شود ، مردم بسیاری از مناطق و شهرستانها فکر می کنند که همه چیز در تفلیس است و برای بسیاری از این مردم، تفلیس شهر آرزوها است.
هرچند رتبه بندی موسسه مرسر مانند هر آمار گیری و رتبه بندی دیگری بدون خطا و ااشتباه نیست اما بجای تمرکز بر شهرهای پایین جدول و مقایسه بین بد و بدترها بقول فلورین بیرمان نویسنده فایننشیال بیایید نگاهی به شهرهای بالای جدول بیندازیم. اگر تفلیس را با 5 شهر صدر جدول یعنی به ترتیب با وین، زوریخ، اوکلند، مونیخ و ونکور مقایسه کنیم آنوقت فتیله واکنشهای احساسی پایین تر خواهد رفت. هیچ یک از شهرهای شرق اروپا، خاورمیانه و آسیای مرکزی در میان 49 شهر بالای جدول کیفیت زندگی قرار نمی گیرند. دوبی در ردهبندی امکانات زیرساختی در میان 50 شهر اول جهان قرار دارد اما از نظر کیفیت زندگی در سطح رتبه ممتازی ندارد. اما چه عواملی باعث شده است که تفلیس به قعر جدول بیفتد؟
در رتبه بندی شهرها از سوی این موسسه معیارهای فراوانی مورد توجه قرار می گیرد از جمله: ثبات سیاسی، میزان جرم و جنایت، خدمات بانکی، میزان آزادی های فردی، سطح بهداشت و خدمات پزشکی و آلودگی هوا، میزان دسترسی و کیفیت موسسات آموزشی، خدمات عمومی مانند برق و آب و حمل و نقل شهری و وضعیت ترافیک، امکانات فراغت مانند سینما و تئاتر و محیطهای ورزشی، دسترسی به خدمات و کالاهای مصرفی مانند مواد غذایی، وضعیت مسکن مانند شرایط اجاره منزل و نیز امکانات موجود در منازل، محیط زیست مانند آب و هوا و بلایای طبیعی و معیارهای دیگر.
از نظر ثبات سیاسی زمانی را بخاطر نمی آورم که تفلیس روی آرامش را بخود دیده باشد. امسال که برخی تحلیل گران می گویند تنشهای سیاسی بالا گرفته است، شاید با ثبات ترین شرایط برقرار بود. لااقل در سال جاری خبری از اعتراضهای خیایانی سراسری با طرح خواسته های سیاسی مشاهده نشد. ممکن است از نظر آلودگی هوا تفلیس در وضعیت هشدار نباشد اما اتوموبیل ها در کوچه و پس کوچه های این شهر هم شما را آسوده نمی گذارند. تنها کوچه ای که برای قدم زدن و نشستن بدون حضور اتوموبیلها در نظر گرفته شده است، شاردنی است که آن هم بیشتر بدرد نشستن می خورد چون باریک است و میز و صندلی کافه ها جایی برای مانور عابران پیاده نگذاشته اند. رسیدن به خود این خیابان هم چندان آسان نیست. اگر بخواهیم از میدان آزادی به شاردنی برویم باید از خیابان لسلیدزه عبور کنیم که آنهم خیابانی است با پیادروی چند سانتی و محل عبور بدون وقفه اتوموبیلها. آمار ابتلا به بیماری در تفلیس بسیار بالا است و دسترسی همگانی به خدمات درمانی و بیمه تا پایان سال 2012 بسیار محدود بود. قطعی آب و برق و حتا تلفن و اینترنت در شهر تفلیس امری عادی شده است. ممکن است گردشگرها در تفلیس چندان نگران جرایم خیابانی نباشند اما لااقل گدایان یک لحظه شما را در این شهر آسوده نمی گذارند. بسیاری از زیر گذرهای مخصوص عابران پیاده حتا در مرکز شهر تفلیس فاقد امکانات روشنایی هستند و بسیاری بجای توالت عمومی از این زیرگذرها استفاده میکنند، در تفلیس دسترسی به توالت عمومی بسیار محدود است تا جائیکه برخی از پارکهای عمومی شهر نیز توالت عمومی ندارند. از نظر امکانات موجود در منازل نیز به جرات میتوان گفت که بسیاری از مردم این شهر از اقشار محروم هستند، بخصوص آوارگان استانهای جدایی طلب در اقامتگاههای بسیار بی کیفیتی در تفلیس اسکان داده شده اند. تفلیس در مقابل بارانهای شدید آسیب پذیر است و بارها سیل بخصوص در منطقه ارتاجالا باعث خسارت به ساختمانها و آسیب به مردم شده است. تفلیس بر روی خط زلزله قرار گرفته است اما بسیاری از ساختمانهای آن قدیمی و غیرمقاوم هستند و زندگی در آنها ریسک محسوب می شود. به لیست معیارهای منفی تفلیس بازهم می توان افزود.

با وجود پایین بودن کیفیت زندگی در تفلیس ،این شهر هنوز جذابیتهای خود را دارد و برخی همشهری های شهرهای بالای جدول کیفیت زندگی نیز ترجیح داده اند در تفلیس زندگی کنند. در مورد این جذابیتها بسیار گفته ام و باز هم خواهم گفت امروز نوبت  پرداختن به جنبه های منفی زندگی در تفلیس بود.

Advertisements

5 Responses to کیفیت زندگی در تفلیس

 1. میترا says:

  نباید زیاد ناراحت باشند ، اگر امار را بررسی کنیم می بینیم که از رده های 50 به بالا دیگه اصلا دقیق نیست و کاملا تقریبی لحاظ شده ، از رتبه اول تا 50 الی 70 شهر اول اکثر شهرهای امریکا در این لیست بودند که نشون می ده معیارها بر اساس جامعه ی غربی لحاظ شده حتی شهر پاریس هم در رتبه ی 30 قرار گرفته ، علاوه بر شهر های امریکا شهرهای المان ، اتریش ، فرانسه ، هلند ، سوئد و سوییس و کشورهای همون منطقه در بین 50 تا 70 شهر اول قرار گرفتن ، البته به علاوه ی شهرهایی از ژاپن ،کره ای ها هم در همین حوالی هستن مثلا سئول در رده ی 75 و در رده های بعدی بقیه کشورها چیده شده اند که باز هم دقیق نیست مثلا شهر ایروان پایتخت ارمنستان در رتبه ی 173 قرار گرفته و باکو در رده ی 195 و تفلیس 213 که نشون می ده اصلا منطقه ی قفقاز را به خوبی نمی شناختن ، اسلام اباد پاکستان با اون وضعیت واقعا نابسامان و شلوغ و بدون هیچ امکانات در رده ی 179 و سن پترزبورگ روسیه در رده ی 165 و کیف اکراین 163 ،یعنی فاصله ی امکانات این دو شهر با اسلام اباد فقط در حد 10 تا شهر هست ، اینجایت که بی نظم بودن امار کاملا روشن می شه ، شهر های عربی با توجه به امکانات بالایی که دارند در رده های بالاتری نسبت به روس ها و اکراینی ها قرار گرفته اند اما چون معیارهای غربی را ندارند جایگاه خوبی هم پیدا نکرده اند ، فقط دبی با رتبه 73 جایگاه نسبتا بهتری داره و بقیه به این شکل که منامه با رتبه ی 113 و دوحه با رتبه ی 106 جایگاه میانه را از ان خودشون کردند ، در منطقه هم استانبول با رتبه ی 117 و تهران خودمون با رتبه ی 188 تا حدودی در نقطه ی مناسبی از جدول قرار گرفتن .

  • مازیار says:

   اتفاقا هرچند من الان در گرجستان زندگی میکنم و علاقه ام به این کشوره اما درباره ایروان به جرات میتونم بگم برای زندگی به مراتب از تفلیس مناسب تره, من در هر کدوم این شهرها 3 سال زندگی کردم و میتونم بگم تفلیس با همه خوبیهاش شهر مناسبی برای زندگی نیست. سیستم حمل و نقل عمومی, امنیت, وضعیت ترافیک, وضعیت زیرگذرها و گداها, وضعیت برقراری دائم آب و برق, وضعیت دستشویی ها و حتی آبخوریها همه و همه به نوعی بسیار ضعیف و نگران کننده هستند, حتی وضعیت هتلها و مراکز اقامتی و وضعیت تاکسیرانی اصلا در حد شهری با زیبایی های تفلیس نیست. در ایروان شما به راحتی و بسیار ارزان جابجا میشید, میتونم بگم از نظر امنیتی به هیچ عنوان مشکلی ندارید, از نظر بهداشتی و آبخوریها نسبتا خوبه, از نظر وضعیت اقامتی میتونم بگم به مراتب از تفلیس مجهزتره, حتی اکثر زیرگذرها به مراکز تجاری تبدیل شدن و از نظر مقررات راهنمایی و رانندگی بسیار منظمه. تقریبا به ندرت میتونید تو این شهر ترافیک ببینید. اما با همه اینها من تفلیس رو خیلی دوست دارم. ولی خوب بین همه اینها من باتومی رو برای زندگی انتخاب کردم

   • andrew says:

    ایروان رو قبول میکنم که از نظر شهری از تفلیس بهتر باشه کما این که این شهردار ابله به همه چیز توجه دارد جز دستشویی ها که واقعا مشکل دارد و من شخصا بیرون که هستم از دستشویی های مجتمع های تجاری استفاده میکنم به ناچار گدا ها رو خودمان هم نارحتیم از حضورشان و خوب میدانید که اکثرا گرجی هم نیستند به علت مسایل حقوق بشری چاره ای نیست باید تحملشان کرد فعلا ولی به هیچ عنوان نمی پذیرم که اسلام اباد یا لاگوس یا داکا شهر هایی بهتر از تفلیس باشند

 2. andrew says:

  بدون هیچ نوع تعصب بی نهایت مسخره بود رده بندی داکا رتبه 205 و تفلیس رتبه 213 یا تهران رتبه 188 و اسلام اباد 179 جوک میگن ؟ من هم بنگلادش رفتم هم پاکستان . داکا یک شهر به شدت کثیف بی نظم و بدون هیچ نوع امکاناتیست نیمی از جمعیتش سواد خواندن و نوشتن ندارند بیشتر به یک حلبی اباد بزرگ شبیه است تا شهر اگر تفلیس چند تایی گدای کولی دارد که بچه هایشان ممکن است ازارتان بدهند در داکا گداها رسما در ماشین پشت چراغ قرمز رو باز میکنن و پول میخوان ازت عبور از خیابان عملا غیر ممکن است چون متو ریگشا ها زیرت میگیرند و میروند بهداشت هم که هیچی هر کسی با بنگلادشی برخورد کرده باشد میداند چه داستانی دارد حتی اب معدنی که میخریدم چک می کردم که سرش پلمپ باشد و مارک غربی داشته باشد بعد میخریدم . اسلام اباد کمی از داکا منظم ترو شهری تر است اما به شدت نا امن سیکیورتی هتل به ما هشدار داده بود که بعد از تاریکی هوا تحت هیچ شرایطی از هتل خارج نشویم . در طی ده روزی که پاکستان بودم سه انفجار تروریستی در این شهر اتفاق افتاد . گروگانگیری و قتل و دزدی مسلحانه به سبک ریگی و دارو دسته یک چیز معمولی و روزمره در پاکستان است. در دمای بالای 50 درجه چندین بار در روز برق قطع میشد و سیستم تهویه از کار می افتاد .

  • روزبه says:

   ……………………………….اقا این امارا رو ول کنید نه تنها استاندارد نیست در خیلی موارد هم از روی غرض رتبه بندی می کنند چرا فکر کردید هر معیاری رو که موسسه های غربی مرجع قرار میدن حتما درست و بی نقصه زیاد به این امارا توجه نکنید

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: