Advertisements

دستگیری چند ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر در باتومی

روز 17 آگوست جاری پلیس باتومی حدود 10 ایرانی را از هتل محل اقامتشان به اداره پلیس فراخواند تا درباره اتهام حمل مواد مخدر پاسخگو باشند.
به پلیس گزارش داده می شود که این افراد با خود مواد مخدر حمل می کنند، متاسفانه در بازرسی های اولیه پلیس موفق به کشف مواد مخدر از این افراد می شود.بازداشت شدگان در اداره پلیس اظهار می کنند که مواد کشف شده دارو هستند و اتهام مواد مخدر را رد می کنند. این افراد با کمک کنسول گری ایران در باتومی و حضور مترجم این کنسول گری آزاد می شوند اما پرونده هنوز بسته نشده است و تحقیقات ادامه خواهد داشت. امروز که این خبر را منتشر می کنم، یکشنبه است و در گرجستان تعطیل رسمی است. اخبار تکمیلی را در روزهای آینده به اطلاع خواهم رساند.
در ایران داروخانه ها داروهای حاوی مواد مخدر مانند قرص استامینوفن کدئین یا دیفنوکسیلات را به راحتی در دسترس افراد قرار می دهند و بغیر از بیماران، معتادان به مواد مخدر نیز از آنها استفاده می کنند. این در حالی است که در گرجستان حمل یا نگهداری اینگونه دارو ها جرم محسوب می شود.

Advertisements

12 Responses to دستگیری چند ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر در باتومی

 1. در تبلیسی says:

  من به دلیل شرایط کاری من معمولا به کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی سفر می کنم. البته به دلیل مشکل کوچکی که دارم همیشه یک تبلت دیازپام همراه دارم تا بتونم به کمکش بخوابم و مشکلم رفع بشه. با همون یک تبلت دیازپام من بارها از مرز زمینی و هوایی گرجستان هم بدون مشکل عبور کردم.
  جالبه که این بار آخر که از مرز آخالتسیخه قصد ورود داشتم توسط ماموران پلیس و گمرک به مدت بیش از دو ساعت منتظر موندم تا دوستان پلیس محترم با هماهنگی با مرکزشون به من اجازه ورود بدن. تنها از من خواستن برگه ای به زبان گرجی که من هیچ آشنایی باهاش ندارم امضا کنم (جالب هست که هیچ احترام و توجهی به عدم آشنایی هیچ مسافری، ایرانی و غیر ایرانی به این زبان زیبا با 5 میلیون متکلم! نمی کنند). به هر حال به من اجازه عبور دادند و اون تبلت رو ضبط کردند. بعد از چندین بار پرسش و اطمینان از اینکه با امضا کردن این برگه پیگردی در انتظار من نخواهد بود، من وارد گرجستان شدم.

  • andrew says:

   دوست گرامی در علم حقوق اصلی داریم به نام اصل سرزمینی بودن قوانین که گویا برای ایرانیان معنا ندارد بارها سر این موضوع با دوستان گرامی ایرانی مشکل داشتم . این که شما در تایلند یا مالزی یا قبرس یا امارات یا ایران کاری را انجام داده اید به هیچ عنوان مجوز انجام همان کار در گرجستان یا یک کشور دیگر نیست ( یکی بار شخصی جلوی پارلمان قصد پیشنهاد ….به خانمی را داشت که مانعش شدم به جای تشکر از من با لحن طلب کارانه گفت که تو پاتایا تو خیابون بود بنده هم به ساختمان پارلمان اشاره کردم و گفتم اون بالا پرچم تایلند میبینید شما ) . شما از لحظه ای که وارد خاک گرجستان میشوید تابع قوانین سرزمینی گرجستان و ملزم به رعایت انها هستید که یکی از این قوانین ممنوع بودن حمل داروهای مخدر است . ضمنا شما به هر کشوری بروید تمام فرم ها و نوشته های رسمی به زبان همان کشور است . انگلیسی زبان الهی نیست که همه دنیا ملزم باشند به ان زبان صحبت کنند و فرم جلویتان بگذارند .

   • در مرزهای زمینی ایران، چه در مرز بازرگان و چه در مرز نوردوز به زبان فارسی اطلاعیه ای نصب شده است که در آن از مسافران خواسته است که اینگونه دارو ها را با خود به کشورهای گرجستان و ارمنستان حمل نکنند.
    من خیلی خوش بین نیستم که هموطنان ما از روی ناآگاهی اینگونه قرصها و داروها را با خود به گرجستان می آورند.

  • Rigi says:

   قانون گرجستان در باره داروهای دارنده مواد مخدر، مواد تاثیر گذار روی اعصاب و کمک به معتادان
   ماده 19 :
   بند اول:
   اشخاص حقیقی ( از جمله کسانی که قصد عبور ترانزیتی از سر زمین گرجستان را دارند) حق دارند با هدف پزشکی یعنی درمان، داروهایی که مواد مخدر و یا مواد تاثیر گذار روی اعصاب دارند همراه با اسناد پزشکی معتبر ( نسخه ) و اظهار نامه تایید شده گمرک گرجستان را با خود داشته باشند.

 2. گیورگی says:

  متاسفانه بعضی از شهروندان ایرانی حرف از یک گوششان وارد می شود و از گوش دیگرشان بدون کوچکترین توجهی خارج می شود.
  همانطور که در ایران نوشیدن الکل جات ممنوع است، در گرجستان دارو های مواد مخدر دار ممنوع است. آیا در ایران به حرف یک گرجی که بگوید در گرجستان عرق خوردن مثل آب خوردن است کسی توجه خواهد کرد ؟ نه تنها هیچ توجهی نمی شود بلکه شهروندان ما را بسیار اذیت و آزار هم می دهند ، روز ها و هفته بی توجه در بازداشتگاه ها بدون توجه به حقوق انسانی آنها هم نگه می دارند.
  در گرجستان برای انسان ها ارزش بسیار قائلیم و طبق قوانین اروپا با در نظر داشت تمامی قوانین حقوق بشر با آنها رفتار می شود.
  یک تعداد ایرانی خودشان در گرجستان جوابگوی مشکلات بوجود آمده برای ایرانیان دیگر می باشند و بس.

  • ایرانی says:

   بله! رعایت حقوق بشر طبق قوانین اروپا تو فیلم های بدرفتاری با زندانیان که قبل از انتخابات پارلمانی منتشر شد به وضوح مشخص بود!
   جالب اینجاست که خیلی ها مثل همین آقای Andrew بیشتر از سه چهارم عمرشون رو تو ایران زندگی کردن و تا زمانی که گرجستان بخشی از شوروی سابق بود یا شواردنادزه توش حکومت می کرد هیچ اسمی هم از گرجستان نمی آوردند اما حالا که به برکت وجود ساکاشویلی گرجستان یه کم پیشرفت کرده و مثلا قراره که بشه جزء اروپا رفتن اونجا و شدن کاسه داغ تر از آش!
   که چی که هی چپ و راست میاین میگین ایرانی فلان ایرانی چنان. خجالت بکشید بابا. شما با نون و آب ایران قد کشیدید بعد حالا هی می گید من گرجی ام من گرجی ام!
   فکر دو روز دیگه که سراب پیوستن به اروپا به آخرش میرسه و با دسته گل های ایوانیشویلی گرجستان میشه همون که قبلا بود رو هم بکنید که می خواهید دست از پا درازتر برگردید ایران. اونوقت روتون میشه تو چشم ایرانی ها که از گذشتتون هم با خبرن نگاه کنید؟!

   • andrew says:

    دوست گرامی من زمان شوارد نادزه که سهل است زمان گامساخوردیا و وسط جنگ داخلی و در دوران اوج نا امنی هم همیشه میگفتم گرجی هستم . گرجی به دنیا امدم و گرجی خواهم مرد . شما هم به همین خیال باش که گرجستان به عقب برگرده . گرجستان رو ساکاشویلی نبرد جلو که الان با اتمام دوره ریاست جمهوریش عقب گرد کنه مردمش بردن جلو کما این که اگه برخی اشتباهات میشا ( با تمام احترامی که برای ریس جمهورم دارم ایشان در مواردی اشتباهات بزرگی کرد ) نبود وضع مردم الان خیلی بهتر یود .

 3. Rigi says:

  این ایرانی های عزیز ما بخاطر داشتن قرص های اعتیاد آوری مثل استامینوفن کدئین 300/10 دستگیر و بازجویی شدند و از آنجایی که مقدار اپیوم موجود و تعداد قرص ها ناچیز بوده است ، همه موقتا آزاد شدند ولی ظاهرا هر یکی باید جریمه سنگینی که حداقل آن برابر با یک میلیون تومان خواهد بود، بپردازد.

 4. بازتاب: خبرچین های ایرانی در گرجستان | گرجستان

 5. ایرانی says:

  جناب Andrew (مجتبی لچینانی)! همین که بلدید خودتون رو به اون راه بزنید و اینکه تو هر جایی چه به شما ربط داشته باشه و چه نداشته باشه کارشناسی و اظهار نظر می کنید نشون میده که ایرانی هستید. هر کس اصالتا متعلق به یک منطقه جغرافیایی هست. یکی ترکه، یکی لره، یکی عربه و یکی هم گرجی. شما ممکنه اصالتا گرجی باشید ولی یک گرجی ایرانی. عرض من این بود که شما در زمانی که گرجستان بخشی از شوروی کمونیستی بوده و یا در زمان شواردنادزه که دزدی و فقر و جنایت در گرجستان بیداد می کرد از اقامتتون تو ایران راضی بودید و تمایلی به زندگی در گرجستان نداشتید. اما حالا سعی می کنید ماهی رو از آب بگیرید.
  ضمنا با این وضعیت شما به همین خیال باش که گرجستان به عقب بر نگرده! راهی رو که ملت گرجستان داره میره ملت ایران 30-40 سال پیش رفته و نتیجه اش رو هم دیده. شما هم که از نزدیک خودت دیدی پس اینجا هم داری باز خودتو میزنی به اون راه ایرانی گرجی! اما با تصور شما واقعیت عوض نمیشه.

 6. malihe says:

  بله. درسته. به تازگی مادر من و چند تن از دوستانشون هم رفتن گرجستان که دوستانشون رو به جرم حمل فقط یک بسته داروی استامینوفن دستگیر کردن. پلیسا میرن تو اینترنت سرچ میکنن و به این نتیجه میرسن که مواد مخدره!!! پزشکشون از تهران براشون نسخه به زبان انگلیسی فکس میکنه اما گرجی ها میگن که قبول نداریم. باید به زبان گرجی باشه!!! حالا کی آخه تو ایران زبان گرجی بلده من نمیدونم. خلاصه مادر من برگشت ایران چون دارو همراش نبود. اما اون بنده خداهارو ویزاهاشونو گرفتن و فعلا یکیشون رو که تو خونشم اثرات اون دارو یافت شده بود تا اینجا 4 میلیون تومان جریمه کردن. هنوز ویزاهاشون گیره و نه راه پس دارن نه راه پیش. حتی هزینه ی موندن در اونجا رو هم ندارن چه برسه به جریمه. این ماجرا مربوط به همین ماه اکتبره

 7. علی گرجی ایرانی says:

  من با این شدت عمل مخالفم …….از این که گرجستان این رفتار رو با هموطنم داشته شرمندم….من گرجی ایرانم حتی اگر ساختمون های گرجستان ازطلا باشه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: