Advertisements

اعتراض گروهی از ایرانیان به سیاستهای مهاجرتی جدید

گروهی از ایرانیان مقیم گرجستان در شبکه های اجتماعی مجازی اعلام کرده اند که قصد دارند روز 25 فوریه جاری در اعتراض به سیاستهای صدور ویزا و اجازه اقامت مقابل دفتر سازمان ملل در تفلیس دست به تجمع اعتراضی بزنند.
در ماههای اخیر تقاضای ویزا بسیاری از ایرانیان رد شده است و این اقدام دولت گرجستان گویا برخی از هموطنان ما را عصبانی یا ناراحت کرده است. اینکه آیا تجمع ایرانیان در زمان یا مکان اعلام شده برگزار خواهد شد یا خیر، هنوز بدرستی روشن نیست اما لازم میدانم که در اینجا چند نکته مهم را با این دوستان در میان بگذارم:
– بطور کلی داشتن ویزای یک کشور حق یک خارجی نیست بلکه لطفی است که کشور صادر کننده ویزا به مهمانان می کند. اگر روابط ما با همسایگانمان آنقدر بد باشد که کسی درب منزلش را بر روی ما باز نکند، هیچ حقی برای اعتراض نداریم.
– ابزاری که خارجی ها در اختیار دارند تا بتوانند بر روی دولت میزبان فشار بیاورند، افکار عمومی ملت خودشان است. اگر شهروندان گرجستان از اخراج ایرانیها ابراز ناخرسندی کنند و به سیاستهای مهاجرتی کشورشان اعتراض کنند ممکن است دولت گرجستان مجبور به تجدید نظر در این زمینه بشود.
– دوستانی که از سیاستهای دولت گرجستان ناراضی هستند آیا اطلاع دارند که چند ایرانی در زندانهای گرجستان بسر می برند؟ آیا میدانند که هموطنانشان با جرایم سنگین قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و حتا قتل محکوم شده اند؟
سه ایرانی میلیونها دلار سرمایه ملی ما را در گرجستان بباد دادند و به حیثیت خودشان آسیب زدند، آیا کسی از این دوستان همت کرد که تذکری به این آقایان بدهد؟ آیا ما از دولت ایران پرسیدیم که چرا با حمایت از این افراد بی لیاقت به اعتبار ما در این کشور لطمه زد؟
– وقتی یک جریان خبری مشخص شروع کرد به تحقیر ایرانیان در گرجستان، کدامیک از این دوستان واکنش نشان دادند؟ حتا برخی بمن خرده گرفتند که چرا این جریانات را رسوا می کنم!
تا ایرانیان بخودشان نیایند و یک تشکیلات مدنی سراسری و منسجم در گرجستان ایجاد نکنند، نباید انتظار معجزه داشته باشند.

Advertisements

29 Responses to اعتراض گروهی از ایرانیان به سیاستهای مهاجرتی جدید

 1. نيما says:

  تجمعي برگزار نمي شود ايرانيان مقيم گرجستان اكثرا يا بدبخت بيچاره هستند كه ريسك چنين كاري را نمي كنند يا دزد و كلاهبردار و قاچاقچي هستند كه باز افتابي نمي شوند يا ادم حسابي هستند انگشت شمار كه لزومي نداره در اين تجمع شركت كنند البته اقاي گلچين فر حتما اطلاع داريد كه گرجستان به ايرانيان مقيم كشور ثالث هم ويزا در همان كشور صادر مي كرد و تعداد زيادي از ايرانياني كه مشكل ورود به ايران دارند در كشورهاي ثالث مثل تركيه ويزاي گرجستان را گرفته اند و الان هم كه قانون ويزا تركيه و مالزي هم تغيير كرده عملا هيچ كشوري براي گريختن ندارند

  • کورش says:

   با سلام من میخواستم عرض کنم که من رفتم وحدود 60 یا 70 نفر امده بودند و همه با هم صحبت کردند و قرار گذاشتند که دفعه بعدی هم با هماهنگی بهتری در جایی که بعدا اعلام میشه قرار بگذارند.شما هم اگه ایرانی هستی سعی کنید بیایید .اگر هم اهل فریدون (گرجیان مقیم ایران)لطفا به ایرانی ها اطلاع دهید که برگذار شد .مرسی

  • احسان says:

   آقای نیما مسلما شما جزو اون تعداد انگشت شمار آدم حسابی نمی باشید که همچین دیدگاهی دارید، واقعا برای شما متاسفم که در مورد هموطنانتان این گونه قضاوت می کنید.

   • نيما says:

    اقاي احسان متاسفانه يا خوشبختانه من در گرجستان تشريف نداشته و نخواهم داشت

 2. رضا says:

  آقای گلچین فر از شما بعید اين حرف ها کسی برای ویزا اعتراض نمیکند اگر ویزا بود که خوب بود ویزا به قول شما لطف هست دولت قبلی مردم را کشیده آورده گرجستان واسه کار یا سرمایه گذاری طرف اقامت داره اقامت زن و فرزندش رو تمدید نکردن وگرنه تا چند سال پیش که کسی اسم گرجستان رو بلد نبود اون سه نفر هم که گفتین قبل از اینکه بیان با دولت هماهنگ کردن وگرنه هیچ احمقی بدون هماهنگی 200 یا 300 میلیون دلار نمیبره یه کشور فقیری مثل گرجستان در مورد زندانیها هم شما ميدونين چند تا زندانی گرجی تو زندانهای اروپاس،پس باید گرجيهارو دیگه هیچ جا را ندن ،چه ربطی داره این حرفا که شما می گین ما که شرکت میکنیم تو تجمع

  • من هم میدونم اون سه نفر با حزب حرکت ملی هماهنگ بودند ولی تحلیل درستی از اوضاع گرجستان نداشتند. در همین وبلاگ تفاوت شرایط گرجستان با دوبی را توضیح داده ام. متاسفانه آقایان سرمایه گذار ایرانی خیال می کنند که تنها زد و بند کردن با دولت و درست کردن مافیا برای بیزنس کافی است. آنها حاضرند میلیونها دلار رشوه پرداخت کنند که حمایت مقامی دولتی را بدست آورند ولی زورشان می آید چند هزار دلار پول به یک تحلیل گر مستقل بدهند تا آنها را راهنمایی کند که چطور وجه موجهی نزد افکار عمومی کسب کنند. کسانی که قتل مریم کوچانیدزه را رسانه ای کردند و نفرت از ایرانی را گسترش دادند، کارشان را خوب بلد بودند. وقتی سرمایه گذاران ایرانی در لیست سیاه می روند و مردم عادی ایران هم قاتل و آشغال پخش کن معرفی می شوند، انتظار دارید دولت گرجستان با ملتی که به لحاظ تاریخی نیز گویا متجاوز بوده اند چه رفتاری داشته باشد.

 3. Behnam says:

  آقای سردبیر
  هیچ دیپلمات یا سیاستمداری دردنیا صدور ویزا را لطف تعبییر نکرده است . اصولا کشورهایی که خواستار توسعه توریسم ، اقتصاد و … باشند شرایط زیرساختی این کار را فراهم می کنند . یکی از اشکالات تفکر کمونیستی درون گرایی است که نتیجش می شود کره شمالی/

 4. کورش says:

  اقای گل چین فر با سلام میخواستم عرض کنم که .اگر مغازه دار بخواهد کارمندش که برایش کار کرده را بیرون کند وضع فرق میکند .مشتری مانند توریست است ولی کسی که کسب و کار در یک کشوری راه می اندازد و مالیات میدهد و کارمند استخدام میکند .سرمایه گذاری میکند و ریسک سرمایه گذتری را تحمل میکند .و حتی بعضی اوقات سرمایه اش را از دست میدهد . دولت در قبالش مسوول است چون مالیات پرداخت کرده است . سرمایه گذار یا کار افرین خانواده دارد .بنابراین یک کشوری که بدنبال جدب سرمایه گذار و کار افرین بوده است باید فکر ویزای سرمایه گذار و خانواده اش را هم میکرده است . متشکرم

 5. سلطان says:

  دوستان عزیز ,,,این داستان هایی که اینجا گفته شده شاید برای شما جای توجیه داشته باشه ولی هیچ مبنای حقوقی نداره
  دوستانی که اقامت میگرفتن ,از روز اول هم میدونستن که این اقامت برای مدتی محدود صدر شده و از طرف هیچ نهادی هم قولی مبنی بر تمدیدش صادر نشده
  ممکنه دولت هر کشوری برای جذب سرمایه اقدام به تبلیغا ت بکنه ,,,شما که قصد سرمایه گذاری و مهاجرت داشتی باید دقت میکردی ببینی آیا جای مناسبی هست ؟؟؟ امکانات و ظرفیت های لازم برای سرمایه گذاری وجود داره یا نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  از این گذشته برخی از هموطنان بعضن با سرمایه چند هزار دلاری خودشون رو سرمایه گزار حساب میکنن !!!!که این هم مطابق با قوانین اینجا نیست
  اینگنونه راه حال های احساسی دردی رو دوا نمیکنه ,,,اگر اعتراضی هم هست باید به دولت و سفیر کشور خودمون باشه که چرا شرایط به این شکل شده
  منتها ما زورمون به خودمون نمیرسه ,,,می خوایم یقه ی دولت گرجستان رو بگیریم !!!!!!!

 6. کورش says:

  با سلام دوست عزیز جناب سلطان .من بعضی جملات را متوجه نمیشم .1- دولت هر کشوری برای جذب سرمایه گذار اقدام به جذب سرمایه گذار میکند وبعد که سرمایه اش امد بهش اقامت نمی دهد ؟پس سرمایه گذار چگونه اینجا کار کند؟من سرمایه گدار 1 میلیون دلاری سراغ دارم که برای پاسپورت افدام کرده جواب منفی گرفته . این میشود خلف وعده .
  2-مورد دوم .میشه بفرمایید دولت اینجا چه قوانینی برای جذب سرمایه گذار عنوان کرده .و منظور از جای مناسب چیست؟
  مرسی ممنون وموفق باشی

  • سلطان says:

   دوست عزیز ,,,گرفتن تابعیت با داشتن اقامت خیلی خیلی فرق میکنه ,
   اینکه سرمایه گذار چطور میتونه از سرمایه اش حفاظت کنه ,,,به عهده خود سرمایه گذار هست که تحقیق کنه ببینه قوانین کشور مربوطه به چه صورت هست و آیا ظرفیت های قانونی لازم و ثبات سیاسی مورد نیاز را داره یا نه ؟
   به هر حال طبق قوانین گرجستان در موقع گرفتن اقامت هیچگونه ضمانتی مبنی بر تمدید آن داده نشده و الان هم کار غیر قانونی از طرف دولت انجام نشده ,,,به همین دلیل اقامه دعوا در دادگاه هم بی نتیجه خواهد بود

 7. نصرت الله مشهدی پور says:

  دوستان ایرانی
  در مورد عدم صدور ویزا برای ایرانیان باید گفت:
  دولت گرجستان با این کار رسوایی و بی آبرویی بزرگی برای خویش فراهم کرد.آن کسانی که میگویند ایرانی ها اکثرا خرده پا هستند و سرمایه بزرگی ندارند، بهتر است تلاش کنند در مورد روابطشان با ایرانیان ساکن اینجا تجدید نظر کنند.ایرانیان توانمند و مالدار بسیاری هستند که بی سروصدا سرمایه های بسیار بزرگی را به این کشور فراهم آورده اند.در همین پوتی سرمایه داران بزرگ ایرانی هستند که سرمایه های خود را به اشتباه از دوبی به این سرزمین انتقال دادند.
  دولت گرجستان اشتباه مهلکی کرد.ایرانیان بازنده نخواهند شد.نهایت آن است که به زحمت زیادی خواهند افتاد و با ضرر و بی ضرر بساط خویش را جمع خواهند کرد و از این کشور خواهند رفت.بازنده اصلی گرجیهای بدبخت هستند که از این پس به جای این که در دفاتر یا کارخانجاتی که قرار بود توسط ایرانیها در همان پوتی تاسیس شود، کار کنند، باید دخترانشان را دست ترکها بدهند، تا در ازای یک گوشی موبایل،همخوابه و معشوقه موقتشان شود.
  ایرانیان کم کم در حال رشد دادن این کشور بودند.کم کم اعتماد سرمایه داران بزرگ، تحصیلکرده ها و نیروهای متخصص و فنی ایرانی داشت به این کشور جلب میشد و آنها آرام آرام به این کشور می آمدند.هر چند که بسیاری از همان روز نخست سوءظن داشتند.چرا که جای جای این کشور هنوز بوی تعفن دوران کمونیسم را در خود دارد.
  اما ساکاشویلی و سیستم منظم اداری-دولتی اش و برداشتن ویزا و نیز تبلیغات تلویزیونی دولت گرجستان درشبکه های پارسی زبان، اندک اندک ایرانیان را فریب داد و به این ناکجا آباد کشاند.عده ای سود کردند.عده ای به خاک نشستند.اما باز هم ورود ایرانیان ادامه داشت و به ویژه اعتماد بزرگ سرمایه داران برای ورود به این کشور هر روز بیشتر از بیش میشد.انتظار میرفت با ورود هرچه بیشتر سرمایه داران ایرانی و اضافه شدن سرمایه داران عرب و کرد عراقی، این کشور رویای دوبی را تجربه کند.اما گویا این گرجیهای بدبخت، خیلی زود دور گرفتند و خودشان را گم کردند و گمان بردند علی آباد هم شهری شده است.
  هیچ اشکال ندارد.
  آقایان ایوانشویلی، مارگولاشویلی، غریباشویلی
  اصلا از همین فردا همه ایرانیان را اخراج کنید و در تلویزیون هایتان به مردم بگویید که فرزندان شاه عباس را بیرون کردید.قاتلان را بیرون کردید!! قاچاقچی ها را بیرون کردیم!!!
  اما، یک امای بزرگ.
  اما روزی که همین ملت گرسنه همچون اوکراینی ها به جان آمدند و به جانتان افتادند، به اشتباه خودتان پی خواهید برد.به یاد آن روزی خواهید افتاد که سرمایه داران ایرانی را با سرمایه 10 میلیون دلاری از مرز زمینی برگرداندید و پلیس شما با غرور و تحقیر تمام، وی را رد کرد.اما آن روز پشیمانی شما سودی نخواهد داشت.
  من بر این باورم، حتی اگر ساکاشویلی دوباره بازگردد و عذر تقصیر ها بخواهد و التماس هم بکند، دیگر سرمایه داران بزرگ ایرانی حرفهایش را باور نخواهند کرد.تحریم ایران و رکود اقتتصادی ایران، فرصتی طلایی برای گرجیها فراهم آورده بود تا سرزمین مخروبه خود را به سرزمینی ثروتمند دگرگون کنند.افسوس که قدر ندانستند و کشور خود را به لجن کشیدند.
  اینها میتوانستند نه تنها سرمایه داران که متخصصین ایرانی و اساتید معتبر ایرانی را به دانشگاه هایشان بکشانند تا کشورشان در زمینه های مختلف، پیشرفت و توسعه را تجربه کند.افسوس که گرجیها علی رغم ادعاهای زیاد مبتنی بر زیرکی در تجارت، قماربازهای بدی هستند و بدمستی هایشان نیز طولانی است.اما روزی که مستی از سرشان پرید، خواهند فهمید که با خودشان چه کرده اند.
  از دوستانی که گرجی تبار هستند، خواهشمندم این نوشته را برای همزبانان خویش ترجمه کنند.
  والسلام

  • andrew says:

   دوستار محترم داستان های تخیلی جناب اقای مشهدی پور . با توجه به این که شما هیچ فرصتی را برای توهین به مردم و دولت گرجستان و گرسنه و بی چیز خواندن هم وطنان من از دست نمیدهید لازم است چند مورد رو به دو دو تا چهار تایی ساده شما یاد اوری کنم . اول : طبق امار رسمی تعداد توریست های ایرانی و به تبع ان در امد ناشی از ورود انها به گرجستان هرگز از 2 درصد کل توریست های خارجی بازدید کننده از گرجستان فراتر نرفته این رقم در حال حاضر زیر یک و نیم درصد است سهم خود توریسم هم از کل تولید ناخالص داخلی گرجستان کمتر از 10 درصد است یعنی سهم ورود ایرانیان توریست از درامد ملی گرجستان در بهترین حالت 2 هزارم درصد بیشتر نبوده. دوم : با توجه به این که میانگین ثروت ایرانیان در مقایسه با ملل اروپایی و حتی ترک ها نیز چندان بالا نیست به زحمت میتوان پذیرفت که میزان سرمایه گذاری مستقیم انها در گرجستان نسبت به کل سرمایه گذاری خارجی از همان 2 درصد چندان فراتر رود که باز هم با توجه به حجم سرمایه خارجی نسبت به کل سرمایه در گرجستان دوباره به عددی نزدیک همان 2 هزارم درصد میرسیم . حالا شما که ادعای کارشناسی در همه مسایل جهان هستی را دارید به من نادان بگویید بود و نبود این عدد در معیشت و اقتصاد مردم و دولت گرجستان چه تاثیری میتواند داشته باشد ؟ و مهمتر از همه سوم : این که مردم کشور من چه راه و روشی را پای صندوق های رای انتخاب کرند یا دولتم چه سیاستی را درباره اتباع خارجی در پیش گرفته دقیقا به شما و امثال شما چه ربطی دارد ؟ شما فکر کردید دنیا هم به سیستم هو چی گری چهار راه استانبول اداره میشود که از دولت های خارجی طلب کارید ؟ اگر اینقدر که ادعا میکنید مردید و توان دارید کشور خودتان هست بیش از یک میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد و پر است از فرصت های اقتصادی برای کار کردن و… نه نیاز به اقامت دارید و نه هیچ چیز دیگر تشریف ببرید بخش از ان را با این ثروت و توانتان اباد کنید ما را هم بگذارید خودمان بهتر میدانیم با کشورمان چه کنیم . منبعد هم مردمم را با القابی مثل روسپی یا گرسنه و… خطاب کردید جور دیگری جوابتان را میدهم . دوستار شما اندرو .

   • در مورد توریسم با شما موافقم که گردشگران ایرانی کمک چندانی به اقتصاد گرجستان نکردند. اندک پولی هم که این گردشگران به گرجستان وارد کردند محل نزاع و رقابت خرده دلالان ایرانی شد که به شکل قارچ گونه ای رشد کردند و بصورت سرباری در جامعه گرجستان درآمدند.
    اما نکته دیگری هم وجود دارد. گروهی از ایرانیان که من اسم آنها را جریان بابک زنجانی می گذارم، میلیونها دلار پول در گرجستان جابجا می کردند. گرجستان برای این گروه ترمینالی بود برای اتصال به نظام بانکداری جهانی. بنظر من حزب حرکت ملی و شخص ساکاشویلی، این جریان را به نفع اقتصاد گرجستان ارزیابی می کردند اما از دوران برای اینها طلایی ساکاشویلی تاکنون هم شرایط بین المللی تغییر کرده است که گرجستان تابع آن است و هم شرایط ایران.

  • َعلی اقا says:

   آقای نصرت الله مشهدی پور چند سئوال و نکته راجب به نوشتار جنابعالی داشتم
   . 1- مگر در مملکت ما که هزارن افغانی که حتی در ایران بدنیا امدن چه امکاناتی داده ایم؟ میدانم که انها سرمایه گذار نبودند ولی حتی بچه هایشان حق رفتن به مدرسه را ندارن…..
   2-مگر دوبی که اصلا قابل مقایسه با گرجستان نیست چه گلی بسر (سرمایه داران بزرگ ایرانی که سرمایه های خود را به اشتباه از دوبی به این سرزمین انتقال دادند) در پایان زد که گرجستان نوپا بخواد بزنه؟
   3- فقط یک سرمایه بزرگ آمریکائی 300 میلیون دلار در باتومی و حومه سرمایه گذاری کرده! پس حتما شرایط برای سرمایه گذاری مناسب بوده ..
   4- (.بازنده اصلی گرجیهای بدبخت هستند باید دخترانشان را دست ترکها بدهند، تا در ازای یک گوشی موبایل،همخوابه و معشوقه…) با این وجود پس ایرانیان دوبی برنده اصلی بودند!! که نذاره گر دختران ایرانی که از سالها قبل دردیسکوها و هتلها و رسترانهای دوبی همچنان مشغول تن فروشی بودند؟؟
   5- ایرانیان ناخواسته نقش بسزائی در رونق اقتصاد ترکیه و امارات وووو داشته اند هرزمان ترکیه یا امارات تجلیلی کردند مطمعنا ساکاشویلی هم خواهد کرد

   اما با آن نکاتی که در پائین ذکر کردید کاملا موافقم

 8. کورش says:

  با سلام خدمت دوست عزیز جناب سلطان
  من هم فکر میکنم تا چند ماه اینده شاهد اعتراض شدید مردم به دولت بخاطر بهم ریختن اوضاع اقتصادی و افزایش بیکاری وفقر خواهیم بود ودولت جدید بخاطر همه تصمیمات غلط و برخورد های اشتباهش با سزمایه گذاران باید پاسخگوی همه باشد. وفکر میکنم این وضعیت تا چند ماه دیگربیشتر دوام نیاورد و چند ماه دیگر اعتراض مردم شروع شود .دوست عزیز لطفا متنی که زحمت کشیده اید و نوشتید برای رییس جمهور گرجستان ایمیل نمایید ایمیلش در صفحه فیس بوکش است .به زبان فارسی هم بفرستید ترجمه اش میکنند با این کار حداقل حرف دل صدها ایرانی را به او رسانده ای .متشکرم و موفق باشید

 9. نصرت الله مشهدی پور says:

  آقای کوروش، خدا پدرت رو بیامرزه.دلت خوشه به خدا
  یکی اینکه من سلطان نیستم، نصرت هستم.
  دیگر اینکه برادر من، هموطن من،شما کجای کاری؟
  فکر میکنی گرجیها یا همان آقای رییس جمهورشان ،نخست وزیر 31 ساله شان!!! و مجلسشان این چیزها را نمیدانند؟
  به خدا بهتر از من و شما میدانند.منتها اینها اختیارشان دست خودشان نیست.دستور به اینها از جاهای دیگر می آید.
  یه چیز دیگر هم هست دوست من.
  من و شما باید از همان روز اول عقل میداشتیم و اینجا نمی آمدیم.اینجا جای پیشرفت نیست.اینجا برای سه دسته از ایرانیها خوب بوده و هست:
  1- کسانی که برای دور زدن تحریم آمدند
  2- کسانی که برای پولشویی اومدند و پولهای غارت شده در ایران رو آوردند اینجا
  3- گرجیهای ایرانی که به نظر من ایران برای اونها خیلی بهتر از گرجستانه.مطمئن هستم که خیلی هاشون به همین عقیده رسیدند.
  اما من و شما با هر میزان سرمایه ای، آمدیم راحت ترین و آسانترین راه ممکن را انتخاب کردیم.یعنی با یک سری معیارهای خنده دار مثل : نزدیک بودن به ایران، نبود ویزا،پیشرفت کاملا سطحی و ظاهری و تبلیغات دروغین زندگی مون رو سرمایه مون رو آوردیم اینحا و چقدر فشار و انرژی رو تحمل کردیم خدا میداند و چشم بستیم بر روی:
  1- عقب ماندگی شدید اقتصادی و فقر گسترده در کشور که نتیجه اش عطش شدید ملت و دولت برای گرفتن پول از خارجیهاست.
  2- نبود زیرساختنهای مناسب اقتصادی
  3- عقب ماندگی شدید فرهنگی و اجتماعی که یکی از مهمتریم نمادهای آن، مذهبی بودن شدید این ملت است.
  4- عدم آشنایی اینها با زبان انگلیسی که چقدر مشکل برای همه ما فراهم آورده است.
  5- عدم ثبات سیاسی در کشور و محل رقابت بودن این کشور بین روسیه و غرب.
  شما حساب کنید به غیر از اون دو گروه اول که گفتم، اکثر ایرانیها مال باخته هستند.بعضی ها خانواده هاشون رو هم از دست دادند.علی رغم اینها ، مثل قماربازی که باخته و مذبوحانه تلاش میکنه تا باختش رو جبران کنه، زور میزنن تا زیانهای از دست رفته رو جبران کنند.و نمیدانند که تنها باخت در انتظارشان است و بس.اینجا جای پیشرفت نیست دوست من.
  گرچستان مانند باتلاقی است که به تدریج پول همه ایرانیان را مدفون خواهد کرد.باید از دولت گرجستان ممنون باشیم که با ایجاد محدودیت برای ایرانیها، از ضرر و زیان بیشتر برای ایرانیها جلوگیری کرد.هرچند که این مسئله برای خود گرجیها گران تمام خواهد شد.
  خود من هم میخواهم اشتباهم را جبران کنم و به یک کشوری بروم که ارزش زندگی کردن و تلاش کردن داشته باشد.گرجستان تنها یک سراب بود.دو سال دیگر من مرده و شما زنده.خواهید فهمید که چه گفتم.

 10. Joseph says:

  آقای مشهدی پور چی نوشت … عالی بود

 11. رضا says:

  سلام دوستان
  ما ایرانیها ملت درد کشیده ای هستیم ميفهميم ساکاشويلي کی بود کشور ما با دریایی از منابع و ذخایر هر روز به عقب می ره و گرجستان بدون هیچ چیز داشت پیشرفت میکرد و بعضي از مردم نمک نشناس گرجی اومدن این بدبخت و برکنار کردن به امید اینکه ايوانشويلي بیاد ثروتش رو با اونا تقسیم کنه یا بهشون آبجو مجانی بده از وقتی هم که اومده فقط کارای خودش و راست و ریست کرده تمام سرمايش رو هم برده تو بخش انرژی آبی که برای خودش سود داره و نیروی کاری هم مشغول نمی کنه،آدماشو گذاشته سر کار و خودش رو هم مثلا از سیاست کشیده کنار که گندش دراومد بگه من نبودم بابا ساکاشويلي شاید چند تا ایراد داشت شاید چندتا وزیر دزد هم داشت که همه کشورها دارن ولی کارش رو هم بلد بود داشت کار میکرد بدبخت بخاطر اینکه کاخ ریاست جمهوری درست کرد برای پرستیژ گرجستان گفتن چرا باید اون تو قصر زندگی کنه بابا رئیس جمهور کشور نمیتونه تو تويله بره که چرا این مردم اینجوری هستن حتما باید یکی مثل احمدی نژاد رو بیارن حواستون که آوردین

 12. کورش says:

  باسلام خدمت دوستان ,من خواستم در جواب اقای andrew عرض کنم که من نمیدانم ان 2درصد توریست که فرمودید از چه منبعی امده است ولی هر جور حساب کنید جور در نماید مثلا وقتی شرکت هواپیمایی فلای جورجیا کار میکرد شنبه دوشنبه و چهارشنبه وجمعه پرواز داشت و اتا هم یکشنبه سه شنبه وجمعه صبح و بعداز ظهر از تبریز و تهران پرواز بود جمعا 8 پرواز در هفته واتوبوس هم که 2 تا شرکت روزانه دو اتوبوس مسافر داشتند (عصر ایران وگیتی پیما ) اگر جمع همه اینها به اضافه مسافرانی که از با ماشین های خودشان و همچنین از طریق باتومی و میامدند جمعا بشود 2 درصد پس باید ببینیم 98 درصد یعنی 49 برابر اینها چگونه و چند روز در هفته پرواز داشته اند و کجایی بوده اند . ولی فقط بدانید که خود گرجستان در سایی که لینکش را در زیر براتون گذاشتم گفته که بیشترین شرکتهای خارجی که سرمایه گذاری کرده اند ایرانیها بودها ند با 3721 شرکت و کاملا واضح است از وقتی که گرجستان شروع کرد ویزای ایرانیها را ریجکت کردن و ویزا گذاشتن برای ورود ایرانیهاو ایرانیها کم کم دست از سرمایه گذاری کشیدند ارزش لاری هر روز افت کزده است من خودم مستقیما با سرمایه گذاران ایرانی در ارتباطم چون کار ما در گرجستان در این رابطه است وکاملا این مساله را حس میکنیم و فقط یکی از مشتریهای که ما میشناسیم 40 قطعه زمین 1500 متری در اطراف دریاچه تفلیس خریده که قیمت قطعات از 20000 دلار تا 50000 دلار است همه این پولها از طریق ایرانیها به اقتصاد گرجستان تزریق شده است واگر شک دارید میتوانید یک سری به دفتر ما در خیابان کاندلاکی پلاک 31 املاک اپل برنید تا کد اتها رادر کامپیوتر به شما ا نشان دهم . ایرانیان نقش مهمی در رشد اقتصادی گرجستان داشتند همانطور که در زشد اقتصادی کشور امارات و ترکیه نقش داشته اند . اگه میبینید که در گرجستان هستند برای ارامش بیشتر و ازادی و احترام به این کشور مهاجرت کرده اندو اگر روزی این احترام کم رنگ شود همگی خیلی راحت همه سرمایه گذاریاشان را انتقال خواهند داد و خواستم بگم هنوز گرجستان پیشرفتی نکرده که شما این قدر اصرار دارید ایرانیها بروند کشورخودشان را اباد کنند .ما ایرانیها یک زمانی با پاسپورت ایرانی بدون ویزا به انگلیس سفر میکردیم ولی الان شرایط اینطوری شده است وفعلا ما صبر میکنیم وخداوند با صابرین است . موفق و پیروز باشی

  اینهم لینکی که در بالا توضیح دادم :http://www.commersant.ge/eng/?page=news&id=2692

  • andrew says:

   جناب کوروش گرامی . امار رسمی دولت گرجستان می گوید تعداد توریست های ایرانی در اوج خود حدود سالی 80 هزار نفر بوده که البته با امار پرواز و اتوبوسی که شما فرمودید هم میخواند 80 هزار نفر یعنی هفته ای 1500 نفر حدودا که با 14 اتوبوس و 8 پرواز و ماشین های شخصی جور در می ایید . کل توریست های خارجی امسال بیش از 5 میلیون نفر بوده اند قطعا 80 هزار نفر از 2 درصد 5 میلیون نفر هم کمتر است .در مورد شرکت ها هم من و هم شما خیلی خوب میدانیم که از ان 3 هزار و خورده ای شرکت 100 تا هم واقعی و فعال نیستند و باقی فقط برای اقامت گرفتن ثبت شده اند . و اما در مورد زمین نمیدانم دوستان کی میخواهند بفهمند که خرید ملک و ماشین و طلا و….در هیچ کجای دنیا جز ایران اسمش سرمایه گذاری نیست . این دوستانی که میفرمایید 40 قطعه ملک خریدند خب بعدش چکار کردن . هیچی گذاشتن تا گران بشود ( به همین خیال باشند تا اموراتشان بگذرد ) ملک خریدن حضرات اشتغال ایجاد کرده ؟ تولید را افزایش داده ؟ یا به در امد مالیاتی دولت کمکی کرده ؟ به چه درد گرجستان میخورد که یک تبعه خارجی ملک بخرد ؟

 13. andrew says:

  درسته گلچین جان نه میلیونها که شخصا از میلیارد دلارش هم خبر دارم ولی خودت خوب میدانی که صرفا جابه جایی و پولشویی و دور زدن تحریم ها بود که نه تنها نفعی برای اقتصاد گرجستان نداشت باعث دردسرهای بسیار نه تنها برای ایرانیها که حتی برای من گرجی به علت داشتن تابعیت دوگانه شد و باعث شده که مجبور شوم برای هر نقل و انتقالی مالی به خارج از گرجستان توضیح بدهم .
  ضمن این که منشا ثروت این گونه افراد هم از پایه نامشروع و اموال دزدیده شده ملت ایران است پول نا مشروع هیچ وقت خیری به هیچ کشوری نرسانده که ما دومی اش باشیم .

 14. رضا says:

  آقای اندرو این آمار 5 میلیون نفری که گفتيد طبق گزارش وزارت داخله 39 درصد از آن توریست بوده یعنی 2 میلیون نفر بقیه ترانزیت و سایر مقاصد و در ضمن در سال 2013 بازدیدکنندگان ایرانی با 33.8 درصد کاهش باز هم در جایگاه پنجم بعد از اوکراین قرار دارند لطفا سری به سایت وزارت داخله بزنید در مورد تجارت همه ايرانيان زمین و ملک نخریدند هستند کسانی که کارخانه تاسیس کرده اند و کسب و کار های سالم دارند که قرار نیست به شما گزارش بدند بنده خودم می شناسم کسی رو که کارخانه بازیافت در باتومي تأسیس کرده یا کسی که انبو سازی می کنه حتی کسانی که ملک هم خریدند باز هم برای اقتصاد مفید هستند چرا که در اینجا با خانواده زندگی میکنند تاکسی سوار می شوند از مراکز خرید استفاده میکنند و به صورت غیر مستقیم به اقتصاد کمک میکنند و مالیات فروش ملک رو هم پرداخت میکنند باید قبول کرد که گرجستان کشوری نیست که از اروپا یا آمریکا کسی برای زندگی به آنجا برود و باید پذیرای ایرانی ها عراقی ها و کشورها یی از این دست باشند و در مورد شما هم باید بگويم که شما در ایران بزرگ شدید در اون خاک زندگی کردید نباید حالا که اوضاع ایران خراب است اون رو بفروشید و هر وقت خوب شد یا حکومت عوض شد بگید من ایرانی هستم و گرجی نيستم

  • andrew says:

   من نگفتم ایرانی ها کسب کار سالم ندارند گفتم حجمش نسبت به کل اقتصاد گرجستان ناچیز است . در مورد مهاجرت . قبول دارم که ممکن است گرجستان برای امریکایی ها و اروپایی ها جذابیت چندانی نداشته باشد ولی ما دلیلی هم برای پذیرفتن هر مهاجری نداریم شاید اصلا نخواهیم مهاجر قبول کنیم چه عراقی باشد په سوئدی . مگر کشورهایی که مهاجر نمیپذیرد مردمشان از گرسنگی تلف شدند . در مورد شخص من هم کوه طلا را هم در کشوری دیگر به پایم بریزند باز هم گرجی باقی خواهم ماند و وطنم هم تا اخر دنیا گرجستان است مگر هویت یک شخص با تغییر وضع اقتصادی عوض میشود ؟ البته ایران رو هم دوست دارم خیلی ها رفتند و تابعیت ایرانی خود را پس دادند ولی من چنین کاری نمیکنم .

 15. رضا says:

  دوست عزیز حالا که قبول دارید که کارهای سالم هم از طرف ایرانی ها وجود دارد من شخصا در جریان هستم که چند تا از آقایانی که دارن کار سالم انجام میدن اقامتشون رو تمدید نکردن این بنده خدا ها باید چه کار کنند چه طور برگردند شما خودتون ميدونید که فروش یک ملک تو گرجستان چقدر سخت چه برسه به کارخانه دولت حتی اگه میخواد اقامت نده به خارجی ها باید اعلام کنه ما از این پس نمی دیم و یک اقامت موقت برای اینکه طرف بتونه با خیال راحت کارش رو جمع کنه بده بله به افراد جدید دوست داره نده به قول شما شاید دوست داره به خودش ضرر بزنه دیگه خود دولت و مردم میدونن ،در مورد او شرکت های خلاف کار هم باید بگم خود دولت می دونست اینا واسه چه کاری اومدن و با خود دولت هماهنگ شده بود مگه اینها بدون هماهنگی این همه پول رو میارن به گرجستان یه بچه کوچیک هم که ميگفتيد می فهمید تو بازار ورشکسته صنعت هوایی کسی که میاد شرکت هوایی تو گرجستان میزنه و بانک و صرافی ایرانی تو موقعیت تحریم می زنه میخواد چه کاری انجام بده به همین علت نباید کاسه کوزه این افراد بی ریشه جنایت کار سر مردم معمولی و سالم ایرانی شکسته بشه

 16. رضا says:

  آقای اندرو دولت بیاد املاک مستغلات یا سرمایه‌گذاری ایرانی ها رو به همون قیمت اولیه بدون سود یا حتی اگه ضرر میکنه به قیمت روز بخره همه نیرو از اینجا یکیش خود من سود نمی خوام پولی که من اینجا سرمایه‌گذاری کردم رو بدن بخدا یک ثانیه اینجا نمی مونم

 17. Joseph says:

  من فقط یه چیزی میگم … اون ملّت یه کم جوگیر شدن … ته ته تهش خیلی شاخ بشین میشین سوئد دیگه … اصن میشین دانمارک … به خدا مردم دانمارک انقد جوگیر نیستن …

 18. سحر says:

  با سلام خدمت همه دوستان عزیز. همه ما ایرانی های گرجستان که از سخت گیری های ویزا ناراحت هستیم از ابتدا اشتباه کردیم به این سرزمین آمدیم این گرجی ها از همان3 2 سال پیش که بازار توریست داغ شد به ایرانی ها بی احترامی میکردند در همه زمینه های کاری که وارد میشدیم به محض فهمیدن ایرانی بودن رفتار خوبی نمیدیدم-آمدن توریست به اینجا از نظر من کاملا اشتباه و به نوعی گول زدن مردم است من به شخصه میدانم تمام توریست های ایرانی از گرجستان به دلیل خدمات پایین هتل و نبود امکانات تفریحی و بالا بودن قیمت تور با کیفیت پایین نسبت به ترکیه راضی نیسند و اکثرا 1 بار فقط به گرجستان سفر میکنند در صورتیکه شاید همین مسافران سالی دو بار به ترکیه یا امارات بروند-درباره سرمایه گذاری ایرانی ها باید بگویم از همان ابتدا اینقدر موانغ سر راهشان قرار دادند که اکثرا منصرف شدند یا با ضرر های بالایی از این کشور رفتند – این آقای گرجی که اینجا مطلب نوشته و ضد ایرانی ها سخن گفته شما که از میزان پایین توریست ایرانی حرف میزنید آیا تا به حال به اداره توریست خود سر زده اید که هیچ کس آنجا را اداره نمیکند-آیا تا کنون به باتومی سفر کرده اید که در جاده آن یک سرویس بهداشتی تمیز وجود ندارد – شما برای توریست چه خدماتی ارائه کرده اید چفدر هزینه و زمان گذاشته اید اگر دوست دارید معنی توریست را بفهمید به ترکیه سر بزنید و از هتل ها-رستوران ها- و اماکن تفریحی آنجا بازدید کنید و ببینید چطور جلوی توریست از هر ملییتی خم میشوند نه مانند گرجستان که حتی چمدان توریست هم بد میدانند بلند کنند و خیلی از کارهای نا پسند دیگر-شرکت فلای جورجیا توسط ایرانی ها زده شد ولی همین گرجی ها چون از اینکه یک شرکت خارجی بزرگ بشه بدشون میاد کاری کردن که این شرکت بسته شود و برایش مشکلاتی پیش بیاید- املاک خریدن در گرجستان توسط ایرانی ها به خاطر تبلیغات آقای ساکاشویلی بود ایشون با مطالعه در زمینه ای اقتصادی این پیشنهاد ات رو به خارجی ها داده بودنند انطوری هم ارز وارد کشور میشد وهم ساخت و ساز ایجاد میشد آقای گرجی مگر د ر اسپانیا – ترکیه- دبی و…خرید ملک سودی برای دولت ها نداره مریض هستند تبلیغات میکنند-وقتی خریدار هیچ اطمینانی برای سرمایه خود نمیبیند چطور ساخت و ساز کنه و قتی حتی ویزا نداره حساب بانکی نداره چطور به فکر گسترش کارش باشه؟این را باید قبول کنید که گرجی ها از ابتدا با ایرانی ها بد بودند و این سرزمین پول ایران ها را به هر اندازه کم یا زیاد تاجر با کار آفرین مانند یک باتلاق فرو برده و ضرر های زیادی زده خواهش میکنیم همه ایرانی ها را با یک چشم نبینید بعضی ها واقعا برای کسب و کار در گرجستان تلاش کردند و حق شان نیست که بی دلیل ویزا نگیرند و تمام سرمایه و تلاششان به هدر رود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: